Stres: jak wpływa na kondycję skóry
Stres wywiera szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka. Jego negatywne skutki odbijają się także na kondycji naszej skóry. Jakie choroby skórne mogą mieć swoje podłoże w tym, że jesteśmy zestresowani?
- Czym jest psychodermatologia
- Choroby skórne powodowane stresem
- Jak niwelować stres, który niekorzystanie wpływa na kondycję naszej skóry
Skóra stanowi pierwszą barierę ochronną naszego organizmu. Negatywny wpływ na jej kondycję mogą mieć zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Stres może spowodować poważne spustoszenie w naszym organizmie. Długotrwałe i intensywne napięcie nerwowe to naturalna reakcja na trudne sytuacje, z którymi na jakimś etapie życia mierzyć się musi każdy człowiek. Niestety, przedłużające się napięcie przekształca się w stres, a ten wyniszcza organizm. Może przyczyniać się to do kłopotów ze snem, lęków, nerwicy, a nawet depresji czy problemów skórnych.
Czym jest psychodermatologia
Dziedziną zajmującą się wpływem stresu na skórę i chorobami z tym związanymi jest psychodermatologia. Nauka ta działa na pograniczu dermatologii, psychologii, psychiatrii i medycyny estetycznej. Zajmuje się ona wpływem stresu na skórę oraz chorobami wywołanymi przez stres.
Choć częściej to stres powoduje schorzenia skórne, nie brakuje pacjentów, którzy potrzebują wsparcia psychologa lub psychiatry w związku z tym, że choroba skóry negatywnie odbija się na ich psychice.
Choroby skórne powodowane stresem
Do chorób skóry wywoływanych przez stres zaliczamy między innymi:
- choroby skóry, które pogarszają się pod wpływem negatywnych emocji (np. atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, łysienie plackowate, trądzik);
- zaburzenia psychiczne jako rezultat przewlekłych zmian skórnych, głównie lękowo-depresyjnych;
- choroby psychiatryczne, np. urojenia pasożytnicze, dysmorfofobia, które manifestują się zmianami skórnymi;
- zaburzenia psychiczne, w których brak zmian skórnych, natomiast pacjenci odczuwają pewne dolegliwości skórne, np. świąd.
Jak niwelować stres, który niekorzystanie wpływa na kondycję naszej skóry
Z dbałością o skórę kojarzą się przede wszystkim zagadnienia związane z właściwą pielęgnacją. Kąpiele przy użyciu odpowiednich preparatów, regularne stosowanie peelingów, balsamów do ciała. A w przypadkach skóry wymagającej, problematycznej – odpowiednich preparatów leczniczych.
Osoby, które wiedza o tym, że negatywny wpływ na kondycje ich skóry ma także stres, powinny wprowadzić do swojego życia kilka zasad, które niwelują stres, a tym samym dobrze wpływają na skórę.
Co zrobić, by zredukować negatywny wpływ stresu na skórę:
- regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Ruch i sport poprawiają ukrwienie skóry;
- poznaj techniki aktywnej relaksacji, takie jak ćwiczenia oddechowe lub joga;
- gdy odczuwasz silna presję, nie bój się poprosić o pomoc i powiedzieć, że to dla Ciebie za dużo. Nie pozwól, by Twoje ciało owładnęło silne napięcie, staraj się reagować na czas;
- wysypiaj się, zadbaj o regularne godziny snu. Nasza cera po nieprzespanej nocy często jest spuchnięta, mamy podkrążone oczy
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni