Odżywki białkowe – czym się kierować przy wyborze?
Suplementy białkowe wykazują różnice w składzie, które należy uwzględnić przy wyborze produktu. Sportowcy dążą do rozbudowy masy mięśniowej i zwiększenia wytrzymałości fizycznej. W związku z tym zależy im na tym, aby procesy anaboliczne przeważały nad katabolicznymi.
Odżywki białkowe wspierają ich wysiłki zmierzające do uzyskania odpowiedniej rzeźby sylwetki. Intensywny trening przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania organizmu na energię. Po wykorzystaniu zapasów pochodzących z glikogenu wątrobowego i mięśniowego oraz wolnych rezerw tłuszczowych, obserwuje się proces spalania białek, który jest niekorzystny. Skutkuje on nie tylko spadkiem masy mięśniowej, ale też naruszeniem innych ważnych struktur. Aby temu zapobiec, stosuje się odżywki białkowe z BCAA, czyli rozgałęzionymi aminokwasami.
U osób aktywnych fizycznie obserwuje się też większe zapotrzebowanie na aminokwasy. Z pomocą przychodzi im białko proteinowe. Warto zwrócić uwagę, aby było ono szczególnie zasobne w aminokwasy egzogenne, których organizm nie potrafi samodzielnie zsyntetyzować. Wiele z nich pełni też rolę prekursorów aminokwasy endogennych, czyli wytwarzanych przez ustrój. Dobra odżywka białkowa powinna być jednak traktowana jako uzupełnienie zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia. Do produktów spożywczych szczególnie zasobnych w proteiny należy zaliczyć: mięso, nabiał, jaja, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Suplement białkowy oznaczony jako EAA zawiera aminokwasy egzogenne.
Popularne rodzaje odżywek białkowych
Preparaty białkowe nie tylko różnią się składem, ale też formą, co pozwala dobrać produkt do swoich indywidualnych preferencji. Nie każdy jest w stanie przełknąć kapsułkę, choć ta znajduje się w postaci gotowej do spożycia w przeciwieństwie do proszku, który trzeba rozpuścić w wodzie, mleku czy koktajlu owocowym. Na rynku można spotkać białko w tabletkach, ale też białka smakowe, które przyjmuje się znacznie łatwiej za sprawą truskawkowego czy bananowego aromatu. Proteiny w proszku często również roztaczają owocową lub czekoladową woń, stanowią one odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez klientów, podobnie jak batony proteinowe. Odżywka białkowa występuje jako:
- suplement BCAA, który zawiera aminokwasy rozgałęzione takie jak walina, izoleucyna i leucyna, redukują one katabolizm, nasilając procesy anaboliczne prowadzące m.in. do rozbudowy mięśni. Tego rodzaju suplementy białkowe należy spożywać zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe. W pierwszym przypadku przyjmuje się je na 20 minut przed aktywnością fizyczną oraz zaraz po jej zakończeniu. W drugim po śniadaniu i tuż przed snem. Odżywki białkowe BCAA zwiększają także wytrzymałość organizmu oraz przeciwdziałają nadmiernej senności;
- preparat EAA, który dostarcza aminokwasy egzogenne, czyli fenyloalaninę, metioninę, tryptofan, treoninę, walinę, leucynę, izoleucynę, lizynę i histydynę. Białka proteinowe EAA są jednocześnie suplementem BCAA. Ponadto stanowią źródło innych aminokwasów, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać. Intensywny wysiłek fizyczny przyczynia się do ogólnego wzrostu zapotrzebowania na białko;
- suplement białkowy, w którego składzie można znaleźć wszystkie aminokwasy, w tym również endogenne syntetyzowane przez ustrój. Stanowi on rozwiązanie godne uwagi dla osób, które nie są w stanie pokryć zwiększonego zapotrzebowania na proteiny poprzez zróżnicowaną dietę. Po odżywki białkowe chętnie sięgają weganie, gdyż rośliny nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów.
W ofercie apteki internetowej allecco.pl można zakupić białko dla sportowców, w tym następujące preparaty:
- Allnutrition Alldeynn;
- Allnutrition Fitprotein Shake.
Jakie są efekty stosowania odżywki białkowej?
Suplementy białkowe, które są chętnie wybierane przez sportowców i wegan, przyczyniają się do:
- wsparcia procesów budulcowych organizmu (anabolizmu), co przekłada się nie tylko na przyrost masy mięśniowej, ale także zapewnienie aminokwasów niezbędnych do syntezy komórek odpornościowych, hormonów i regeneracji narządów;
- zapewnienia równowagi kwasowo-zasadowej i właściwego bilansu wodnego;
- naprawy uszkodzonych tkanek;
- zapewnienia prawidłowego transportu substancji przez błony komórkowe, w tym usuwania szkodliwych metabolitów z organizmu.
W niektórych przypadkach preparaty białkowe mogą zostać użyte jako zapasowe źródło energii.