Czasem trudno jednak samemu ustalić, czy kaszel jest suchy czy mokry. Jaki preparat wybrać w takim przypadku? Istnieją leki uniwersalne pod tym względem. Skuteczne i bezpieczne leki na kaszel zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, znajdziesz w tym miejscu!
Leki na kaszel suchy
Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? W początkowej fazie nie zawsze jest to łatwe i trudno dobrać idealny sposób leczenia. Suchy kaszel to przede wszystkim:
- wrażenie nieustannego łaskotania, drapania w gardle,
- łzawienie oczu,
- wrażenie suchej śluzówki gardła i problemy z przełykaniem.
Kaszel suchy może być gwałtowny i silny, ale także płytki, ale rwący. W takim przypadku najważniejsze jest niwelowanie objawów.
Kaszel suchy towarzyszy głównie infekcjom wirusowym, kiedy to patogeny uszkadzają nabłonek dróg oddechowych i wywołują zwiększoną podatność na podrażnienia, co generuje bezproduktywny, pozbawiony flegmy kaszel, trwający niekiedy tygodniami. Jest on związany także z alergią, czy zaostrzeniem astmy. Leczenie suchego kaszlu powinno opierać się na nawilżeniu dróg oddechowych oraz zatrzymaniu odruchu uciążliwego kaszlu. Należy zatem sięgać po syropy i tabletki nawilżające gardło i krtań oraz typowe syropy i tabletki na kaszel suchy, zawierające butamirat, kodeinę, czy dekstrometorfan. Wykazują działanie hamujące ośrodek kaszlu w mózgu, dlatego powinny być one stosowane tylko doraźnie, kiedy chcemy zatrzymać atak kaszlu.
Zadowalające efekty daje także syrop na kaszel mający w składzie:
- dziewannę,
- prawoślaz,
- podbiał.
Wyciągi z tych roślin zastosowane w preparacie wykazują działanie osłonowe i pokrywają podrażnioną śluzówkę gardła swoistym filmem ochronnym. Znoszą uczucie drapania i łaskotania w gardle, hamując tym samym odruch kaszlenia.
Leki na kaszel mokry
Pojawia się zazwyczaj po kaszlu suchym i związany jest z odkrztuszaniem wydzieliny. Wywołany jest głównie przez infekcję bakteryjną, a nasila się w godzinach porannych, kiedy to po nocy w drogach oddechowych zalega znacznie więcej wydzieliny.
W przypadku, gdy nie wiadomo, z jakim typem mamy do czynienia, warto zastosować preparat uniwersalny: na kaszel suchy i mokry.
Tego rodzaju kaszlu nie możemy hamować, ponieważ spowoduje to zaleganie flegmy i rozwój stanu zapalnego w dolnym odcinku dróg oddechowych. Na kaszel mokry stosujemy syropy lub tabletki o działaniu wykrztuśnym. Mają one za zadanie upłynnić wydzielinę i ułatwić jej ewakuację, np. acetylocysteina, ambroksol, bromheksyna. Tego typu leki nie mogą być jednak stosowane na noc, ponieważ mogą wywoływać odruch kaszlu i utrudnią sen. Ważne jest też picie dużej ilości płynów, ponieważ czasem odpowiednie nawodnienie to już dobry sposób na kaszel, ponieważ pozwoli upłynnić zalegającą wydzielinę.
Tabletki na kaszel mokry (np. ACC Optima) są dostępne najczęściej w postaci do rozpuszczenia w wodzie i wypicia.
Syrop na kaszel dla dzieci - jaki zastosować
Leczenie małych pacjentów jest trudne - chore maluchy marudzą i nie zawsze chcą brać lekarstwa. Skuteczny syrop na kaszel pomaga rozwiązać problem. Lek podany w formie smacznej, słodkiej zawiesiny jest jednak zwykle chętnie przyjmowany. Warto mieć na uwadze to, że kaszel rzadko występuje jako samodzielny objaw. Zazwyczaj towarzyszy stanom zapalnym, alergii lub infekcji. Dlatego przed podaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak wybrać najlepszy syrop na kaszel dla dzieci? Najbezpieczniejsze będą te na bazie naturalnych, ziołowych składników, czyli:
- cebuli,
- podbiału,
- tymianku,
- prawoślazu.
Wyciągi z tych roślin działają łagodząco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wspierają także układ odpornościowy dziecka.