Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i pełni wiele istotnych funkcji. Stan wątroby świadczy o kondycji całego organizmu. Jak właściwie dbać o wątrobę i jak można ją wspomóc, żeby jak najlepiej mogła spełniać swoje funkcje?
Najpopularniejsze preparaty na wątrobę i drogi żółciowe
Większości z nas od czasu do czasu doskwierają problemy z trawieniem. Warto zregenerować wątrobę i wspomóc jej pracę. Jakie substancje i jakie leki na wątrobę mogą w tym pomóc? Jak zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych? Jakie zioła na wątrobę są skuteczne? Radzi ekspert allecco.pl.
- Wątroba – charakterystyka
- Karczoch zwyczajny – cynaryna regeneruje wątrobę
- Ostropest plamisty – sylimaryna chroni komórki wątroby
- Rzodkiew czarna – działa żółciopędnie
- Ornityna – odtruwa i regeneruje
- Fosfolipidy – działają osłonowo na wątrobę
- Hymekromon – działa żółciotwórczo i rozkurczowo
- Jaka dieta na wątrobę i woreczek żółciowy?
Wątroba – charakterystyka
Wątroba jest największym gruczołem w naszym ciele. Pełni wiele ważnych funkcji, dzięki którym możemy prawidłowo trawić pokarm i neutralizować wszelkiego rodzaju toksyny. Jedynym z jej podstawowych zadań jest metabolizowanie cukrów, tłuszczy i białek. Przekształca różne substancje w taką postać, którą nasz organizm może wykorzystać.
Wątroba magazynuje m.in. wiele witamin i żelazo. Wytwarza też żółć, która następnie transportowana jest drogami żółciowymi do przewodu pokarmowego. Żółć jest potrzebna do trawienia tłuszczów, wpływa na wchłanianie witamin i reguluje pracę jelit.
Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, substancje które wchodzą w skład żółci są w niej rozpuszczone i następnie usuwane z przewodu pokarmowego. Czasem jednak dochodzi do jej zagęszczenia i substancje te wytrącają się w postaci tzw. kamieni żółciowych. Tak zaczyna rozwijać się kamica żółciowa. Jej głównym objawem są pojawiające się z różną częstotliwością napady kolki żółciowej. Chory odczuwa wtedy bardzo silny, ostry ból w górnej części brzucha. Jest to spowodowane zatorowaniem przewodu żółciowego przez takie właśnie kamienie żółciowe. Warto więc zawczasu zadbać o drogi żółciowe, aby nie doszło do rozwoju kamicy.
Jakie substancje i leki na wątrobę i woreczek żółciowy wspomogą ich pracę?
Karczoch zwyczajny – cynaryna regeneruje wątrobę
Najcenniejszym składnikiem karczocha jest cynaryna. Zwiększa ona wytwarzanie żółci i ułatwia jej transport. Działa też ochronnie na komórki wątroby. Obniża poziom cholesterolu, a zawarta w karczochu inulina reguluje poziom cukru we krwi. Dzięki tym właściwościom, karczoch bardzo dobrze radzi sobie przy niestrawności, a także stanach zapalnych wątroby i dróg żółciowych. Jest też polecany osobom, które mają kamienie żółciowe, dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu. Karczoch pobudza trawienie i pomaga oczyścić nasz organizm. Leki na wątrobę bez recepty zawierające karczoch to np. Cynarex i Cynacholin. Popularny suplement na wątrobę Verdin complexx również ma w składzie m.in. wyciąg z karczocha.
Ostropest plamisty – sylimaryna chroni komórki wątroby
Ostropest plamisty zawiera sylimarynę, która wykazuje silne działanie ochronne na komórki wątroby. Chroni je przed działaniem substancji toksycznych, regeneruje, a poza tym działa również przeciwzapalnie. Popularne tabletki na wątrobę z ostropestem to Sylimarol. Mniej znany jest Silimax i Legalon. Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy powinny być stosowane przez dłuższy czas, minimum miesiąc, aby były skuteczne. Dzienna, zalecana dawka sylimaryny mieści się w zakresie 200-400 mg. Ostropest plamisty jest szczególnie zalecany po uszkodzeniach wątroby, spowodowanych różnymi toksynami lub alkoholem, a także przy stanach zapalnych tego narządu.
Rzodkiew czarna – działa żółciopędnie
Korzeń rzodkwi czarnej silnie pobudza wydzielanie i transport żółci. Zwiększa dzięki temu wytwarzanie soków trawiennych i pobudza perystaltykę jelit. Leki na wątrobę zawierające rzodkiew czarną to znany Raphacholin C i Raphacholin Forte. Są one skuteczne przy niestrawności i takich dolegliwościach trawiennych jak nudności, zaparcia, wzdęcia czy odbijanie.
Ornityna – odtruwa i regeneruje
Suplement na wątrobę z ornityną to popularny Hepatil. Substancja ta znajduje się też w takich preparatach jak Hepaslimin i Proliver. Ornityna wspomaga usuwanie amoniaku z organizmu, dzięki czemu przyspiesza procesy odtruwania. Regeneruje również uszkodzone komórki wątroby.
Wymienione tabletki na wątrobę można zastosować, jeśli chcemy wspomóc jej pracę, a także uzupełniająco przy chorobach tego narządu, aby przyspieszyć jego odbudowę. Hepaslimin i Proliver zawierają, oprócz ornityny, wyciągi ziołowe z cykorii, karczocha, a ten pierwszy także z ostrokrzewu paragwajskiego i ostryżu długiego (czyli kurkumy). Ta ostatnia zwiększa wydzielanie żółci i poprawia jej przepływ w drogach żółciowych. Cykoria również działa korzystnie na nasze trawienie i reguluje pracę jelit.
Fosfolipidy – działają osłonowo na wątrobę
Typowe leki osłonowe na wątrobę, takie jak Essentiale Forte lub Esseliv Forte, zawierają w składzie właśnie fosfolipidy. Substancje te znajdują się naturalnie w błonie komórkowej, także w wątrobie. Tabletki na wątrobę z fosfolipidami pomogą więc uzupełnić ich ubytki i przyspieszą regenerację tego narządu. Czynniki, które mogą uszkadzać wątrobę to m.in. alkohol i leki. Również ciężkostrawna dieta na dłuższą metę stanowi duże obciążenie dla wątroby. Fosfolipidy działają także na woreczek żółciowy. Poprawiając rozpuszczalność cholesterolu w żółci, zmniejszają ryzyko wytrącenia się kamieni żółciowych. Wymienione leki osłonowe mają więc zastosowanie również przy takim schorzeniu jak kamica żółciowa. Należy pamiętać, aby wymienione leki osłonowe na wątrobę stosować dłuższy czas, minimum 3 miesiące. Krótki okres leczenia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Hymekromon – działa żółciotwórczo i rozkurczowo
Hymekromon to pochodna kumaryny, znajdująca się w leku Cholestil Max. Zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie i działa rozkurczowo na drogi żółciowe. Zmniejsza więc ryzyko, że wytrącą się kamienie w woreczku żółciowym. Może być z powodzeniem stosowany przy skurczach dróg żółciowych, odczuwanych jako ból pod żebrami z prawej strony. Wiele osób myli go z bólem wątroby, ale jak już było wspomniane na początku, wątroba poza szczególnymi sytuacjami nie boli. Lek ten zalecany jest również wtedy, gdy pojawiła się kamica żółciowa.
Jaka dieta na wątrobę i woreczek żółciowy?
To, co jemy i jak jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Błędy żywieniowe, szczególnie jeśli trwają wiele lat, zaburzają pracę naszych organów i mogą prowadzić do zmian w ich budowie.
Dieta na wątrobę, podobnie jak dieta na woreczek żółciowy, obejmuje regularne posiłki, spożywane w spokoju, bez pośpiechu. Zaleca się jeść częściej i mniej niż rzadziej, ale za to w dużych ilościach. Dla naszej wątroby, jak i całego układu pokarmowego, lepiej kiedy posiłki są lekkostrawne - potrawy smażone wymagają od układu trawiennego intensywnej pracy. Dobrze byłoby również ograniczyć ilość spożywanego tłustego nabiału, wysoko przetworzonej żywności, a także tłuszczów zwierzęcych, takich jak smalec czy boczek i zastąpić je olejem rzepakowym, słonecznikowym lub oliwą z oliwek. Ostre przyprawy, duża ilość soli, słodycze i alkohol również obciążają nadmiernie wątrobę.
Stosowanie się do tych zasad, łącznie z zadbaniem o regularną aktywność fizyczną, stanowi podstawę dbania o dobry stan naszej wątroby, woreczka żółciowego, a także całego organizmu.
Zastanawiając się, jakie leki na wątrobę bez recepty wybrać, lub jakie zioła na wątrobę i woreczek żółciowy będą dla nas najlepsze, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze dolegliwości. Jeśli dotyczy nas typowa niestrawność, czyli nieprzyjemne uczucie w górnej części brzucha, wzdęcia, zgaga lub nudności, warto sięgnąć po Raphacholin C lub Cynarex.
Jeśli natomiast szukamy preparatu, który pomoże nam zregenerować uszkodzoną wątrobę, dobrym wyborem będzie Essentiale Forte lub inny lek z fosfolipidami. Przy kamicy żółciowej i skurczach ze strony dróg żółciowych, można skorzystać z preparatu Cholestil Max.
Pamiętajmy jednak, że podstawą dbania o naszą wątrobę jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni