Jakie krople na zapalenie spojówek?
Odpowiednią metodę leczenia wybiera lekarz, uwzględniając przyczynę dolegliwości. Jakie krople na zapalenie spojówek najlepiej wybrać, gdy musimy poczekać na wizytę u specjalisty? W tej kategorii można znaleźć szeroki wybór preparatów w postaci kropli, maści, chusteczek oraz ziół, które hamują rozwój stanu zapalnego i wspierają regenerację oczu.
Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek to niezwykle dokuczliwa przypadłość, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Piekące czy swędzące oko uniemożliwia pracę, czytanie książki, ponadto stanowi źródło dyskomfortu, który generuje ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Najczęściej spotykane objawy zapalenia spojówek to:
- pieczenie, które staje się szczególnie dokuczliwe przy zespole suchego oka, na tę przypadłość często skarżą się osoby pracujące przez wiele godzin przed ekranem komputera, vide informatycy, dziennikarze, urzędnicy, księgowe etc.;
- swędzenie, jego szczególne natężenie obserwuje się w przypadku alergii;
- gęsta ropna wydzielina, ta bardzo często skleja rzęsy i ma nieprzyjemny zapach, świadczy o infekcji bakteryjnego spojówek;
- przeźroczysta wydzielina o rzadkiej konsystencji, ta pojawia się przy infekcji wirusowej.
Przyczyny zapalenia spojówek
Sięgnięcie po krople do oczu przeciwzapalne powinno zostać poprzedzone ustaleniem przyczyny dokuczliwych dolegliwości. Spojówki stanowią zewnętrzną powłokę, na którą oddziałują różne czynniki zewnętrzne, w tym alergeny wziewne czy patogeny. Te ostatnie mogą mieć postać bakterii, wirusów, grzybów czy pierwotniaków. Krople do oczu na zapalenie spojówek okażą się pomocne tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo dobrane.
Najczęściej spotykane przyczyny zapalenia spojówek to:
- infekcja bakteryjna;
- infekcja wirusowa;
- infekcja grzybicza;
- infekcja wywołana przez pierwotniaki;
- zespół suchego oka;
- alergie;
- czynniki drażniące, w tym kosmetyki, dym papierosowy, smog unoszący się na miastem i soczewki kontaktowe.
Krople do oczu przeciwzapalne dostępne bez recepty
Krople do oczu na podrażnienia dobiera się, uwzględniając przyczynę dokuczliwych dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnej spojówek należy sięgnąć po krople z antybiotykiem, które może przepisać wyłącznie lekarz. Zakażenie wirusowe stanowi przesłankę do zastosowania leków zawierających substancje przeciwwirusowe, są one dostępne wyłącznie na receptę. Silne dolegliwości o podłożu alergicznym wymagają użycia kropli opierających swoje działanie na substancjach antyhistaminowych. Z kolei na zespół suchego oka pomagają krople na zapalenie spojówki bez recepty. Mogą być one stosowane wspomagająco jako krople przeciwbakteryjne bez recepty, lecz same w sobie nie zwalczają bakterii patogennych, gdyż nie zawierają antybiotyku. Niewątpliwie jednak wykazują działanie nawilżające, co może nieco złagodzić uciążliwe objawy.
Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane substancje o działaniu nawilżającym oraz przykładowe krople do oczu przeciwzapalne bez recepty:
- hialuronian sodu to substancja higroskopijna, czyli zdolna do wiązania cząsteczek wody. Związek ten wykazuje właściwości nawilżające, ponadto zapobiega wysuszeniu gałki ocznej i przyczynia się do usunięcia zgromadzonych zanieczyszczeń. Hialuronian sodu charakteryzuje się stosunkowo lepką konsystencją, dzięki czemu równomiernie rozprowadza się na gałce ocznej. Stanowi naturalny składnik ludzkich łez. Można go znaleźć w kroplach do oczu takich jak Saflohyal i Zuma Altin;
- ektoina podobnie jak hialuronian sodu wykazuje aktywność higroskopijną, czyli wiąże cząsteczki wody, czego efektem jest powstanie warstwy ochronnej zabezpieczającej oko przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Posiada ona również właściwości przeciwzapalne. Występuje w kroplach takich jak Ectogel żel do oczu z ektoiną i Alectoin;
- świetlik – przynosi świetne rezultaty w zapaleniu spojówek w przypadku każdej z etiologii, gdyż wykazuje aktywność przeciwzapalną. Został wykorzystany m.in. w kroplach Optistar Świetlik.
Ponadto krople do oczu antyalergiczne bez recepty bazują na ketoifenie i olopatadynie, czyli substancjach, które hamują uwalnianie histaminy pełniącej rolę mediatora stanu zapalnego. Na szczególną uwagę zasługuje Oftahist.
Krople na zapalenie spojówek dla dzieci – jakie wybrać?
Dzieci inaczej reagują na substancje aktywne zawarte w kroplach do oczu, dlatego też powinny używać produktów opracowanych z myślą o nich. Niektóre specyfiki dla dorosłych mogą być z powodzeniem stosowane u starszych dzieci. Jeśli szukasz odpowiedniego preparatu dla swojej pociechy, przyjrzyj się szczegółowym opisom produktów w aptece allecco.pl. Na uwagę zasługuje Optistar Świetlik krople do oczu.