Każda przyszła matka chciałaby jak najlepiej przygotować się do ciąży. Nic dziwnego, skoro już w pierwszych tygodniach życia płodu rozwija się jego układ nerwowy. Jak dobrze zaplanować ciążę i jakie preparaty wspomagające wybrać – podpowiadamy.
Witaminy i suplementy przed ciążą – jakie należy przyjmować?
Starając się o dziecko należy pamiętać nie tylko o przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życiu, do których należą odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, ale również o suplementacji. Dlaczego odpowiednia ilość składników odżywczych, witamin i minerałów jest tak ważna na etapie planowania ciąży? Wyjaśnia ekspert allecco.pl.
- Składniki niezbędne przed ciążą
- Jakie preparaty przed ciążą?
- Dieta przyszłej mamy
Składniki niezbędne przed ciążą
Planując ciążę trzeba mieć świadomość, że witaminy i składniki mineralne warto przyjmować nawet kilka miesięcy przed zapłodnieniem. Kiedy rozpoczynamy stosowanie suplementów dopiero w ciąży ciężko zaspokoić zapotrzebowanie organizmu mamy i dziecka. Robiąc to wcześniej kobieta ma możliwość wysycenia swojego organizmu. W momencie zapłodnienia potrzebne składniki wędrują od razu do rozwijającego się płodu.
Nie trzeba jednak sięgać po wielowitaminowe preparaty. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało rekomendację co i w jakich ilościach należy uzupełniać na etapie planowania ciąży.
Do najważniejszych składników należą:
- Kwas foliowy - 400mcg/dobę
Jest to składnik zapewniający prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, który kształtuje się już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Najlepiej rozpocząć suplementację tego składnika nawet 3 miesiące przed planowanym poczęciem.
Więcej o roli kwasu foliowego w ciąży można przeczytać tutaj >>
- Jod - 200 mcg/dobę
Zachowanie zdrowej tarczycy u kobiety w ciąży jest bardzo ważne. Hormony przez nią produkowane zapewniają prawidłowy rozwój płodu oraz właściwy przebieg ciąży. W tym szczególnym czasie zwiększa się zatem zapotrzebowanie na jod i warto go uzupełniać sięgając po odpowiednie witaminy dla kobiet planujących ciążę. Trzeba również sprawdzić kondycję gruczołu tarczowego odpowiednio wcześnie. W tym celu wykonuje się oznaczenie TH i TSH z krwi oraz USG tarczycy.
Więcej o badaniach w tym wyjątkowym czasie przeczytasz tutaj>>
- Witamina D3 – 2000j.m./dobę
Kobiety, u których nie stwierdzono niedoboru witaminy D powinny stosować tabletki zawierające 2000 j.m. Dawkę dobową zwiększa się, kiedy stwierdzony zostaje niedobór. Wtedy uzupełnienie poziomu tego składnika powinno odbywać się indywidualnie.
- Kwasy omega-3 – od 600 do 1000mg/dobę
Suplementacja kwasami omega wspiera prawidłowy przebieg ciąży oraz wzmacnia układ immunologiczny kobiet. Ponadto są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego malucha. Ze względu na zanieczyszczenia wód i kumulację metali ciężkich w rybach zaleca się stosowanie preparatów , w których składnik ten pozyskiwany jest z alg morskich bądź producent deklaruje wysoki stopień jego oczyszczenia.
- Żelazo – 18mg/dobę
Żelazo jest ważnym pierwiastkiem, którego prawidłowy poziom powinien zostać uzyskany przed ciążą. Właściwa wartość hemoglobiny to podstawa dla wsparcia układu odpornościowego oraz samopoczucia przyszłej mamy. Suplementację zaleca się do 8-ego tygodnia rozwoju ciąży, później składnik ten warto uzupełniać dopiero w 3 trymestrze.
- Magnez – 200-1000 mg jonów magnezu/dobę
Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w diecie. Nie tylko u kobiet planujących ciążę. W zależności od indywidualnych potrzeb dawka może być bardzo różna. Nie zawsze wystarcza podaż tego makroelementu jedynie w diecie. Rekomendowane preparaty z magnezem przed ciążą powinny być zarejestrowane jako leki.
Jakie preparaty przed ciążą?
Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów dla pań planujących potomstwo. Jakie witaminy przed ciążą wybrać, aby jak najlepiej uzupełnić dietę? Jednym z najważniejszych składników w takich produktach jest niewątpliwie kwas foliowy. Tabletki powinny zawierać co najmniej 400 mcg tej witaminy w formie syntetycznej, a dodatkowo foliany. Niektóre suplementy zawierają również metylowany kwas foliowy. Ta aktywna forma jest niezbędna szczególnie u kobiet z zaburzeniami metabolizmu witaminy B9. Tak różnorodne postaci kwasu foliowego świadczą o jego istotnej roli już w pierwszych dniach rozwoju płodu. Bierze on udział w kształtowaniu się cewy nerwowej. Na bazie której rozwijają się inne struktury systemu nerwowego dziecka.
Dodatkowo można pokusić się o zestaw witamin dla starających się o dziecko zawierający inozytol. Składnik ten odgrywa rolę w regulacji płodności, szczególnie u pacjentek z objawami zespołu policystycznych jajników i nieregularnymi miesiączkami.
Oprócz kwasu foliowego witaminy przed ciążą powinny zawierać również składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, tj. jod, witaminę D, kwasy omega - 3, żelazo i magnez. Wybierając produkt należy zwrócić uwagę również na ilości tych składników. Inne makro- i mikroelementy powinny zostać uzupełnione zróżnicowaną i zbilansowaną dietą.
Więcej witamin dla planujących ciążę znajdziesz tutaj>>
Dieta przyszłej mamy
Żaden suplement diety nie zastąpi zbilansowanej i zróżnicowanej diety przyszłej mamy. Warto zadbać o spożywanie dobrej jakości produktów, jak najmniej przetworzonych. Oczywiście lepsze będą owoce i warzywa z przydomowej działki, pozbawione chemikaliów, niż te zakupione w markecie. Wiele szkodliwych substancji chemicznych może kumulować się w organizmie i przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju płodu. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wyeliminowanie z diety używek oraz słodyczy, Te ostatnie warto zastąpić suszonymi owocami i orzechami. Dieta przed ciążą powinna być bogata w świeże owoce, warzywa, różnego rodzaju oleje, nabiał, jajka oraz mięso, również to czerwono, bogate w dobrze przyswajalne żelazo.
Ważna jest w tym okresie również regularna aktywność fizyczna. Badania pokazują, że panie które uprawiają sport rzadziej skarżą się na bóle kręgosłupa w ciąży. Sam poród jest dla nich również łatwiejszy i trwa krócej.
Bibliografia:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol, 2014.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni