ALERGIA OBJAWY I ROZPOZNANIE
Alergia to nic innego jak nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na alergen, który u osób zdrowych nie wywołuje żadnej reakcji. W celu właściwej diagnostyki i określenia jakie dokładnie składniki wywołują uczulenie, warto wykonać testy alergiczne. Zazwyczaj jednak alergia na pyłki objawia się nieżytem nosa i łzawieniem oczu, a alergia pokarmowa i kontaktowa zmianami na skórze, często mocno swędzącymi.
SPOSOBY NA ALERGIE, CZYLI CO NA ALERGIE MOŻNA DOSTAĆ W APTECE BEZ RECEPTY
Leki na alergie to bardzo duża część asortymentu każdej apteki, szczególnie w sezonie wiosenno – letnim, kiedy to pyłki drzew, traw, czy zarodników grzybów dają się we znaki alergikom sezonowym. Najbardziej popularne jest chyba wapno na alergie, które zwiększając szczelność śródbłonka naczyń, zmniejsza obrzęki błon śluzowych. Ten środek wspomagający można zastosować na alergię zarówno dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych, jest bezpieczny w stosowaniu, więc może dlatego pacjenci tak często po niego sięgają. Kolejna ważna grupa to tabletki na alergie, które w mniejszej ilości tabletek w opakowaniu, ale także w postaci syropu na alergię u dzieci, można dostać bez recepty. Są to środki znacznie mocniejsze, ponieważ blokują one odpowiedź alergiczną organizmu. Coraz bardziej rozpowszechnione są także krople na alergię do nosa, czy oczu, które miejscowo łagodzą objawy alergii, a także maści, czy żele niwelujące świąd.
Katar sienny – czym jest?
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów alergii jest katar sienny, nazywany również alergicznym. Jest on uznawany za przewlekłą chorobę zapalną i trwa zdecydowanie dłużej niż zwykły nieżyt nosa. Jak odróżnić jedno od drugiego? Czy ta przypadłość jest zaraźliwa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście. Przedstawiamy w nim również najczęściej stosowane leki na to schorzenie.
Katar sienny
Katar sienny to reakcja alergiczna na pyłki, zazwyczaj w okresie pylenia roślin, czyli w czasie wiosny i lata. Towarzyszą mu takie objawy alergii jak zaczerwienione oczy i ich łzawienie oraz swędzenie nosa. Trudno jest go zwalczyć – można się go pozbyć dopiero po rozpoczęciu kompleksowej terapii z lekami na alergię. Oto krótkie zestawienie pokazujące najważniejsze różnice pomiędzy katarem siennym a zwykłym:
Katar sienny:
- spowodowany alergią,
- niezaraźliwy,
- występuje w określonej porze roku,
- pojawia się po kontakcie z alergenem,
- wydzielina jest bezbarwna, wodnista i występuje w dużej ilości,
- uporczywy w zwalczeniu, może dokuczać nawet przez kilka tygodni.
Nieżyt nosa
- wywołany przez wirusa,
- zaraźliwy,
- może wystąpić przez cały rok,
- pojawia się po kontakcie z osobą zarażoną,
- wydzielina jest z początku bezbarwna, później może przybrać zielona zabarwienie,
- ustępuje po około tygodniu.
Katar alergiczny
Katar sienny pojawia się po kontakcie z alergenem. Wówczas powstała w płucach histamina przenosi się do nosa. W ten sposób błona śluzowa zostaje podrażniona. Na alergię są podatne szczególnie te osoby, u których śluzówka jest wrażliwa. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest ona wrodzona i że może wystąpić nieoczekiwanie również w wieku dorosłym. Do najczęstszych alergenów należą pyłki drzew lub sierść zwierząt i roztocza. Jej objawem jest nie tylko zatkany nos, lecz wiele innych dolegliwości, które powodują duży dyskomfort, w tym:
- zaczerwienienie, łzawienie i puchnięcie oczu,
- uporczywe kichanie,
- zatkane zatoki,
- przewlekły ból głowy,
- poczucie otępienia,
- możliwe trudności z oddychaniem
W skrajanych przypadkach katar sienny może doprowadzić nawet do utraty węchu i smaku. Dlatego przy rozpoznaniu objawów alergii, warto zacząć leczenie, którego skuteczność zależy od dopasowania leków oraz ich konsekwentnego przyjmowania. Żeby pozbyć się tej dolegliwości, trzeba wcześniej zlikwidować przyczynę. W tym celu stosuje się rozmaite leki, których skład jest bardzo zaawansowany. Dlatego przed zdecydowaniem się na określony środek należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wśród leków na alergię znajdują się przede wszystkim preparaty przeciwhistaminowe, występujące najczęściej jako tabletki. W ich składzie może występować:
- cetyryzyna – antagonista receptora H1, który pod wpływem histaminy wywołuje stan zapalny,
- lewocetyryzyna – wykazuje działanie podobne do powyższego składnika,
- loratadyna – chroni przed skurczem oskrzeli wywołanym przez działanie histaminy, dlatego stosowana jest również w preparatach przeznaczonych dla osób chorych na astmę i inne schorzenia płuc,
- desloratadyna – ma właściwości podobne do loratadyny, czyli blokuje histaminy i ich receptory.
Warto dodać, że środki przeciwalergiczne przyjmują rozmaitą formę – od tabletek po krople czy aerozole. Wybór odpowiedniego z nich zależy od tego, jakie są objawy alergii. Można spotkać się z preparatami przeznaczonymi do zwalczania kataru siennego, łzawienia oczu czy zatkanych zatok. Oprócz metod farmakologicznych istnieją również środki na bazie naturalnych składników. Są to najczęściej leki na alergię bez recepty. Ich zadaniem jest złagodzenie tej dolegliwości, a do tego usprawnienie pracy układu oddechowego. Wśród najczęściej stosowanych naturalnych specyfików znajdują się:
- szałwia lekarska – ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne, do tego poprawia działanie układu trawiennego,
- olej z wiesiołka – pozwala uzupełnić niedobory kwasu GLA, które mogą powodować alergię,
- olej z czarnuszki – zmniejsza objawy uczulenia na pyłki roślin, a do tego usprawnia pracę układu oddechowego,
- pokrzywa zwyczajna – zawiera składniki o działaniu przeciwhistaminowym, a tym samym chroni przed wystąpieniem kataru siennego.
Jednocześnie powinno się stosować środki prewencyjne, które polegają głównie na unikaniu kontaktu z alergenem. Do najważniejszych zaleceń należy nieprzebywanie na zewnątrz w okresie pylenia drzew i krzewów. W tym celu warto śledzić kalendarz kwitnienia roślin. Wiosenne i letnie spacery poleca się odbywać tuż po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest znacznie niższe. Alternatywę stanowią również akcesoria zabezpieczające twarz, jak na przykład maseczka czy okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym można chronić wrażliwe miejsca takie jak usta, nos i oczy.
Jaki skuteczny lek na alergię?
Wybór odpowiedniego preparatu przeciwalergicznego zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma wiek pacjenta oraz przyjmowane przez niego lekarstwa, a także intensywność objawów. Rozpoczęcie terapii powinno być zawsze poprzedzone konsultacją ze specjalistą, czyli lekarzem lub farmaceutą. Jeśli chodzi o leki na alergie bez recepty, to najczęściej mają one przede wszystkim działanie łagodzące, na przykład pozwalają zniwelować katar sienny lub opuchliznę oczu. Jest to istotne w szczególności dla tych osób, u których objawy alergiczne przybierają szczególnie ostry przebieg, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pod uwagę powinno się wziąć również skutki uboczne, które – choć rzadko – mogą się zdarzyć. Do najczęstszych należy ciągłe poczucie senności, zmiany skórne, pogorszona koncentracja czy wreszcie zwiększenie apetytu. Przed rozpoczęciem przyjmowania leków trzeba dokładnie zapoznać się ze załączoną ulotką. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niechciane skutki, poleca się jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Nie zaleca się przerywania terapii bez wcześniejszego uzgodnienia z lekarzem prowadzącym. Zawsze trzeba również przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce danego preparatu.