Kategorie
Kremy przeciwsłoneczne różnią się wieloma właściwościami. W niektórych wykorzystano filtry fizyczne, w drugich chemiczne, a jeszcze inne produkty bazują na obu rodzajach. Nie wszystkie preparaty dostępne na rynku chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Ponadto w różnym stopniu zabezpieczają skórę przed słońcem. Jak wybrać odpowiedni filtr UV do twarzy przy tak dużej różnorodności?
Filtry fizyczne często porównuje się do lustra, ponieważ odbijają promienie słoneczne, chroniąc skórę przed ich destrukcyjnym działaniem. Zarówno dwutlenek tytanu, jak i tlenek cynku sprawdza się w przypadku alergików. Filtry mineralne stanowią zabezpieczenie przed promieniami UVA i UVB. Przez lata ich unikano, gdyż pozostawiały na ciele białą warstwę. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii udało się wyeliminować ten problem. Filtry chemiczne zamieniają promienie UV na energię cieplną, która nie stanowi zagrożenia dla skóry. Wiele osób ich unika, gdyż mogą uczulać. Poszczególne składniki chronią albo przed promieniowaniem UVA, albo przed UVB. Najlepsze kremy z filtrem zawierają zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne, gdyż ich połączenie optymalnie zabezpiecza skórę przed zgubnym wpływem słońca.
Wszystkie kremy z filtrem chronią przed promieniami UVB, o czym informuje wartość SPF. Tylko niektóre zabezpieczają przed promieniowaniem UVA, co oznacza się poprzez podanie PPD. Najlepiej, gdy kremy przeciwsłoneczne posiadają oba faktory, gdyż wówczas pozwalają uniknąć fotostarzenia i bolesnych poparzeń.
Wybierając krem do twarzy z filtrem UV, należy zwrócić uwagę na poziom ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższa liczba stoi przed skrótem SPF i PPD, tym mniej promieniowania przenika w głąb skóry. Ogranicza to liczbę wolnych rodników, które podczas stresu oksydacyjnego uszkadzają materiał genetyczny oraz inne struktury komórkowe. Kluczową rolę odgrywa karnacja oraz poziom nasłonecznienia. W krajach tropikalnych zawsze należy stosować bloker słoneczny, czyli krem SPF 50+. Ten aplikuje się także na pieprzyki i zmiany barwnikowe skóry. Ponadto jego stosowanie zaleca się osobom o bardzo jasnej oraz jasnej karnacji, gdyż niewielka ilość melaniny zwiększa ryzyko poparzenia skóry i rozwoju czerniaka. Osoby o śniadej cerze mogą poprzestać na kremach SPF 30.
Krem do twarzy z wysokim filtrem powinny stosować osoby, które zdecydowały się na kurację kwasami lub retinoidami. Wspomniane zabiegi stymulują odnowę komórkową i wyraźnie poprawiają stan skóry. Ta intensywnie łuszczy się, dlatego staje się wrażliwa na promienie słoneczne.
Podczas ciąży obserwuje się poważne zmiany w gospodarce hormonalnej. Te w połączeniu z ekspozycją na promienie UV zwiększają ryzyko powstania nieestetycznych przebarwień. Aby temu zapobiec, kobiety spodziewające się dziecka powinny stosować krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+.
Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają zachować młody wygląd i pozbyć się licznych niedoskonałości. Wiele z nich uwrażliwia na promienie UV, dlatego krem przeciwsłoneczny do twarzy stanowi obowiązkowy punkt porannej pielęgnacji.
Kosmetyki do opalania SPF 50+ należy stosować podczas wyjazdów do egzotycznych krajów, gdzie panuje wysokie nasłonecznienie. W Polsce warto aplikować je wiosną i latem, gdy ekspozycja na promienie UV jest wysoka. Wiele osób używa mocniejszych filtrów tylko na plaży, tymczasem nawet spacer z psem może zakończyć się poparzeniem skóry.
Nie każdy krem z filtrem, który zdaje egzamin u osób dorosłych, sprawdzi się u dzieci. W Unii Europejskiej obowiązują ścisłe regulacje w tym zakresie. Zauważono, że niektóre filtry chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną oraz wpływają negatywnie na organizm najmłodszych. Krem z filtrem dla dzieci stanowi idealne rozwiązanie, ponieważ zawiera tylko te substancje, które nie budzą wątpliwości. Wspomniany kosmetyk powinien zapewniać najwyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej, gdyż poparzenia doznane w młodym wieku w sposób szczególny predysponują do czerniaka. Należy nałożyć grubszą warstwę kosmetyku na twarz dziecka i ponawiać tę czynność w ciągu dnia, gdyż każda emulsja ściera się i spływa z potem.