Prezerwatywy – które wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Prezerwatywy stanowią niezwykle popularną formę antykoncepcji. Można je zakupić bez recepty, w ich przypadku nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Kondomy doskonale sprawdzają się zarówno u par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. Ich stosowanie jest rekomendowane przez wielu specjalistów ze względu na fakt, iż nie tylko chronią przed nieplanowaną ciążą, ale też stanowią zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W allecco.pl oferujemy prezerwatywy w wielu rozmiarach. W tej kategorii można znaleźć szeroki wybór kondomów: od klasycznych po prążkowane i smakowe, które mogą stanowić urozmaicenie życia seksualnego.
Dlaczego warto stosować prezerwatywę?
Prezerwatywa to forma antykoncepcji mechanicznej, która zatrzymuje męskie nasienie i dzięki temu nie tylko zabezpiecza nas przed nieplanowaną ciążą, ale też szeregiem groźnych chorób. Rekomenduje się ją wszystkim, którzy nie mają stałego partnera lub nie są pewni jego stanu zdrowia czy wierności. Prezerwatywy stosowane w sposób prawidłowy chronią przed wirusami: HIV, HCV, HBV i HPV. Ponadto uniemożliwiają rozprzestrzenianie chorób wenerycznych takich jak kiła, rzeżączka czy chlamydioza.
Warto wyraźnie podkreślić, iż nawet osoba sprawiająca wrażenie zdrowej może być nosicielem groźnych patogenów. Nie warto zatem kierować się pierwszym wrażeniem i ulegać presji partnera, który nalega na seks bez zabezpieczenia. Każda forma stosunku, w tym analna czy oralna w przypadku braku przedstawienia ważnych badań powinna być zabezpieczona prezerwatywą. Jest to bowiem jedyna forma antykoncepcji, która chroni nie tylko przed zapłodnieniem, ale też groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jakie są inne zalety prezerwatywy?
Po prezerwatywy często sięgają pary, które nie mogą pozwolić sobie na inną formę antykoncepcji. Czasem kobiety ze względów zdrowotnych lub indywidualnych preferencji wolą unikać tabletek antykoncepcyjnych czy plastrów. Antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana przy krwawieniach z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, zakrzepicy, paleniu papierosów czy stwierdzeniu raka piersi, macicy czy jajnika w wywiadzie lekarskim. Prezerwatywy to metoda nieinwazyjna, która nie wywiera wpływu na funkcjonowanie organizmu. Jeśli za tydzień para postanowi rozpocząć starania o dziecko, to będzie to możliwe bez konieczności odczekania, aż organizm powróci do normalnego cyklu menstruacyjnego i nastąpi owulacja.
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Prezerwatywy to stosunkowo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, choć współczynnik Pearla przyjmuje tu nieco wyższą wartość niż przy antykoncepcji hormonalnej. Niemniej żaden sposób nie gwarantuje braku nieplanowanej ciąży. Prezerwatywa czasem może okazać się zawodna. Istnieje ryzyko, że pęknie podczas stosunku lub zsunie się z penisa. W takiej sytuacji może dojść do uwolnienia nasienia wraz z plemnikami do dróg rodnych kobiety. Na szczęście w tego typu przypadkach można sięgnąć po antykoncepcję postkoitalną, czyli tabletkę dzień po. W Polsce dopuszczono dwie do obrotu – ellaOne i Escapelle. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest dostępna wyłącznie na receptę. W przypadku, gdy kondom okaże się zawodny, należy działać szybko. Tabletka dzień po ma najwyższą skuteczność, gdy zażyjemy ją tuż po stosunku.
Rodzaje prezerwatyw dostępnych w sprzedaży
W sprzedaży znajdują się różne rodzaje prezerwatyw. Te różnią się nie tylko nazwą producenta, ale też detalami, które przekładają się na ich walory użytkowe. Prezerwatywa Durex jest powszechnie znana z reklam, ale oprócz niej w aptece internetowej allecco.pl można nabyć Unimil Skyn czy Conamore Wet. Ponadto ze względu na waloru funkcjonalne wyróżniamy:
- prezerwatywy smakowe – te doskonale nadają się do seksu oralnego, gdyż mają przyjemne, owocowe smaki. Tego typu kondom stanowi też dodatkowe urozmaicenie życia seksualnego;
- prezerwatywy opóźniające erekcję – zawierają one specjalny żel, który zapobiega przedwczesnemu wytryskowi i tym samym przedłuża stosunek, umożliwiając obu stronom możliwość osiągnięcia orgazmu. Przykładem jest Durex Performa;
- prezerwatywy z wypustkami – ich obecność zapewnia dodatkowe doznania stronie penetrowanej. W przypadku kobiet dodatkowo stymuluje ściany pochwy;
- prezerwatywy bezlateksowe – ten typ kondomów sprawdzi się w przypadku osób uczulonych na lateks;
- prezerwatywy nawilżane – zmniejszają tarcie, zwiększają wrażliwość i doznania, przykładem jest Durex Fetherlite Elite;
- prezerwatywy ultracienkie – sprawiają, że partnerzy lepiej czują swoją bliskość;
- prezerwatywy grubsze nawilżane – ten model kondomów zwiększa bezpieczeństwo podczas stosunku, dzięki czemu pomaga uwolnić się od zmartwień i łatwiej osiągnąć orgazm, np. Durex Extra Safe Thicker.
Rozmiary dostępnych prezerwatyw
Rozmiary prezerwatyw mają znaczenie. Przy ich wyborze należy uwzględnić wielkość prącia. Zbyt mały rozmiar kondomów w stosunku do penisa zwiększa ryzyko ich pęknięcia. Z kolei zbyt duży może przyczynić się do zsunięcia prezerwatywy z członka. W obu przypadkach ta forma antykoncepcji traci swoje prewencyjne funkcje. Pojawia się możliwość zapłodnienia i ewentualnego zainfekowania chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oto krótki przewodnik po rozmiarach prezerwatyw:
- rozmiar S – stworzony z myślą o członkach, które uzyskują do 12,5 cm w stanie erekcji;
- rozmiar M – sprawdzi się w przypadku penisów w stanie wzwodu o długości 14 cm;
- rozmiar L – dla członków w stanie wzwodu do 19 cm;
- rozmiar XL – tego rodzaju prezerwatywy adresowane są do mężczyzn, których penis w stanie erekcji ma długość powyżej 19 cm.