Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Alergie pokarmowe u niemowląt


Katar i kaszel mogą być objawami nie tylko przeziębienia, ale też alergii pokarmowych. Czasem dochodzi do tego ból brzucha i zmiany na skórze. Ekspert Allecco.pl podpowiada, jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka i jak złagodzić jej objawy.


Alergie pokarmowe to problem, z którym możemy spotkać się już od pierwszych tygodni życia niemowlaka. Nawet w przypadku dzieci karmionych piersią nie jest wykluczone wystąpienie niepokojących objawów. 


Alergia pokarmowa u niemowląt - przyczyny


Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergen dostarczony wraz z pokarmem. Problem ten nie jest łatwy do zdiagnozowania, chociaż niewątpliwie duże znaczenie ma tutaj podłoże genetyczne. Zdarzają się jednak zachorowania wśród dzieci, u których w rodzinie nie stwierdzono alergii – takich przypadków jest z roku na rok coraz więcej. 


Nawet dzieci karmione tylko i  wyłącznie piersią są narażone na niepożądane objawy związane z alergią pokarmową, co  ma związek z tym, co spożywa karmiąca kobieta, gdyż niektóre alergeny przenikają do mleka matki. Najczęściej problemy u naszej pociechy wywoływać może mleko krowie lub jajka, a konkretnie białka w nich zawarte. Za większość reakcji alergicznych odpowiadają również orzeszki ziemne, soja, gluten, a także ryby i skorupiaki. 


Alergia pokarmowa u niemowląt - objawy


Alergia pokarmowa u dzieci ujawnia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia i często mija samoistnie - najczęściej po 3. roku życia, choć jest to dość indywidualna kwestia. 


Objawy nie występują przy pierwszym, ale przy kolejnych kontaktach z alergenem. Wtedy to układ immunologiczny malucha rozpoznaje składnik pokarmu, który jest zupełnie niegroźny dla zdrowego dziecka, jako patogen i uruchamia mechanizmy mające na celu jego wyeliminowanie.


Oto objawy alergii pokarmowej u niemowląt:

  • problemy gastryczne – ból brzuszka, ulewanie, kolka, wzdęcia, wymioty czy biegunka z dużą ilością śluzu,
  • objawy ze strony układu oddechowego – śluzowy katar, zatkany nosek, kaszel, obrzęk błon śluzowych, a co za tym idzie trudności z oddychaniem,
  • objawy skórne – jest to pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z alergią pokarmową – w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na twarzy pojawia się wysypka, skóra malucha jest sucha, szorstka i swędzi.


Warto pamiętać, że alergia pokarmowa u małych dzieci jest najczęstszą przyczyną wstrząsu anafilaktycznego, który to jest stanem zagrożenia życia malucha. Objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się kilka minut po spożyciu posiłku, ale zdarza się też, że występują one z kilkugodzinnym opóźnieniem. 


Alergia pokarmowa u dzieci - leczenie


Podstawą leczenia alergii pokarmowej jest całkowite wyeliminowanie z diety dziecka uczulającego składnika. Lekarz powinien wskazać, jakie alternatywne produkty można podawać maluchowi, aby zawierały te same niezbędne wartości odżywcze.


Należy jednak postępować ostrożnie z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety dziecka, ponieważ składniki o podobnej strukturze chemicznej do tych, które działają alergizująco, również mogą wywołać alergię pokarmową. Dlatego dziecko uczulone na białka mleka krowiego może mieć podobne objawy po spożyciu mleka koziego. Zjawisko to nazywane jest reakcją krzyżową. 


Mleko dla alergików – jak wybrać?


Kiedy mimo wprowadzonej diety maluszkowi nadal doskwierają objawy alergii, wtedy najlepiej skonsultować z lekarzem kwestię zmiany mleka na takie, które zawiera zhydrolizowane białko. Jest ono dostępne w aptece, ale wydaje się je na podstawie recepty. 


Przewagą tego typu produktów jest to, że dzięki modyfikacji cząsteczki białka są one pozbawione własności alergizujących a dostarczają maluchowi wszystkich składników odżywczych. Niestety, nie są one tak smaczne jak inne mieszanki, dlatego maluch może marudzić podczas karmienia. Mowa tutaj o dietetycznych środkach specjalnego przeznaczenia medycznego, jak Bebilon pepti czy Nutramigen LGG. 


Alergia pokarmowa u niemowląt: wysypka


W przypadku, kiedy objawy ograniczają się tylko do tych o charakterze pokrzywki, należy podać dziecku zlecony przez lekarza lek przeciwalergiczny oraz wapno w płynie, np. Calcium Allergy syrop. W celu złagodzenia wysypki na zewnątrz warto zastosować Bepanthen Sensiderm krem, który złagodzi uczucie świądu i zaczerwienienie. Natomiast, kiedy reakcja alergiczna daje objawy ze strony układu oddechowego i pojawia się zagrożenie życia dziecka, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać zaordynowaną przez pediatrę Adrenalinę w ampułko – strzykawce. 


Nietolerancja pokarmowa u dzieci to nie alergia


Nietolerancja pokarmowa bardzo często mylona jest z alergią. Występuje jednak pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. W przypadku nietolerancji w odpowiedź organizmu nie jest zaangażowany układ immunologiczny. Poza tym nietolerowany składnik pożywienia musi zostać spożyty w znacznie większej ilości, a objawy które następują później, są zazwyczaj związane z dysfunkcjami przewodu pokarmowego (biegunka, wzdęcia, bóle brzucha). 


Choroba związana jest najczęściej z brakiem któregoś z enzymów trawiennych. W leczeniu nietolerancji pokarmowej nie eliminuje się całkowicie składnika wywołującego niepożądane objawy, ale zaleca się jego ograniczenie lub podawanie po odpowiednim przetworzeniu. 


Autor: Karina Szmyd, ekspert Allecco.pl


Masz pytanie? Napisz do naszych ekspertów: farmaceuta@allecco.plPolecamy produkty

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł