Jakie witaminy wzmacniają wzrok?
Witaminy na wzrok zazwyczaj zostają dostarczone wraz ze zbilansowaną dietą. Niestety, monotonia na talerzu sprzyja niedoborowi niektórych substancji. Niedostateczna podaż składników odżywczych może wynikać też z ich upośledzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego, co często wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi. Codzienna dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na witaminy na oczy takie jak:
- witamina A, które posiada silne działanie przeciwutleniające, przez co neutralizuje wolne rodniki, które mogłyby uszkodzić komórki oczu. Ponadto zapewnia ona prawidłową pracę siatkówki oka;
- witamina C – zwalcza wolne rodniki, które powstają w oczach wskutek silnej ekspozycji na działanie promieni UV. Jednocześnie wspomaga syntezę filmu łzowego i przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, które dostarczają oczom cennych substancji odżywczych;
- witamina E – podobnie jak dwie poprzednie zapewnia silną aktywność antyoksydacyjną, przez co nie dopuszcza do uszkodzeń komórek oka wywołanych przez wolne rodniki. Jednocześnie zapewnia ostrość widzenia i działa protekcyjnie na naczynia krwionośne;
- witamina D – odpowiada za prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe;
- witaminy z grupy B – zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym nerwu wzrokowego, ponadto zwiększają odporność oczu.
Które tabletki na poprawę wzroku będą skuteczne?
Witaminy na wzrok odgrywają szereg istotnych funkcji, dzięki czemu oczy działają prawidłowo. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, iż powinny one być dostarczane organizmowi wraz z minerałami oraz innymi cennymi substancjami. Same witaminy to za mało, aby zachować wzrok w dobrej kondycji. Wybierając suplement na oczy, należy zwrócić uwagę na to, czy zawiera następujące substancje:
- kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 - naturalnie występują w tłustych rybach morskich, nasionach słonecznikach, pestkach dyni, orzechach makadamia, orzechach włoskich i nerkowcach. Niestety, często ich spożycie znajduje się na zbyt niskim poziomie w stosunku do zapotrzebowania organizmu;
- luteinę;
- miedź - można ją znaleźć w wątrobie cielęcej, drożdżach piekarniczych i płatkach owsianych;
- cynk - warto dostarczyć go organizmowi wraz z ostrygami, kaszą gryczaną i nasionami słonecznika;
- selen – jego bogate źródło stanowią orzechy brazylijskie, łosoś i jaja kurze;
- zeaksantynę.
Luteina na oczy działa podobnie jak zeaksantyna. Oba związki to silne antyutleniacze, które naturalnie występują w jajach kurzych oraz w brokułach, brukselce czy szpinaku. Zaliczane są do karotenoidów, czyli substancji nadających barwę. Stwierdzono ich występowanie w plamce żółtej oka. Ich niedostateczna podaż sprzyja stresowi oksydacyjnemu, który może przyczynić się do uszkodzeń komórek oczu oraz ich przedwczesnego starzenia się.
Dla kogo witaminy na oczy?
Witaminy na wzrok warto stosować w sytuacji, gdy badania laboratoryjne wykażą niedobór określonych substancji odżywczych. Przesłankę do ich wykonania stanowi pogorszenie jakości widzenia. W aptece allecco.pl można znaleźć witaminy na oczy, które warto stosować także w przypadku wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera. Korzystanie z urządzeń elektronicznych nie tylko generuje ogromne ilości wolnych rodników, ale też przyczynia się do rzadszego mrugania, co może skutkować suchością oka. Na szczególną uwagę zasługują takie witaminy na oczy jak:
- Superoptic;
- Biocanto Vista Max;
- Zomax;
- Activlab Luteina Extra;
- Apo-Lutea.
Kiedy konieczne są leki na poprawę wzroku?
Tabletki na poprawę wzroku zazwyczaj mają status suplementów diety. Czasem jednak odpowiednio dobrana witamina na oczy to za mało, aby pozbyć się problemów z widzeniem. W takiej sytuacji konieczne mogą być leki na poprawę wzroku, które po przeprowadzeniu szeroko zakrojonej diagnostyki przepisać może wyłącznie lekarz. Jaskra wiąże się z podwyższonym ciśnieniem wewnątrz oka. Lek na poprawę wzroku w przypadku tej przypadłości zawiera bimatoprost. Skuteczne tabletki na poprawę wzroku może dobrać wyłącznie okulista, kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem.