Kategorie
Na trądzik różowaty statystycznie częściej zapadają kobiety. We wczesnej młodości choroba zazwyczaj nie daje o sobie znać, ujawnia się po 25. roku życia, a czasem u pań w wieku okołomenopauzalnym, co wskazuje na powiązanie hormonalne. Jakie substancje powinna zawierać maść na trądzik różowaty? Czy istnieją leki bez recepty, które sprzyjają ustąpieniu dokuczliwych dolegliwości?
Niestety, leczenie trądziku różowatego nie prowadzi do całkowitego wyzdrowienia. Odpowiednio dobrane medykamenty mogą wyraźnie poprawić kondycję cery i tym samym podnieść poziom zadowolenia z życia. Niekiedy lek na trądzik różowaty przyjmuje się w formie doustnej. Oddziałuje on na procesy zachodzące w organizmie, może wchodzić w interakcje z innymi medykamentami, dając skutki uboczne. Osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie wątroby, powinny poinformować o tym dermatologa, ponieważ dysfunkcja tego narządu utrudnia wydalanie szkodliwych metabolitów.
Niektóre tabletki na trądzik różowaty niosą wiele potencjalnych skutków ubocznych. Niekiedy przy walce z grudkami i kostkami, które towarzyszą chorobie, stosuje się doustnie izotretynoinę. Ta pochodna witaminy A przyczynia się do zmniejszenia ilości wydzielanego sebum. Wykazuje także silną aktywność przeciwzapalną i antybakteryjną, przez co redukuje niedoskonałości na twarzy. Niestety, kuracja izotretynoiną czasem prowadzi do silnego wysuszenia skóry oraz błon śluzowych. Wśród skutków ubocznych terapii wymienia się m.in. stany depresyjne. Ponadto wyżej wspomniana pochodna witaminy A wykazuje działanie teratogenne. Jej przyjmowanie wymaga jednoczesnego wdrożenia antykoncepcji u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Izotretynoina zwiększa też wrażliwość na promienie UV, dlatego skórę należy zabezpieczać kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Leki na trądzik różowaty to nie tylko tabletki, ale również płyny, kremy i maści. Wspomniane produkty aplikuje się miejscowo, przez co stanowią mniejsze obciążenie dla wątroby. Warto podkreślić, że mogą uwrażliwiać skórę i początkowo nasilać objawy choroby. Płyn na trądzik różowaty często zawiera metronidazol, który występuje także w postaci maści i emulsji. Omawiany lek nakłada się miejscowo. Zwalcza on bakterie i pierwotniaki, które stoją za nieestetycznymi krostkami i grudkami. Metronidazol stosuje się przez 3-4 miesiące. Niektóre osoby rezygnują z niego znacznie szybciej, gdyż nasila u nich rumień, świąd i pieczenie skóry.
Krem na trądzik różowaty czasem bazuje na iwermektynie. Wspomniana substancja aktywna ogranicza namnażanie nużeńca i stosuje się ją przy nadkażeniu skóry wywołanym przez tego popularnego pierwotniaka. Choć Soolantra ma postać emulsji, którą aplikuje się miejscowo, to wciąż dużo popularniejsze są tabletki na trądzik różowaty z iwermektyną. Na efekty leczenia należy zaczekać 4 miesiące. W walce z trądzikiem różowatym kluczową rolę odgrywa aktywność przeciwzapalna iwermektyny.
Dermatolodzy czasem decydują się włączyć do leczenia płyn na trądzik zawierający nadtlenek benzoilu. Grudki i krostki często stanowią efekt infekcji wywołanej przez bakterie z gatunku Propionibacterium acnes. Namnażają się one na sebum, które jest nadmiernie wydzielane przez gruczoły łojowe. Nadtlenek benzoilu nie tylko posiada właściwości antybakteryjne, ale też przyczynia się do złuszczania naskórka, co wpływa korzystnie na kondycję zewnętrznej powłoki ciała.
Pacjentom, u których stwierdzono występowanie rumienia i/lub krostek oraz grudek, zaleca się sulfacetamid sodu. Jest to produkt dostępny wyłącznie na receptę. W Polsce sprzedaje się go jako krople do oczu.
Istnieje lek na trądzik bez recepty, ale większość produktów, które stosuje się w zwalczaniu tej dermatozy, może przepisać jedynie lekarz po postawieniu diagnozy. Wyjątek stanowi maść na trądzik różowaty z kwasem azelainowym. Wspiera ona walkę z grudkami i krostkami, które powstają wskutek zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych. Specjaliści podkreślają, że krem na trądzik różowaty z kwasem azelainowym działa kilkutorowo. U niektórych osób obserwuje się nasiloną syntezę dihydroksytestosteronu z testosteronu. Wspomniana reakcja ma charakter enzymatyczny, stymuluje ją 5-alfa-reduktaza.
Kwas azelainowy wykazuje względem niej aktywność inhibicyjną, czyli hamuje jej działanie. W rezultacie powstaje mniej dihydroksytestosteronu, co skutkuje obkurczeniem gruczołów łojowych i zmniejszeniem produkcji sebum. Ponadto maść na trądzik różowaty z kwasem azelainowym, którą można nabyć bez recepty, skutecznie zwalcza bakterie z gatunku Propionibacterium acnes i Staphylococcus aureus. Jednocześnie obserwuje się zmniejszenie stanów zapalnych u osób, które stosują tę substancję czynną.
Większość tabletek, maści, kremów i płynów na trądzik różowaty należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Z tego względu nie da się ich zakupić w aptece bez recepty. Ma to zapewnić pacjentowi najwyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Czasem jako leki na trądzik różowaty stosuje się tetracykliny, czyli antybiotyki. U niektórych chorych stwierdzono poprawę po zakończeniu kuracji, która trwała 3-4 miesiące. Podobnie jak inne antybiotyki sprzedaje się je po okazaniu recepty. Podobne regulacje obowiązują w przypadku izotretynoiny, metronidazolu, nadtlenku benzoilu, iwermektyny i sulfacetamidu sodu.