OpisXenna zioła przeciw zaparciom to naturalny lek w formie saszetek z suszonymi liśćmi senesu do zaparzania. Substancją czynną preparatu są antranoidy, nazywane również sennozydami, zawarte w liściach z rodzaju Senna Mill.
Lek Xenna zioła przeciw zaparciom wskazany jest do doraźnego leczenia zaparć.
Xenna zioła przeciw zaparciom to lek przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Produkt dedykowany jest osobom ceniącym naturalne metody terapii.
DawkowanieSaszetkę Xenny zioła przeciw zaparciom należy umieścić w szklance, zalać 200 ml wrzątku i pozostawić do zaparzania na 10 min.
Zalecane jest picie pół szklanki do całej szklanki naparu jednorazowo przed snem.
Efekt działania leku następuje po 8-10 godzinach od podania, czyli rankiem następnego dnia.
DziałanieXenna zioła przeciw zaparciom należy do leków przeczyszczających o niegwałtownym działaniu, które zaczyna być odczuwalne po 8-10 godzinach od podania. Pod wpływem wrzącej wody z ziół zamkniętych w saszetce uwalniają się sennozydy.
Po wypiciu przyrządzonego naparu związki te nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Dopiero bakterie zamieszkujące jelito grube przekształcają sennozydy w aktywny metabolit, którego działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelit i skróceniu czasu pasażu treści jelitowej.
Dodatkowo związki te powodują gromadzenie się wody w świetle jelita, co ułatwia wypróżnianie.
Przeciwwskazania- Nadwrażliwość na substancję czynną.
- Zwężenie i niedrożność jelit, atonia jelit, ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- Niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej.
- Stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.
- Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
SkładPojedyncza saszetka zawiera 0,9-1,1 g surowca zielarskiego, co odpowiada 30 mg związków hydroksyantracenowych, w przeliczeniu na sennozyd B.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.