Kategorie
Przyczyny nietrzymania moczu są bardzo zróżnicowane. Kobiety, które rodziły dzieci, częściej zmagają się z tą przypadłością. Każda ciąża zwiększa ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy, co z kolei prowadzi do mimowolnego wycieku moczu. Zaleca się, aby ćwiczyć je profilaktycznie. Pozwala to uniknąć inkontynencji. Warto podkreślić, że zarówno poród naturalny, jak i cesarskie cięcie sprzyja nietrzymaniu moczu u kobiet.
Zauważono, że na nietrzymanie moczu częściej skarżą się osoby, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Zaleca się redukcję kaloryczności posiłków oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Zdrowy styl życia pozwala zrzucić zbędne kilogramy i uniknąć inkontynencji. Nietrzymanie moczu pojawia się też wskutek cukrzycy, uwarunkowań genetycznych, zaawansowanego wieku i schorzeń neurologicznych.
Statystyki wskazują na to, że nietrzymanie moczu u mężczyzn zdarza się zdecydowanie rzadziej niż u kobiet. Zazwyczaj do mimowolnego wycieku dochodzi podczas aktywności fizycznej. Podnoszenie ciężkich rzeczy, bieganie, ale także kaszel czy kichanie prowadzi do utraty kontroli nad opróżnianiem pęcherza moczowego.
Niekiedy u mężczyzn stwierdza się nadreaktywność pęcherza moczowego. Odczuwają oni naglącą potrzebę skorzystania z toalety.
Mężczyźni, którzy cierpią na nietrzymanie moczu, powinni skonsultować się z lekarzem. Choć inkontynencja stanowi dość krępującą przypadłość, to często udaje się ją opanować dzięki odpowiednio dobranym zabiegom fizjoterapeutycznym oraz medykamentom. Specjalista najpierw przeprowadzi wywiad, a następnie zbada penisa i prostatę. Zleci również analizę laboratoryjną próbki moczu. Pozwoli to wyeliminować stan zapalny dróg moczowych, który także sprzyja inkontynencji.
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn obejmują m.in.:
Po 50. roku życia co trzecia kobieta cierpi na nietrzymanie moczu. Wspomnianej przypadłości sprzyjają m.in. porody oraz budowa anatomiczna pań. Inkontynencji można przeciwdziałać, wykonując ćwiczenia mięśni Kegla. Ich sprawność pozwala kontrolować proces wypróżniania pęcherza moczowego. Kiedy mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu, dochodzi do aktu inkontynencji.
Ćwiczenia mięśni Kegla początkowo warto wykonywać pod czujnym okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej. Zweryfikuje ona, czy trening jest przeprowadzany prawidłowo. Pokaże, które partie ciała należy ćwiczyć. Wiele kobiet nie potrafi napinać mięśni dna miednicy, nie angażując jednocześnie mięśni pośladkowych. Tymczasem tak wykonywane ćwiczenia uchodzą za niepoprawne.
Trening mięśni Kegla należy wykonywać przez co najmniej 3 miesiące, aby sprawdzić, czy przynosi on pożądane rezultaty. Jeśli nie doprowadzi do redukcji problemu, lekarz powinien rozważyć inne metody leczenia. Niekiedy przepisuje tabletki na nietrzymanie moczu na receptę. Dobiera je w zależności od przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Czasem konieczny staje się zabieg, jednak po pewnym czasie problem powraca i ponownie obniża jakość życia. Operacje na nietrzymanie moczu traktuje się jako ostateczność.
Choć na nietrzymanie moczu w pierwszej kolejności zazwyczaj rekomenduje się ćwiczenia mięśni Kegla, to czasem konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Kluczową rolę w jego prawidłowym doborze odgrywa diagnostyka. Specjalista musi określić przyczynę zgłaszanych dolegliwości, aby przepisać odpowiednie leki na nietrzymanie moczu u osób starszych. Jakie medykamenty stosuje się w walce z tą przypadłością?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się m.in. podczas kichania i kaszlu. Jeśli lekarz stwierdzi je u pacjenta, może przepisać duloksetynę. Kobietom, które cierpią na inkontynencję wskutek przekwitania, podaje się estrogeny. Niekoniecznie trzeba zażywać je doustnie, niekiedy stosuje się je miejscowo lub przezskórnie.
Naglące nietrzymanie moczu to przypadłość, w której najlepsze rezultaty obserwuje się po podaniu leków przeciwmuskarynowych. Zalicza się do nich m.in. atropinę i tolterodynę. Ich działanie opiera się na aktywności przeciwskurczowej.
Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę stosuje się pod ścisłą kontrolą lekarza. Specjalista dobiera czas trwania kuracji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj trwa ona minimum pół roku.
W ofercie allecco.pl znajdują się leki na nietrzymanie moczu, w tym również tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty. Mają one status suplementów diety i wspierają prawidłowe funkcje organizmu, dostarczając witaminy, minerały oraz ekstrakty roślinne. Wspomniane produkty najczęściej zawierają: