Kosmetyki do skóry atopowej – do twarzy
Skóra atopowa jest sucha, gdyż zniszczeniu ulega jej naturalny płaszcz hydrolipidowy, który zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Naruszona powłoka ciała przestaje pełnić rolę ochronną, dlatego do organizmu przedostają się patogeny i potencjalne alergeny, które nasilają objawy choroby. Leczenie AZS w głównej mierze opiera się na właściwie dobranej pielęgnacji. Jeśli chory nie stosuje żadnych kosmetyków lub sięga po niewłaściwe produkty, mogą pojawić się u niego liszaje. Wybierając krem do cery suchej atopowej do twarzy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Dlaczego warto postawić na dermokosmetyki do skóry atopowej?
Po pierwsze, warto postawić na dermokosmetyki, które posiadają formuły hipoalergiczne. Oznacza to, że w ich składzie nie występują powszechnie spotykane alergeny takie jak substancje zapachowe, sztuczne barwniki i niektóre konserwanty. Ogranicza to ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Zwykłe kremy do twarzy, które można nabyć w każdej drogerii, często roztaczają intensywną woń i posiadają oryginalny kolor, co ma zwiększyć przyjemność czerpaną z codziennej pielęgnacji. Niestety, to, co odpowiada za ich walory użytkowe, często nasila suchość skóry, jej pieczenie i swędzenie.
Co powinien zawierać krem do cery suchej atopowej do twarzy?
Po drugie, kosmetyki do skóry atopowej powinny zawierać emolienty, czyli substancje o działaniu natłuszczającym. Zalicza się do nich woski, parafinę, silikony, oleje roślinne i masła. Powlekają cerę warstwą okluzyjną, która ogranicza przeznaskórkową utratę wody, przez co pośrednio nawilża zewnętrzną powłokę ciała. Dobry krem do skóry atopowej posiada przemyślaną formułę. W jego składzie występują również humektanty, czyli cząstki, które wiążą wodę w naskórku. Taką aktywność wykazuje kwas hialuronowy i jego sole, gliceryna oraz aloes. Aby przywrócić prawidłowe funkcje skóry, należy dostarczyć jej witaminy A, E i C.
Pielęgnacja cery atopowej opiera się na ceramidach, które pełnią rolę cementu międzykomórkowego. Ponadto w składzie kremu warto poszukiwać substancji o właściwościach łagodzących takich jak aloes, alantoina i pantenol.
Kiedy wdrożyć maść na atopowe zapalenie skóry?
Po trzecie, zdarzają się sytuacje, w których nawet najlepszy krem do skóry suchej atopowej do twarzy nie rozwiązuje problemu. Ten jest bowiem zbyt nasilony, towarzyszy mu silny świąd lub nadkażenie bakteryjne. W niektórych przypadkach rekomenduje się maści do skóry atopowej, które zawierają sterydy. Te łagodzą stan zapalny, niwelując pieczenie i swędzenie. Preparaty o niskim stężeniu hydrokortyzonu można nabyć bez recepty. Silniejsze są sprzedawane na zalecenie lekarza. Niekiedy konieczne staje się wdrożenie maści z antybiotykiem, która ma zwalczyć bakterie odpowiedzialne za nadkażenie skóry.
Aby pielęgnacja skóry atopowej przyniosła oczekiwane rezultaty, należy pamiętać o systematyczności. Krem do twarzy nakłada się minimum 2 razy dziennie, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można aplikować go częściej.