OpisKrem stosowany w miejscowym leczeniu grzybicy skóry tułowia, pachwin, rąk i stóp wywołanych następującymi dermatofitami: Trichophyton, Trichophyton floccosum, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis , a także drożdżycy skóry i łupieżu pstrego(Pityriasis versicolor). Lek Nizoral krem także jest zalecany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, związanego z obecnością drożdżaka Pityrosporum ovale.
DawkowanieLek Nizoral, krem jest przeznaczony do stosowania na skórę u osób dorosłych.
Drożdżyca skóry, grzybica tułowi, pachwin, grzybica rąk i stóp, łupież pstry (Pityriasis versicolor): zwykle pokrywa się lekiem Nizoral, krem chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz skórę bezpośrednio do nich przylegającą raz na dobę.
Łojotokowe zapalenie skóry: w zależności od nasilenia objawów zakażenia zwykle stosuje się lek Nizoral, krem na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz lub dwa razy na dobę.
Leczenie należy kontynuować jeszcze przez kilka dni po całkowitym ustąpienia objawów zakażenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie ma poprawy po 4 tygodniach leczenia, gdyż konieczne jest zweryfikowanie diagnozy. W trakcie leczenia, w celu zapobieżenia powtórnemu zakażeniu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Średni czas leczenia:łupież pstry od 2 do 3 tygodni,
zakażenia drożdżakami od 2 do 3 tygodni,
grzybica pachwin od 2 do 4 tygodni,
grzybica tułowia od 3 do 4 tygodni,
grzybica stóp od 4 do 6 tygodni,
łojotokowe zapalenie skóry od 2 do 4 tygodni.
W łojotokowym zapaleniu skóry lekarz zwykle zaleca leczenie podtrzymujące, polegające na stosowaniu leku Nizoral, krem raz lub dwa razy w tygodniu
DziałanieKetokonazol wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. Ketokonazol działa na dermatofity z rodzaju: Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum i drożdżaki z rodzaju Candida i Malassezia (Pityrosporum).
Działania niepożądaneW czasie leczenia lekiem Nizoral, krem mogą wystąpić następujące objawy działań niepożądanych leku:
często (u więcej niż 1 na 100 i u mniej niż 1 na 10 pacjentów) rumień i świąd w miejscu podania oraz uczucie pieczenia skóry;
niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 i u mniej niż 1 na 100 pacjentów) w miejscu podania mogą wystąpić krwawienia, uczucie dyskomfortu i suchości, stan zapalny, podrażnienie, parestezje (przykre wrażenia, najczęściej mrowienia, drętwienia lub zmian temperatury skóry, tj. uczucie silnego gorąca lub zimna), reakcje w miejscu podania, nadwrażliwość, zmiany pęcherzykowe, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, łuszczenie i lepkość skóry.
Po wprowadzeniu leku Nizoral, krem do obrotu bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) występowała pokrzywka.
Skład1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu.
Inne składniki leku to: glikol propylenowy, alkohol stearylowy, alkohol cetylowy, sorbitanu stearynian, polisorbat 60, izopropylu myrystynian, sodu siarczyn bezwodny (E 221), polisorbat 80, woda oczyszczona.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.