Kategorie
Odpowiednie oczyszczenie błony śluzowej nosa ma duże znaczenie w alergii, kiedy to pozbywamy się drażniących błonę śluzową alergenów. Podobnie w przypadku infekcji, bo oczyszczamy nos z patogenów. Codzienne stosowanie wody morskiej nie tylko udrażnia zatkany nos, ale także nawilża błonę śluzową i ją oczyszcza, dzięki czemu narząd ten znacznie lepiej pełni swoje funkcje. Modne w ostatnim czasie stało się także oczyszczanie zatok za pomocą specjalnych butelek i roztworu chlorku sodu. Pozwala to uchronić pacjentów przed nawracającymi infekcjami zatok.
Małe dzieci, mowa tutaj o niemowlakach, nie potrafią oddychać przez usta, dlatego katar dla nich to w zasadzie bardzo poważny problem. Aby ułatwić im oddychanie zaleca się inhalacje na katar przy użyciu nebulizatora lub naparu z ziół, czy odpowiednich olejków eterycznych pozostawionych w pokoiku dziecka. Ponadto, żeby udrożnić zatkany nos dziecka można zastosować krople na katar dla dzieci, dopuszczone do stosowania już od 3 m-ca życia. Tak naprawdę katar to przypadłość dzieci w każdym wieku, od którego zaczyna się wiele infekcji. Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła powoduje podrażnienie dalszych odcinków dróg oddechowych i rozwój infekcji gardła, krtani oraz kaszel. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oczyszczenie nosa i zatok, a także zastosowanie preparatów udrażniających zatkany nos oraz takich, które pozwolą oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny w postaci syropu dla dzieci na katar.
Istnieją różne sposoby na katar, które przyczyniają się do złagodzenia jego przebiegu. Choć sam w sobie nie jest chorobą, lecz stanowi jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, utrudnia prawidłowe oddychanie. Odbiera też radość czerpaną ze spożywania posiłków. Leki na katar pomagają zmniejszyć obrzęk w obrębie śluzówki nosa, przez co nieco łagodzą dyskomfort. Częściowo poprawiają apetyt.
Na katar stosuje się m.in. inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, tymiankowym i goździkowym. Zawarte w nich substancje wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Uderzają zatem w przyczynę infekcji. Olejki eteryczne mogą uczulać, dlatego przed ich użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej.
Osoby, które skarżą się na dokuczliwy katar, powinny zwrócić uwagę na tabletki z rutyną i witaminą C. Wspomniane substancje uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Kiedy dochodzi do infekcji, osocze z krwi przedostaje się do śluzówki nosa, wywołując dyskomfort.
Czy istnieje coś na katar, co ograniczałoby ilość wodnistej wydzieliny i łagodziło niedogodności towarzyszące infekcji? W ofercie allecco.pl znajdują się specjalne spraye, krople i tabletki. Poszczególne rozwiązania mają swoje zalety, ale też ograniczenia. Zostaną one przybliżone w dalszej części wpisu.
Istnieją różne preparaty na zatkany nos, przy ich wyborze warto uwzględnić przyczynę. Nie każdy lek na katar działa tak samo. Niekiedy wodnista wydzielina powstaje wskutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zdarza się, że stanowi jeden z objawów alergii na pyłki czy kurz. Aerozol do nosa, który stosuje się przy uczuleniu, zawiera substancje o działaniu antyhistaminowym. Likwidują one obrzęk nosa i łagodzą katar alergiczny.
Krople do nosa należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno ich nadużywać, ponieważ prowadzi to do wysuszenia śluzówki nosa i jej chronicznego obrzęku. Niektóre produkty rozluźniają wydzielinę, inne działają obkurczająco na naczynia krwionośne. Krople do nosa z antybiotykiem sprawdzą się, gdy powstały dyskomfort stanowi efekt zakażenia bakteryjnego. Zawarty w nich lek uderza bezpośrednio w przyczynę infekcji.
Na katar do nosa zazwyczaj stosuje się spray. Posiada on liczne zalety. Działa miejscowo, przez co nie obciąża całego organizmu. Redukuje niedogodności związane z katarem. Poprawa następuje bardzo szybko, co jest niezwykle ważne przy nieżycie nosa.
Hipertoniczny spray do nosa przynosi wyraźną ulgę. Zmniejsza ilość wydzieliny, jaka zalega w górnych drogach oddechowych. Zgodnie z prawami fizyki i osmozy, woda zawsze przepływa z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu. Roztwór hipertoniczny zazwyczaj zawiera 1,2% chlorku sodu, przez co „odciąga” wodę z nosa, dlatego prowadzi do podniesienia jakości życia u osób cierpiących na katar.
Na katar do nosa raczej nie stosuje się roztworów izotonicznych, ponieważ mają takie same stężenie chlorku sodu jak wodnista wydzielina. Wspomniane preparaty aplikuje się przy objawach wysuszenia śluzówki. Nawilżony nos wykazuje mniejszą podatność na infekcje, dlatego warto zadbać o jego stan i potraktować to jako element profilaktyki kataru.
Allecco.pl oferuje również krople na katar z metazolinami. Wspomniane substancje aktywne powodują obkurczenie naczyń krwionośnych w nosie. Skutkuje to zmniejszeniem syntezy wodnistej wydzieliny. Niestety, krople na katar z metazolinami można stosować przez krótki czas. Inaczej dają poważne skutki uboczne, prowadzą m.in. do wysuszenia śluzówki.
Niektóre osoby decydują się na tabletki na katar, które niwelują ilość wodnistej wydzieliny i ułatwiają oddychanie. Zawarta w nich pseudoefedryna działa podobnie jak metazoliny. Oznacza to, że redukuje obrzęk w obrębie nosa, gdyż wykazuje właściwości obkurczające naczynia krwionośne. Ponadto tabletki na katar z pseudoefedryną wspierają normalne funkcjonowanie podczas infekcji, dodając sił witalnych.