Co to jest anemia?
Zaburzenie układu czerwonych krwinek może być spowodowane spadkiem ich liczby, ilości barwnika erytrocytów (hemoglobiny) transportującego tlen i dwutlenek węgla oraz objętości erytrocytów w stosunku do objętości całej krwi. Przyczyny tych zmian mogą być różne, ale efekt jest jeden – anemia. Stan ten wymaga stosowania odpowiedniej diety i preparatów z żelazem oraz innych leków poprawiających obraz krwi.
Anemia przyczyny
Jedną z podstawowych przyczyn niedokrwistości jest zaburzenie produkcji erytrocytów, związane z niedoborem żelaza, witaminy B12, czy kwasu foliowego, ale także w poważniejszych przypadkach upośledzeniem funkcji szpiku (anemia aplastyczna). Anemia powstaje również na skutek znacznej utraty krwi, czy skrócenia czasu przeżycia czerwonych krwinek (anemia hemolityczna).
Anemia objawy
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może objawiać się wypadaniem włosów, łamaniem paznokci, czy tworzeniem się zajadów w kącikach ust. W poważniejszych przypadkach anemia może wywoływać obniżenie sprawności ruchowej, bladość, spłycenie oddechu, zaburzenia pamięci, szumy uszne, a nawet omdlenia.
Anemia leczenie
Spadek ilości erytrocytów spowodowany niedoborem żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12 możemy leczyć, uzupełniając ilości tych składników dostarczonych do organizmu z pożywienia, suplementami i lekami na anemie, które możemy nabyć bez recepty. Ważna jest również w tym przypadku odpowiednia dieta, szczególnie dla grup pacjentów narażonych na niedokrwistość, np. kobiety w ciąży i matki karmiące.