Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Deflegmin Junior to syrop wykrztuśny dla dzieci. Dawka leku dostosowana jest do potrzeb maluchów. Dlatego Deflegmin Junior można stosować już od 1. roku życia.
Lek Deflegmin Junior wskazany jest do doustnego stosowania:- w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych.
Działanie
Syrop dla dzieci Deflegmin Junior upłynnia wydzielinę zalęgającą w drogach oddechowych i zmniejsza jej lepkość. W efekcie syrop Deflegmin Junior ułatwia odksztuszanie i łagodzi mokry kaszel. Za takie działanie odpowiada składnik aktywny preparatu Deflegmin Junior – ambroksolu chlorowodorek.
Dawkowanie
Zalecane dawkowanie:Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: początkowo, przez 2 do 3 dni, 10 ml syropu 3 razy na dobę, następnie dawkę należy zmniejszyć do 10 ml 2 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml syropu 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 2,5 ml syropu 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 1 do 2 lat: 2,5 ml syropu 2 razy na dobę.
Sposób podania:Produkt do stosowania doustnego. Lek Deflegmin Junior należy zażywać po posiłku. Nie należy stosować go bezpośrednio przed snem.
Jeśli po upływie 4 do 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku pominięcia kolejnej dawki leku w wyznaczonym czasie należy zastosować ją jak najszybciej. Nie mniej jednak nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Przerwanie stosowania produktu leczniczego Deflegmin Junior nie wywołuje niekorzystnych skutków, poza możliwością nasilenia objawów choroby, z powodu której jest stosowany.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na ambroksolu chlorowodorek lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.
- bezpośrednio przed snem.
Środki ostrożnościPrzed rozpoczęciem stosowania leku Deflegmin warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą jeśli u pacjenta:
- występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
- stwierdzono ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek,
- odruch kaszlowy jest osłabiony lub występują zaburzenia oczyszczania rzęskowego oskrzeli (istnieje wówczas ryzyko zalegania wydzieliny w drogach oddechowych),
- występuje astma oskrzelowa (Deflegmin może wówczas na początku leczenia nasilać kaszel).
Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ambroksolu chlorowodorku. Jeśli wystąpi wysypka na ciele bądź błonach śluzowych należy przerwać zażywanie leku Deflegmin i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Produkt zawiera sorbitol. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt może mieć lekkie działanie przeczyszczające.
Zawsze należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie zaleca się stosowania leku Deflegmin w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.
Nie zaleca się stosowania leku Deflegmin w okresie karmienia piersią. Ambroksolu chlorowodorek przenika do mleka matki.
Zawsze jeśli kobieta jest w ciąży, karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem produktu leczniczego Deflegmin.
Skład
Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku oraz substancje pomocnicze.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Deflegmin również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeżeli u pacjenta wystąpi jedno z poniższych działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku Deflegmin i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:- reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd,
- ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Ponadto, mogą wystąpić następujące działania niepożądane:Często występujące działania niepożądane: nudności, zaburzenia smaku (np. zmieniony smak), niedoczulica jamy ustnej i gardła
Niezbyt często występujące działania niepożądane: wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha., suchość błony śluzowej jamy ustnej.
Rzadko występujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka.
Działania niepożądane o częstości nieznanej: świąd, inne reakcje alergiczne niewymienione powyżej, uczucie suchości w drogach oddechowych, wodnisty wyciek z nosa, zgaga, uczucie suchości w jamie ustnej, ślinotok, zaburzenia w oddawaniu moczu, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd. suchość w gardle, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Przechowywanie
Produkt leczniczy Deflegmin Junior należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go od światła.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po ‘Termin ważności’. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Okres ważności wynosi 2 lata.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Podmiot odpowiedzialny
Bausch Health Ireland Limited,
3013 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24, D24PPT3,
Irlandia.
Informacji o produkcie udziela:Bausch Health Poland sp. z o. o.
ul. Przemysłowa 2,
35-959 Rzeszów.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.