Chrom wpływa na wiele procesów związanych z przemianą materii. Niedobór tego pierwiastka niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Dlaczego chrom jest tak ważnym składnikiem diety szczególnie w przypadku osób odchudzających się? Wyjaśnia ekspert allecco.pl
Chrom – właściwości i rola w organizmie
Chrom to mikroelement, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Jego odpowiedni poziom jest zatem bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ekspert allecco.pl podpowiada co jeść, aby utrzymać prawidłowe stężenie chromu we krwi.
- Chrom - rola w organizmie
- Niedobór chromu
- Chrom – dla kogo i komu może zaszkodzić jego nadmiar?
- Chrom – gdzie występuje?
Chrom - rola w organizmie
Chrom bierze udział w procesach związanych z metabolizmem tłuszczy, białek i węglowodanów. Jego odpowiedni poziom zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Odgrywa również rolę w regulacji poziomu cholesterolu we krwi oraz w profilaktyce osteoporozy. To tylko niektóre właściwości chromu, które decydują o jego ogromnym znaczeniu dla zachowania równowagi w organizmie. Jakie skutki niosą za sobą niedobór i nadmiar chromu? W jakich schorzeniach i kiedy można sięgać po chrom organiczny w tabletkach? Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tego mikroelementu można znaleźć w artykule.
Niedobór chromu
Dieta opierająca się na wysoko przetworzonych produktach skutkuje wieloma niedoborami. Właśnie dlatego często nawet w krajach rozwiniętych w populacji pojawiają się niedobory wielu cennych dla zdrowia pierwiastków . Tego typu zaburzenia niosą za sobą poważne konsekwencje. Również niedobór chromu w organizmie wywołuje szereg niepokojących objawów:
- spadek masy ciała,
- nerwowość i wahania nastroju,
- pojawienie się stanów lękowych,
- wzrost rozwoju takich schorzeń jak: cukrzyca, miażdżyca czy depresja,
- mrowienia palców dłoni i stóp,
- bóle głowy,
- problemy z koordynacją ruchową
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Zwiększone zapotrzebowanie na chrom mają sportowcy, pracownicy fizyczni, osoby na diecie wysokocukrowej oraz osoby odchudzające się. Dla ostatniej grupy pierwiastek ten jest szczególnie ważny ponieważ hamuje apetyt na słodycze. Chrom w organizmie na odpowiednim poziomie to mniej zjedzonych ciastek i czekoladek.
Chrom – dla kogo i komu może zaszkodzić jego nadmiar?
Chrom na odchudzanie, ale i nie tylko. Pierwiastek ten znajduje zastosowanie w profilaktyce wielu schorzeń, m.in. cukrzycy, miażdżycy i zespole policystycznych jajników. Chrom w tabletkach stosowany jako uzupełnienie diety zmniejsza wydalanie wapnia z organizmu. Dlatego pojawia się często w suplementach na mocne kości i rekomendowany jest szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy.
Przeczytaj też: Jak mogą uzupełniać swoją dietę chorzy na cukrzycę? Tutaj dowiesz się więcej >>
Nie mniej jednak zbyt duża ilość tego pierwiastka w organizmie nie jest dla niego obojętna. Zatem jeśli chrom przyjmowany jest jedynie z pożywieniem nie ma obaw o jego przedawkowanie. Problem może się pojawić, kiedy sięga się po suplementy diety. Nadmiar chromu może prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji zdrowotnych:
- uszkodzenia w obrębie DNA (szczególnie sole chromu na VI stopniu utlenienia),
- zaburzenia w produkcji insuliny,
- spadek przyswajalności cynku oraz żelaza.
Chrom – gdzie występuje?
Jeśli już wybierać chrom w tabletkach to powinien być on w postaci soli organicznej. Chrom organiczny, jak np. pikolinian dodatkowo w połączeniu z witaminą C to najlepszy wybór jeśli chodzi o tego typu preparaty. Zażywając tabletki z chromem można mieć na uwadze, że łączenie ich z preparatami zawierającymi mangan, żelazo czy cynk może zmniejszyć jego przyswajalność.
Bogate źródło tego pierwiastka to przede wszystkim nieprzetworzone produkty. Chrom z pożywienia niewątpliwie przyswaja się najlepiej. Dlatego do codziennego menu warto wprowadzić m.in. zbożowe produkty pełnoziarniste, wędzone ryby, jaja kurze, mięso wieprzowe, podroby zwierzęce oraz grzyby. Zdrowa i zbilansowana dieta zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na chrom. Pierwiastek ten może być jednak uzupełniany w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. Dotyczy to m.in. osób cierpiących na nietolerancję glukozy czy odchudzających się.
Dowiedz się więcej: Chrom na odchudzanie – jak wybrać i jak dawkować?
Bibliografia:
- Piotrowska A. i in.; Biologiczne znaczenie Chromu III dla organizmu człowieka; Medycyna Pracy 2018; 69(2); [dostęp w Internecie 28.01.2020]: http://medpr.imp.lodz.pl/Biologiczne-znaczenie-chromu-III-dla-organizmu-czlowieka,73855,0,2.html
- Król E., Krejpcio Z.; Poglądy na temat roli chromu III w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy; Katedra Higieny Żywienia Człowieka Uniwersytet Przyrodniczy; 2008; ISSN 1640–8497.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni