Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Jak wybrać preparat z magnezem?Ogromny procent naszego społeczeństwa cierpi nie niedobór magnezu. Dzieje się tak na skutek nadmiernego stresu, picia dużej ilości kawy, a także spożywania wysoko przetworzonych posiłków. Dlatego specjaliści zalecają suplementację preparatami magnezowymi. Sięgając po taki produkt warto wiedzieć, jaki magnez jest dobry, czym kierować się przy zakupie i w jaki sposób go stosować. Poniżej garść praktycznych informacji.Niedobór magnezu – objawy

Magnez jest makroelementem, który bierze udział w wielu bardzo ważnych procesach biochemicznych w naszym organizmie. W związku z tym jego niedobór może objawiać się na bardzo wielu płaszczyznach. Podstawowe zaburzenia obserwowane u pacjentów to:

 • rozdrażnienie, niepokój, nerwowość, problemy z koncentracją,
 • bezsenność, ciągłe uczucie zmęczenia,
 • zaburzenia rytmu serca, kołatania,
 • skurcze, drżenia mięśniowe, drganie powieki,
 • bóle głowy, częstsze występowanie migreny,
 • zaburzenia miesiączkowania, zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Warto również dodać, dla podkreślenia wagi tego cennego pierwiastka, że utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie jest jednym z czynników zabezpieczających przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, czy nowotworowych. Stosowanie magnezu znalazło swoje zastosowanie również w leczeniu i profilaktyce osteoporozy, a także zaburzeń psychicznych, np. w depresji.


Magnez – jaka dawka?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla osób dorosłych, w postaci jonów Mg2+, to ok. 300 mg (kobiety), 400 mg (mężczyźni). W przypadku dzieci i młodzieży ilość dostarczanego magnezu jest oczywiście inna:

 • niemowlęta - 30 mg,
 • dzieci do 3 roku życia - 80 mg,
 • dzieci w wieku przedszkolnym - 130 mg,
 • dzieci w wieku wczesnoszkolnym - 240 mg,
 • dzieci od 12 – 18 roku życia – 400 mg.

Kobiety ciężarne to grupa dla której zapotrzebowanie na magnez jest również zwiększone i wynosi do 350 mg/dobę.

Wybierając dla siebie preparat z magnezem powinniśmy zwrócić uwagę nie na zawartość w nim związku magnezu (połączenia w jakim występuje on w preparacie), ale na ilość jonów magnezowych. Taka informacja zwykle zawarta jest na opakowaniu zewnętrznym produktu. Producenci często podają również liczbę tabletek, które pacjent powinien przyjąć w ciągu doby. Zawsze będzie to mniejsza ilość jonów magnezu niż nasze dobowe zapotrzebowanie. Dlaczego? Ponieważ tego typu preparaty mają jedynie stanowić uzupełnienie naszej diety w magnez. To produkty spożywcze, m.in. orzechy, ciemna czekolada, kakao, wyroby zbożowe, są głównym źródło dostarczanego do organizmu magnezu.


Magnez – jaka postać?

Prosząc w aptece o preparat magnezowy, zawsze zostanie zadane nam pytanie - jaki i dla kogo? Nic dziwnego, apteczne półki uginają się od suplementów i leków zawierających ten makroelement. Zastanawiając się jaki magnez stosować, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego postać chemiczną. Poszczególne formy magnezu różnią się dostępnością biologiczną (bioprzyswajalnością), czyli ilością jonów magnezowych, która dostanie się do organizmu po połknięciu kapsułki, czy tabletki. W takim razie, jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

 • Sole organiczne (cytrynian, mleczan, asparaginian, glukonian, octan)

Swoją budową chemiczną przypominają związki dostępne w pożywieniu, dlatego są najbardziej wartościowymi połączeniami. Najwyższą bioprzyswajalność, sięgającą nawet 90%, mają cytrynian i mleczan magnezu. Takie sole możemy znaleźć w preparatach Magnefar B6, czy Maglek B6.

 • Związki nieorganiczne (tlenek, węglan, chlorek, siarczan)

Z tej grupy na szczególną uwagę zasługuje chlorek magnezu, który bardzo szybko przenika do krwiobiegu i jest jedyną formą nieorganiczną, której biodostępność jest na poziomie soli organicznych. Tego typu połączenie możemy znaleźć w produkcie SLOW – MAG. Siarczan magnezu znany jako sól gorzka, czyli środek o działaniu przeczyszczającym, nie jest dobrym preparatem do uzupełniania niedoborów magnezu. Węglan, popularny w musujących formach magnezu, przyswaja się w ok. 30%, a tlenek magnezu poniżej tej wartości.

 • Chelaty

Są to duże cząsteczki, które transportują jony magnezowe w miejsce ich optymalnego wchłaniania w jelicie cienkim. Nadają się do długotrwałego stosowania, bo najrzadziej wywołują biegunkę. Dostępność biologiczna magnezu w formie chelatu jest wyższa od związków nieorganicznych, ale zdecydowanie niższa od soli organicznych. Dokładne wartości są uwarunkowane rodzajem chelatu. Zdecydowanie najpopularniejszym preparatem z tej grupy jest OLIMP Chela – Mag B6.
Warto również wspomnieć, że czynnikiem istotnie zwiększającym wchłanianie magnezu jest witamina B6. Dzięki niej do organizmu może dostać się nawet o 30% więcej jonów magnezowych. Nic więc dziwnego, że mamy na rynku tak wiele preparatów zawierających magnez z witaminą B6. Nie dla każdego pacjenta takie połączenie jest właściwe. Kobiety w okresie kamienia piersią powinny zastanowić się nad stosowaniem preparatu magnezowego nie zawierającego witaminy B6, gdyż może ona wpływać na hamowanie laktacji. Osoby chore na białaczkę muszą zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem stosowania tej witaminy.


Magnez – kiedy najlepiej brać?

W celu zwiększenia wchłaniania magnezu preparat należy spożywać po posiłku wysokobiałkowym i wysokotłuszczowym, popijając wodą, lepiej w dwóch mniejszych dawkach, niż jednej wysokiej. Najlepszą postacią farmaceutyczną są oczywiście tabletki dojelitowe, które transportują magnez do obszaru jego najwyższego wchłaniania w jelicie cienkim. Tego typu produkt to np. SLOW – MAG B6.

Podsumowanie

Wybierając preparat magnezowy należy zwrócić uwagę na indywidualne zapotrzebowanie pacjenta na jony magnezowe, które będzie zwiększone u osób uprawiających sport, żyjących w stresie, pijących dużo kawy i napojów zawierających kofeinę, a także kobiet w ciąży. Warto zainwestować w produkt dobrej jakości, czyli w formie organicznej soli z witaminą B6, w postaci tabletek dojelitowych lub kapsułek. Unikajmy preparatów w formie musujących tabletek, czy żelek, gdyż są one głównym źródłem nie magnezu, ale substancji słodzących.

Polecamy produkty

Magnefar B6 60 tabletek

Preparat zawiera 500 mg cytrynianu magnezu w jednej tabletce.

15,69 zł

?

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Jak wybrać dobry magnez?

Jak wybrać dobry magnez?

0
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Reguluje wiele procesów i decyduje o tak wielu reakcjach chemicznych, że właściwie bez niego funkcjonowanie byłoby nie możliwe.
czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł