Zimą metabolizm ulega spowolnieniu, więc wiele osób narzeka, że przybyło im dodatkowych kilogramów. Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie zioła na odchudzanie mogą w tym pomóc – podpowiada ekspert allecco.pl.
Problemy z wątrobą
- Rola wątroby w organizmie
- Objawy chorej wątroby
- Dieta wątrobowa
- Leki na wątrobę
Rola wątroby w organizmie
Wątroba to wielofunkcyjny narząd położony w prawym podżebrzu stanowiący część układu pokarmowego człowieka. Wątroba odgrywa wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka, wśród których można wymienić jej rolę w gospodarce węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz pełni funkcje immunologiczne, odtruwające, produkuje żółć i gromadzi zapasy. Jest narządem, który ze względu na swoją wielofunkcyjność jest szczególnie narażonym na różnego rodzaju choroby i uszkodzenia, a jednocześnie ze względu na spory rozmiar i zdolności samoregeneracji trudno zorientować się o jego dysfunkcji.
Objawy chorej wątroby
Wśród najpowszechniej występujących są to uszkodzenie spowodowane przez toksyny np. alkohol, wirusy np. zapalenie wątroby typu A, B, C, pasożyty np. motylica wątrobowa, oraz niewłaściwe odżywianie. Czasami niewydolność wątroby wątroby może przebiegać bezobjawowo, dopiero kiedy przejdzie w stan ostrej niewydolności mogą wystąpić takie objawy jak : osłabienie apetytu, uczucie pełności po jedzeniu, spadek masy ciała, bóle brzucha, wzdęcia, nudności. Często ostra niewydolność wątroby spowodowana może być zatruciem będącym objawem po przewlekłym stosowaniu leków hepatotoksycznych np. leków przeciwbólowych ( paracetamol, ketoprofen ) i skutkuje silnymi bólami wątroby.
Dieta wątrobowa
Aby złagodzić problemy wątrobowe należy przejść na tzw. dietę wątrobową, która polecana jest przy przewlekłych zapaleniach wątroby, marskości wątroby czy zatruciach wątrobowych. Dieta ta z założenia prowadzi do ograniczenia tłuszczów na rzecz białka i węglowodanów. Ponadto zalecane jest ograniczenie alkoholu oraz regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków, co zmniejszy wzdęcia i uczucie pełności. Produkty powinny być gotowane, a nie smażone oraz ogranicza się spożycie soli. W diecie wątrobowej wiele produktów jest bezwzględnie zakazanych np. kawa, alkohol, pełnotłuste przetwory mleczne i mleko, tłuste gatunki mięs i ryb oraz dania wzdymające min. fasolka po bretońsku, warzywa kapustne i strączkowe, wszelkiego rodzaju potrawy smażone. Zalecane natomiast są chude wędliny, mięso i ryby , kasza manna i jęczmienna oraz odtłuszczone przetwory mleczne.
Leki na wątrobę
Oprócz właściwej diety można wspomagać jej ochronę oraz regenerację poprzez regularne lub doraźne zażywanie preparatów na wątrobę. Preparaty te w zależności od składu zawierają min. fosfolipidy z nasion soi np. Essentiele Forte, Fosfolipide Max, Esseliv forte, które uzupełniają uszkodzone błony komórek wątrobowych przywracając ich prawidłową strukturę i funkcje, sylimarynę np. Sylimarol, Sylvit 80 stabilizującą błony śluzowe komórek wątrobowych, oraz spełniającą funkcję ochronną przed działaniem substancji toksycznych, L-asparaginian L-ornityny i cholinę np. Hepatil, Hepaplus wpomagające pracę wątroby i prawidłowy metabolizm tłuszczów.
Ponadto wiele preparatów w składzie zawiera wyciąg z karczocha oraz ostopestu plamistego- roślin, które również wykazują działanie ochronne na wątrobę oraz pobudzające ją do pracy np. Hepatil Detox, Sylicynar, Doppelhertz Activ na wątrobę.
Jeżeli jednak pomimo zastosowania diety wątrobowej oraz preparatów wspomagających regenerację i pracę wątroby nadal objawy nie ustępują należy poddać się diagnostyce poprzez wykonanie podstawowych badań takich jak: enzymy wątrobowe ( AIAT, AspAT, GGTP, FA ) morfologia, bilirubina, OB oraz wykonać badanie w kierunku zakażeń wirusowych, z którymi należy udać się do lekarza.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni