Starania o dziecko niekiedy stają się dużym problemem dla młodych par. Ze względu na stresujący styl życia czy odkładanie planów rodzicielskich na później, niekiedy pojawiają się trudności z zajściem przez kobietę w ciążę. Kiedy zwrócić się z problemem do lekarza i co można zrobić, by zwiększyć płodność. Poniżej zamieszczamy kilka cennych rad.
Jak obliczyć dni płodne?
Określenie dni płodnych u kobiety pozwala określić, kiedy można zajść w ciążę i świadomie zwiększyć szanse na poczęcie dziecka. W dzisiejszych czasach mamy kilka metod sprawdzenia kiedy w ciągu cyklu menstruacyjnego występują dni płodne. Różnią się one techniką wykonywania, jak i dokładnością pomiaru.
Na początek musimy jednak wyjaśnić dokładnie – co to jest owulacja
Owulacja (jajeczkowanie), to jeden z elementów cyklu menstruacyjnego. Występuje ona 14 dni przed krwawieniem i związana jest z uwolnieniem gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. W każdym cyklu miesiączkowym występuje około 6 dni płodnych, ma to związek z sama owulacją, jak i czasem przeżycia plemników w organizmie kobiety, który wynosi mniej więcej tydzień. W świecie zwierząt bardzo wyraźnie widać, kiedy u samicy występują dni płodne, natomiast u ludzi jest to ukryte, dlatego poniżej przedstawiamy kilka metod pozwalających na ich rozpoznanie:
1. Kalendarzyk dni płodnych
Jest to najprostsza metoda obliczania dni płodnych. W celu ich właściwego określenia musimy mieć 2 dane – średnią długość cyku oraz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Kobieta samodzielnie może wtedy wyliczyć dni płodne lub skorzystać z urządzenia zwanego – kalkulator dni płodnych, łatwego do znalezienia w sieci. Podczas obliczeń musimy od długości trwania cyklu odjąć 12, a potem 4. Dla przykładu jeżeli cykl trwa 29 dni to 29 – 12 = 17 i 17 – 4 = 13, oznacza to że owulacja wystąpi miedzy 13 a 17 dniem cyklu miesiączkowego. Związane jest to z faktem, że za dni płodne możemy uznać 4 przed jajeczkowaniem i 2 dni po nim. Metoda ta jest prosta, jednak mało dokładna.
2. Obserwacja śluzu szyjkowego
Pozwala określić przybliżony czas owulacji. W okresie dni płodnych śluz przypomina białko jaja kurzego, gdyż jest przejrzysty, a ponad to śliski, lepki i rozciągliwy. Taki jego charakter umożliwia łatwiejsze dotarcie plemników do czekającej na zapłodnienie komórki jajowej. Natomiast gdy owulacja się kończy, ilość wydzieliny się zmniejsza, a sam śluz staje się biały i gęsty.
3. Testy owulacyjne
Pomagają dokładnie ustalić kiedy u kobiety wystąpi owulacja. Są one dostępne w każdej aptece, a w jednym opakowaniu znajdziemy kilka testów, np. LH Vitam test owulacyjny. Przypomina on test ciążowy, a jego działanie polega na wykryciu w moczu kobiety hormonu lutenizującego (LH), którego wzrost stężenia następuje zwykle 24 - 36 godzin przed jajeczkowaniem. Właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe.
Przed wykonaniem testu owulacyjnego należy ustalić jaką średnią długość ma cykl miesiączkowy. Dopiero wtedy możemy posłużyć się tabelką dołączoną do produktu, z której odczytujemy w jakim dniu cyklu należy wykonać badanie. Wykorzystujemy do tego celu poranny, najbardziej zagęszczony mocz, zawsze przestrzegając instrukcji producenta. W przypadku prawidłowo wykonanego testu możemy zaobserwować jako wynik 2 kreski, pierwsza - kontrolną, druga oznacza, że w moczu obecny jest hormon LH.
Niewątpliwie jest to szybka i łatwa metoda, bardziej dokładna niż kalendarz dni płodnych i niepłodnych, metoda termiczna czy badanie szyjki macicy. Niestety w niektórych przypadkach test owulacyjny nie do końca się sprawdza, np. kiedy kobieta stosuje leczenie hormonalne, karmi piersią czy cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS). Wtedy w celu określenia kiedy wystąpią dni płodne i niepłodne najlepiej porozumieć się z ginekologiem.
Suplementy na podniesienie płodności
W momencie, gdy rozpoczynamy starania o dziecko, warto wspomóc swój organizm preparatami poprawiającymi płodność. Na rynku mamy zarówno witaminy dla mężczyzn na płodność, bogate w wyciągi roślinne oraz selen i cynk, poprawiające jakość nasienia, ale także sprawność seksualną, np. Parenton, jak i suplementy dla kobiet na płodność. Tego typu produkty mają za zadanie poprawić regularność owulacji, szczególnie w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników, a także wpływają na gospodarkę hormonalną, jak zawierający inozytol preparat Inofolic.
Kiedy sięgnąć po fachową pomoc, gdy starania o dziecko nie przynoszą efektu?
Statystycznie po roku regularnego współżycia 85% par starających się o dziecko zachodzi w ciążę. Dlatego gdy po tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą. W pierwszej kolejności wykonywane zostaną badania na płodność u mężczyzny, określające jakość nasienia. Jeżeli wyniki będą dobre, lekarz zleci szereg testów oceniających płodność kobiety, co wymaga zdecydowanie więcej czasu i poświecenia.
Problemy z płodnością zaczynają doskwierać coraz większej grupie ludzi, nie zawsze jest to związane z poważną chorobą. Wpływ na zajście w ciążę może mieć także niewłaściwy styl życia, zła dieta i nadużywanie używek. Zbyt długie czekanie z wizytą u lekarza naraża nas tylko na dodatkowy stres i frustrację, związaną z oczekiwaniem na potomka. Należy pamiętać również, że wraz z wiekiem partnerów szansa na zapłodnienie maleje, wiec odpowiednio szybka diagnoza pozwoli na skuteczne skorzystanie z metod leczenia niepłodności, zarówno farmakologicznych, często związanych z terapią hormonalną czy innych obecnie dostępnych.