OpisLek Aspirin Complex Hot ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe
i zmniejszające przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa.
Lek Aspirin Complex Hot zawiera dwie substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i chlorowodorek
pseudoefedryny.
Lek Aspirin Complex Hot jest stosowany w leczeniu objawowym niedrożności nosa / zatok
(rhinosinusitis) oraz bólu i gorączki związanych z przeziębieniem i (lub) objawami grypopodobnymi.
W przypadku przeziębienia przebiegającego tylko z jednym z wyżej opisanych objawów, należy
rozważyć przyjęcie leku zawierającego jedną z wymienionych substancji czynnych.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z
lekarzem.
DawkowanieLeczenie objawowe niedrożności nosa oraz związanych z przeziębieniem dolegliwości bólowych i gorączki. Jeżeli nie przepisano inaczej, dorośli i młodzież od 16 lat: jednorazowo - 1-2 saszetki. Całkowita dobowa dawka nie powinna przekraczać 6 saszetek. Granulat rozpuścić w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody i dokładnie wymieszać.
DziałanieSkładniki leku mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i zmniejszające przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa.
Skład1 sasz. zawiera: Kwas acetylosalicylowy 500 mg, Pseudoefedryna chlorowodorek 30 mg. Zawiera sacharozę.
Działania niepożądaneMożliwe działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego:
Wszystkie niżej wymienione objawy są poważnymi działaniami niepożądanymi, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej lub hospitalizacji. W razie wystąpienia któregokolwiek z niżej opisanych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Wrzody trawienne, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do perforacji;
Krwawienia z przewodu pokarmowego, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wystąpienie czarnych stolców lub wymioty krwią są objawami krwawienia z przewodu pokarmowego;
Reakcje uczuleniowe (w tym trudności z oddychaniem, wysypka z możliwym spadkiem ciśnienia krwi), zwłaszcza u pacjentów chorych na astmę oskrzelową.
Poważne działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:
Zwiększone ryzyko krwawienia;
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, niestrawność i zapalenie błony śluzowej żołądka;
Zwiększenie aktywności białek wątroby (enzymów wątrobowych).
Możliwe działania niepożądane pseudoefedryny:
Poważne działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:
Objawy niepożądane ze strony serca (np. przyspieszenie rytmu serca);
Zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego (prostaty);
Podwyższenie ciśnienia krwi (nie dotyczy osób z kontrolowanym nadciśnieniem);
Bezsenność, rzadko halucynacje oraz inne objawy pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego;
Zaburzenia skórne (np. wysypka, pokrzywka, świąd).
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania leku.
Należy poinformować o tym lekarza, tak aby mógł ocenić ciężkość reakcji i podjąć decyzję co do dalszego postępowania.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku
Osoby w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwe na pseudoefedrynę i może wystąpić u nich bezsenność lub postrzeganie rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją (halucynacje).
Przeciwwskazaniajeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- jeśli u pacjenta występuje uczulenie na salicylany, grupę substancji, do których należy kwas acetylosalicylowy
- jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka
- jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień
- w przypadku ciąży lub karmienia piersią
- jeśli u pacjenta występuje niewydolność wątroby lub nerek
- jeśli u pacjenta występuje ciężka, niestabilna niewydolność serca
- jeśli pacjent przyjmuje równocześnie metotreksat w dawce 15 mg na tydzień lub większej
- jeśli u pacjenta występuje bardzo wysokie ciśnienie krwi lub ciężka choroba wieńcowa
- jeśli pacjent równocześnie przyjmuje leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO)
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.