Kiedy potrzebujemy więcej żelaza?
Na niedobór żelaza narażone są dzieci w okresie wzrostu i dojrzewania oraz kobiety w ciąży, których zapotrzebowanie wzrasta aż do 25 mg żelaza na dobę. Kobiety mają częściej problem z niedoborem żelaza, choćby nawet ze względu na to że w ich diecie znajduje się mniej czerwonego mięsa, niż w przypadku mężczyzn, a poza tym tracą one dużo żelaza podczas krwawienia miesiączkowego. Brak żelaza występują też u osób z zaburzeniami wchłaniania.
Skutki niedoboru żelaza
Niedobór żelaza może objawiać się zmęczeniem, czy bólami głowy. Błony śluzowe bledną, a włosy wypadają i się łamią, podobnie paznokcie są znacznie osłabione. Po wykonaniu morfologii widać, że poziom żelaza spadł poniżej normy, a to grozi rozwojem anemii, która ma znacznie poważniejsze skutki dla zdrowia.
Najpopularniejsze preparaty z żelazem
Żelazo dla kobiet w ciąży to podstawa suplementacji w tym szczególnym czasie, dlatego witaminy dla ciężarnych zawierają zawsze ten cenny składnik. Dla dzieci mamy syropy z żelazem oraz saszetki. W związku z tym, że żelazo w formie płynnej może uszkadzać szkliwo, warto sięgać po takie produkty pozbawione tych właściwości lub pić je bardzo ostrożnie. Dla dorosłych mamy wiele preparatów z żelazem, które stanowią produkty jednoskładnikowe lub witaminy z żelazem, z jego mniejszą zawartością.