Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Węgiel leczniczy VP to produkt leczniczy w formie kapsułki stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi - po porozumieniu z lekarzem.
Skuteczne leczenie:- Węgiel aktywny jest najskuteczniejszym spośród środków adsorbujących.
- Węgiel leczniczy VP to produkt leczniczy - dawki substancji leczniczych są ściśle określone w badaniach klinicznych, co gwarantuje skuteczne i bezpieczne leczenie.
Bezpieczeństwo stosowania:- Węgiel aktywny ma dobry profil bezpieczeństwa i w leczeniu zatruć, pod kontrolą lekarza, może być stosowany nawet u dzieci < 1. roku życia.
- Kapsułki są bez cukru i mogą być stosowane przez diabetyków.
Wygoda stosowania:- Kapsułkę łatwo połknąć, nie barwi ust i zębów, jeśli jest przyjęta w całości.
- Kapsułkę można także otworzyć, wysypać zawartość i przyjąć po zmieszaniu z płynem dla ułatwienia połknięcia.
Dawkowanie
Biegunki:Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:Jednorazowo doustnie około 4,0 g (20 kapsułek), najlepiej w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli to konieczne.
Niestrawność i wzdęcia:Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:Doustnie, przeciętnie 4 do 6 kapsułek kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Kapsułki można połykać w całości, jednak w celu uzyskania szybszego działania zalecane jest stosowanie w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody.
Zatrucia lekami i związkami chemicznymi:Dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku:Jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle około 12,5 g (około 62 kapsułek). W razie potrzeby można ją podawać kilka razy w ciągu doby.
Dzieci poniżej 1 roku:Jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle 1 g/kg mc. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4 – 6 godzin.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na węgiel aktywny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent jest nieprzytomny a jednocześnie nie ma w odpowiedni sposób zabezpieczonych dróg oddechowych.
Środki ostrożnościJeśli pomimo leczenia wzdęcia utrzymują się 7 dni a biegunka 2 dni, lub jeśli obok biegunki wystąpi gorączka lub krew w stolcu, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać, że leczenie węglem aktywnym jest niewystarczające.
Jeśli zatrucie zostało spowodowane przez takie substancje, jak kwas borowy, siarczan żelaza(II) i inne związki metali, DDT, cyjanki, lit, etanol, metanol, glikol etylenowy, produkty rafinacji ropy naftowej czy kwasy i zasady nieorganiczne, ponieważ w tych zatruciach węgiel aktywny jest mało skuteczny (konieczne może się okazać zastosowanie innego leku).
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Węgiel aktywny podany doustnie w różnym stopniu hamuje wchłanianie licznych, jednocześnie podanych leków, m.in. salicylanów, barbituranów, glutetimidu. W przypadku konieczności podania innych leków doustnie, należy je zastosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.
Leku Węgiel leczniczy VP nie należy przyjmować podczas, ani bezpośrednio po posiłkach, ponieważ pokarm zmniejsza zdolność adsorpcyjną węgla aktywnego.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Dotychczas brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla aktywnego podczas ciąży i laktacji. Mimo braku przeciwwskazań należy wziąć pod uwagę działanie zapierające leku.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Skład
- Substancją czynną leku jest węgiel aktywny. Jedna kapsułka zawiera 200 mg węgla aktywnego.
- Pozostałe składniki to: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), indygokarmin (E 132).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W trakcie stosowania leku mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (rzadko - u 1 do 10 osób na 10 000) - wymioty, zaparcia, biegunki, czarne zabarwienie stolca.
Odnotowano przypadki aspiracji leku (przedostania się leku razem z wdychanym powietrzem) do płuc.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Adres producenta
Wytwórca:
ICN Polfa Rzeszów S.A.
ul. Przemysłowa 2,
35-959 Rzeszów.
Podmiot odpowiedzialny
Bausch Health Ireland Limited,
3013 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24, D24PPT3,
Irlandia.
Informacji o produkcie udziela:Bausch Health Poland sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2,
35-959 Rzeszów.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.