Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy okres w życiu kobiety. Pierwszym jej objawem jest zazwyczaj brak miesiączki, ale także występuje szereg objawów towarzyszących takich jak: zawroty głowy, nudności i wymioty, ból piersi, zmęczenie i senność, wzmożony apetyt. W tym okresie bardzo ważne jest, aby zadbać o siebie i o dziecko we właściwy sposób.
Dieta w ciąży
Na pewno należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby dieta była zdrowa, odpowiednio zbilansowana i dostarczająca wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, których zapotrzebowanie w okresie ciąży wzrasta. Dieta powinna zawierać przede wszystkim warzywa, owoce, produkty zbożowe i mleczne, oleje roślinne, mięso szczególnie chude, ryby, jaja, kasze, a także spore ilości wody i napojów.
Suplementy dla kobiet w ciąży
Dodatkowo można także skorzystać z wsparcia w postaci preparatów witaminowych dedykowanych kobietom w ciąży. W aptece można znaleźć preparaty zalecane na cały okres ciąży np. Prenatal, Elevit, Vitaminer-Prenatal, Falvit Mama zawierające w składzie min. wapń, witaminę C, żelazo, cynk, niacynę, witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy, jod, selen, witaminę D, jak również preparaty o składzie najbardziej właściwym w określonych trymestrach ciąży np. Femibion Natal 1, Femibion Natal 2, Vitaminer-Prenatal + DHA.
Rola kwasu foliowego
W początkowym okresie ciąży bardzo duże znaczenie ma kwas foliowy. Zaleca się kobietom planujących zajście w ciąże już na 3 miesiące przed regularne zażywanie kwasu foliowego. Kwas foliowy jest witaminą z grupy B i jest on niezbędny do prawidłowego budowania komórek i narządów, a w związku z tym, iż w pożywieniu nie występuje on w czystej postaci jego suplementacja jest bardzo ważna. Istnieje szereg preparatów, które zawierają rekomendowaną dzienną dawkę kwasu foliowego np. Folik, Pregnamed Kwas Foliowy.
Naturalnie kwas foliowy znajdziemy w takich produktach jak: drożdże piwne, pomarańcze i banany, fasola, szpinak, szparag,i brokuły, wątróbka, orzeszki ziemne, ryż, natomiast każde gotowanie, smażenie czy kontakt ze światłem słonecznym prowadzi do utraty stężenia folianów.
Niedobory kwasu foliowego zwłaszcza w początkowym etapie ciąży mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju układu nerwowego, zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych oraz wad rozwojowych u dziecka, a także mogą wpływać na zaburzenia rozwoju łożyska, a co za tym idzie prowadzić do poronień.
Co oprócz witamin ? Nie stresuj się, odstaw używki kawę, papierosy, alkohol, nie zażywaj żadnych leków np. przeciwbólowych, czy na przeziębienie na własną rękę, unikaj gorących kąpieli. Natomiast uprawiaj sport, odżywiaj się zdrowo, śpij i odpoczywaj dużo, płacz i śmiej się ile chcesz, bądź szczęśliwa, w końcu już niedługo zostaniesz mamą.
Gratulacje i dużo zdrowia dla Was :)
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl