Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Działania niepożądane
- Skład
- Przeciwwskazania
Opis
Traumon w żel posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Wskazania do stosowania:
- tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych,
- reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony), zapalenie nadkłykci.
Dawkowanie
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy nałożyć pasek długości 5 do 10 cm leku Traumon żel na skórę w okolicy objętej bólem, pokrywając nim powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia się leku. Powtarzać 3 do 4 razy na dobę.
Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni, zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) - do 2 tygodni.
Działanie
Etofenamat należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Stosowany miejscowo wchłania się przez skórę i gromadzi w zmienionych zapalnie tkankach.
Działania niepożądane
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić z częstotliwością mniejszą niż 1 na 100, ale większą niż 1 na 1000 osób):
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić z częstotliwością mniejszą niż 1 na 10 000 osób):
- zapalenie skóry, np. silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Skład
- Substancją czynną leku jest etofenamat.
- Pozostałe składniki leku: karbomer 940, eter makrogolu oleinocetylowy, sodu wodorotlenek, alkohol izopropylowy, maktogol 400, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania
− Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na etofenamat, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
− W trzecim trymestrze ciąży.
− U dzieci i młodzieży.
Ciąża i karmienie piersiąTraumon należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.
Nie wolno stosować leku Traumon u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Traumon oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej.
Nie stosować leku w okolicach piersi.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.