OpisSyrop posiadający właściwości mukolityczne, powodujący rozrzedzenie śluzu i ułatwia usuwanie gęstej wydzieliny z dróg oddechowych.
DawkowanieLek należy zażywać doustnie, po posiłku. Leku nie należy podawać bezpośrednio przed snem.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Początkowo, przez 2 do 3 dni należy stosować 30 mg ambroksolu chlorowodorku (10 ml syropu, czyli 2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 30 mg (10 ml syropu, czyli 2 łyżki miarowe) 2 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat: 15 mg ambroksolu chlorowodorku (5 ml syropu, czyli 1 łyżka miarowa) 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat: 7,5 mg ambroksolu chlorowodorku (2,5 ml syropu, czyli ½ łyżki miarowej) 3 razy na dobę.
Nie stosować u dzieci bez porozumienia z lekarzem.
DziałanieSubstancją czynną jest ambroksolu chlorowodorek, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.
SkładSubstancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek.
5 ml syropu (1 łyżka miarowa) zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku.
Inne składniki leku to: sorbitol płynny 70% (E420), glicerol (E422), kwas cytrynowy jednowodny (E330), glikol propylenowy (E1520), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), aromat truskawkowy, woda oczyszczona.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na lek. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży,nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi.
Działania niepożądaneCzęste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż 1 na 100 pacjentów): zaburzenia smaku (np. zmiana smaku), nudności, osłabienie czucia (niedoczulica) w obrębie jamy ustnej i gardła.
Niezbyt częste działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów): wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej.
Rzadkie działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 1 000, ale u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów): zgaga, wysypka, pokrzywka.
Działania niepożądane, których częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych, to: ciężkie reakcje skórne , takie jak zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne reakcje nadwrażliwości, suchość w gardle.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.