Jak i kiedy leczyć gorączkę u dziecka – najważniejsze pytania i odpowiedzi>>
Kaszel u dziecka
Kaszel jest objawem towarzyszącym prawie każdej infekcji dróg oddechowych, często jednym. Kiedy dziecko zaczyna kasłać, to sygnał, że w organizmie rozwija się choroba i należy je bacznie obserwować. Dziecko może kasłać z tak prozaicznych powodów, jak suche powietrze czy zanieczyszczenie powietrza.
Jednak kaszel może pojawiać się także przy wspomnianych już alergiach pokarmowych, przy ząbkowaniu, przy przeziębieniu, grypie i chorobach układu oddechowego. Kluczem do skutecznego leczenia jest rozpoznanie rodzaju kaszlu – czy to kaszel mokry czy suchy?
Dowiedz się więcej:
- Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?
- Jak rozpoznać kaszel ostry, a jak przewlekły?
- Jakie są sposoby leczenia kaszlu u dzieci?
- Syrop, aerozol, pastylki do ssania, a może lizaki na kaszel – co wybrać?
z opracowania: Co na kaszel u dziecka – jak wybrać skuteczny lek?>>
Problemy skórne u niemowląt
Problemy ze skórą, szczególnie u tych najmłodszych dzieci, pojawiają się dosyć często. Sucha, szorstka, zaczerwieniona i podrażniona skóra może być reakcją na kosmetyki pielęgnacyjne, środki do prania lub składniki pożywienia. Niektóre zmiany skórne ustępują samoistnie z wiekiem, inne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a jeszcze inne – konsultacji lekarskiej i wdrożenia dedykowanej kuracji. Jakie są najczęstsze choroby skórne u niemowląt?
Odpieluszkowe zapalenie skóry
Zaczyna się od zaczerwienienia w miejscu, gdzie skóra styka się z pieluszką. I warto zadziałać już przy pierwszych objawach, ponieważ nieleczone pieluszkowe zapalenie skóry szybko rozwija się, a zmiany mogą przyjąć postać rumienia, a nawet nadżerek. Dolegliwość ta wynika z kilku czynników: z kontaktu z drażniącym skórę dziecka moczem lub kałem, z małą przepuszczalnością pieluszki dla powietrza, z powstaniem środowiska idealnego do rozwoju drobnoustrojów, z wysokiej wrażliwości skóry i predyspozycji do podrażnień.
Kilka prostych nawyków zabezpiecza przez odparzeniami i rozwojem odpieluszkowego zapalenia skóry. Należy odpowiednio często zmieniać pieluszkę (przynajmniej co kilka godzin), myć często okolicę pieluszkową, wietrzyć pupę podczas przewijania, zakładać przewiewne pieluszki, stosować maści i kremy ochronne.
Sprawdź kremy na odparzenia dla niemowląt >>
Potówki u niemowląt
To dosyć powszechna, ale niegroźna dolegliwość. Potówki pojawiają się na szyjce, plecach, głowie i w pachwinach niemowlaka wskutek przegrzania organizmu. Winą za potówki trzeba obarczyć nadmierne pocenie się i utrudniony przepływ powietrza.
Potówkom łatwo zapobiegać – wystarczy ubierać dziecko adekwatnie do warunków pogodowych, nie przegrzewać, a miejsca podatne na pojawianie się zmian przemywać wodą i wietrzyć. Tak też wygląda ich leczenie. Jeśli natomiast rozwinie się stan zapalny, wówczas należy udać się do lekarza.
Sprawdź kosmetyki do pielęgnacji niemowląt >>
Ciemieniucha (łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt)
Najczęściej pojawia się do 10. tygodnia życia niemowląt, choć może przedłużać się nawet do 1. roku życia. Przyczyną ciemieniuchy jest zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie noworodka, związane z krążącymi w jego krwi hormonami matki jeszcze po porodzie.
Ciemieniucha objawia się w postaci żółtawych łusek na główce malucha, zwykle w okolicy ciemiączka, choć może także być widoczna na brwiach oraz w okolicy noska. Leczenie ciemieniuchy polega na odpowiedniej pielęgnacji zmian skórnych oraz stosowaniu preparatów złuszczających i ochronnych.
Dowiedz się więcej z opracowania: Ciemieniucha – jak rozpoznać, jak leczyć, jakie preparaty na ciemieniuchę?>>
Zobacz produkty na ciemieniuchę>>
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt
Skóra atopowa u niemowląt pojawia się zwykle po 3. miesiącu życia, dzięki czemu łatwo odróżnić ją od ciemieniuchy. Faza niemowlęca AZS może trwać nawet do 2. roku życia. To choroba alergiczna skóry o podłożu genetycznym, związana z nieprawidłową budową naskórka i osłabionym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Zmiany skórne pojawiają się wskutek kontaktu z alergenem, który może znajdować się np. w pożywieniu (np. białka jaja kurzego, białka mleka krowiego) lub w powietrzu (roztocza kurzu domowego, pyłki roślin).
Objawy AZS u niemowląt to przede wszystkim: sucha i szorstka skóra, grudkowate wypryski, którym może towarzyszyć rumień, suche plamki na skórze, swędzenie, łuszczenie się skóry malucha. Pierwszym objawem jest przesuszona skóra, a następnie na twarzy (policzki, czoło, broda) pojawiają się zaczerwienione swędzące zmiany, które mogą rozprzestrzeniać się na całe ciało. Leczenie AZS u dzieci polega na odpowiedniej pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry, unikaniu kontaktu z alergenami oraz – jeśli zmiany się nasilają – stosowaniu maści sterydowych zaleconych przez lekarza. Kluczowe w pielęgnacji atopowej skóry jest stosowanie emolientów dla niemowląt, które nawilżają, natłuszczają i chronią delikatną skórę.
Sprawdź, jakie kosmetyki dla skóry atopowej>>
Pokrzywka u dzieci
Podobnie jak AZS, to reakcja skórna na alergeny pokarmowe, składniki kosmetyków i środków piorących czy leków. Może być także objawem nietolerancji na pokarmy zawierające laktozę. Na skórze maluszka pojawiają się swędzące bąble, dziecko jest drażliwe i płaczliwe.
Zapobieganie pojawieniu się wykwitom pokrzywkowym polega na unikaniu substancji uczulających, a jeśli pojawia się zmiany skórne, można stosować preparaty przeciwświądowe i łagodzące (np. Bepanthen Sensiderm krem).
Ząbkowanie u niemowląt
Ząbkowanie u niektórych maluchów może wywoływać drażliwość, płaczliwość, bolesność i skłonność do brania wszystkiego do buzi jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Wyżynanie się pierwszych zębów niektóre niemowlęta przechodzą niemal niezauważalnie, podczas gdy inne maluchy dostają wysokiej gorączki i biegunki. Już kilkutygodniowe niemowlęta mogą zacząć się intensywnie ślinić, a ich dziąsełka stają się zaczerwienione i spuchnięte. Pierwsze zęby u niemowlaka pojawiają się najczęściej około 4-5 miesiąca życia, choć czasami wyżynają się dopiero około 1. roku życia. Komplet 20 zębów mlecznych powinien się pojawić około 3 roku życia.
W przypadku pojawienia się gorączki lub biegunki u niemowlęcia, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przyczyny inne niż ząbkowanie. Maluchom można podawać doraźne leki i preparaty łagodzące wysoką temperaturę i zmniejszające bolesność (np. Nurofen Forte lub Paracetamol dla dzieci) oraz leki stopujące biegunkę.
Gdy maluch kiepsko znosi wyżynanie się ząbków, warto podawać nie tylko leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale także żele na ząbkowanie. Apteka oferuje tu dwa rodzaje produktów. Pierwsze to żele na ząbkowanie z lidokainą, która miejscowo znieczula (np. Dentinox N). Drugą opcją są żele na ząbkowanie bez lidokainy oparte na wyciągach ziołowych i substancjach powlekających tworzących np. lepki żel (np. Anaftin Baby).
Dowiedz się więcej, jak wybrać żel na ząbkowanie>>