Wysuszone, bez koloru, splątane – często po lecie włosy wyglądają gorzej. Jak naturalnie zadbać o skórę głowy i włosy, aby odzyskały blask, aby przestały wypadać? Radzi ekspert allecco.pl.
Naturalne i ziołowe sposoby na wzmocnienie włosów
Która z nas nie marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach? Jak w zachowaniu dobrej kondycji włosów pomogą ziołowe maseczki i inne naturalne metody? Oto kilka przepisów od eksperta allecco.pl.
- Regeneracja włosów
- Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów
- Zioła wzmacniające włosy
Regeneracja włosów
Na co dzień poddajemy nasze włosy licznym zabiegom. Modelowanie, farbowanie czy narażenie na wysoką temperaturę podczas prostowania i suszenia. Po wakacjach włosy także potrzebują regeneracji, ponieważ słońce i woda nie wpływają korzystanie na ich wygląd i kondycję.
Często jest również tak, że właśnie jesienią włosy zaczynają bardziej wypadać. Dzieje się tak, po pierwsze, ze względu na czynniki zewnętrzne, a po drugie: z powodu obciążenia organizmu, który po urlopie musi wrócić do pracy i codziennych obowiązków. A to wiąże się z nie lada stresem. Do tego dochodzą jesienne infekcje, z którymi organizm także musi sobie radzić.
Oczywiście można sięgać w tym czasie po doustne preparaty zawierające witaminy na włosy, np. Biotebal, czy związki mineralne i aminokwasy, np. Mega Krzem z metioniną, ale warto również wspomagać włosy od zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie przy osłabionych i wypadających włosach, kiedy to stosowanie wcierek i intensywne masowanie skóry głowy pobudza ukrwienie w obrębie cebulek, co bardzo mocno odżywia je i pobudza do pracy.
Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów
Dziś jest moda na to, co naturalne i bez zbędnych konserwantów, dodatków. Zarówno jeśli chodzi o jedzenie, jak i kosmetyki. Nasze babcie, nie mając dostępu do nowoczesnych technologii, czerpały z ziół cenne składniki, pozwalające im zachować zdrowe włosy czy gładką skórę. Coraz więcej pań sięga po podobne metody, bo chociaż przygotowanie takiej ziołowej maski do włosów w warunkach domowych zabierze trochę więcej czasu, to otrzymany produkt będzie naturalny, pozbawiony zbędnej chemii i jeszcze bardziej odżywczy, niż ten który można dostać na sklepowej półce.
Zioła wzmacniające włosy
Jakie zatem zioła na włosy sprawdzą się najlepiej? Oto popularne zioła, bogate w związki mineralne oraz witaminy, które świetnie sprawdzą się jako składniki przygotowywanych w domu masek i wcierek do włosów.
1. Pokrzywa na włosy
Chyba każdy zna drogocenne dla zdrowia właściwości pokrzywy. Liście zawierają związki mineralne, witaminy z grupy B oraz A, C, a także kwasy organiczne i flawonoidy, natomiast w korzeniach znajduje się znana ze swojego wpływu na skórę, włosy i paznokcie krzemionka jak również polisacharydy czy lecytyna.
Ekstrakt z korzenia pokrzywy znalazł zastosowanie w mieszankach na porost włosów ze względu na to, że skuteczne hamuje syntezę dihydrotestosteronu, który głównie odpowiada za łysienie androgenne. Wyciągi z liści pokrzywy wykorzystywane są pod kątem drażniącego działania na skórę głowy, co poprawia ukrwienie i stymuluje cebulki do pracy.
Pokrzywę możemy wykorzystywać do sporządzenia:
- Odżywczych płukanek na włosy
Bardzo dobrze sprawdzają się płukanki do włosów z wykorzystaniem świeżego ziela lub zakupionych w aptece liści pokrzywy. Pokrzywę zalewamy wrzątkiem, a gdy napar wystygnie zwilżamy nim skórę głowy, później wykonujemy masaż skóry głowy przez co najmniej 10 minut, a pozostałym naparem płuczemy włosy i pozostawiamy do wyschnięcia.
- Wcierek z pokrzywy na porost włosów
Tutaj procedura jest bardziej czasochłonna, ponieważ liść pokrzywy lub jeszcze lepiej świeże ziele miksujemy z ok. 100 ml spirytusu, przelewamy do ciemnego słoika i odstawiamy na dwa tygodnie. Tak przygotowaną nalewkę wcieramy w skórę głowy raz w tygodniu, pozostawiając ją na głowie całą noc. Dopiero następnego dnia myjemy włosy.
Oczywiście w aptece również można znaleźć liczne produkty bazujące na ziołach i wzmacniające włosy, np. produkty należące do linii Babuszka Agafia, a w tym Balsam do włosów regenerujący na brzozowym propolisie.
2. Skrzyp na włosy
Korzystne działanie skrzypu polnego na włosy oparte jest na wysokiej zawartości związków krzemu. W związku z tym, że krzem jest elementem budulcowym struktury włosa, jest cennym składnikiem odżywek i innych preparatów wzmacniających włosy. Ponad to zapobiega ich wypadaniu oraz przetłuszczaniu się.
Bardzo drogocenny jest odwar ze skrzypu, za pomocą którego można zwalczyć uciążliwy łupież. Dwie łyżki ziela skrzypu należy gotować około 15 minut z dwoma szklankami wody. Po przestudzeniu na umyte włosy nanosimy odwar, nadmiar wyciskamy i pozostawiamy na głowie około 20 minut. Najlepiej owinąć w tym czasie głowę ręcznikiem. Po skończonym zabiegu włosy przepłukuje się letnią wodą. Skrzyp na wypadanie włosów wykorzystywany jest raczej w preparatach doustnych, więc albo można pić trzy razy dziennie ten sam odwar, który przygotowaliśmy do płukania włosów, bądź można sięgnąć po tabletki ze skrzypem, np. Biotter Skrzyp Polny Forte.
3. Łopian na włosy
W ziołolecznictwie wykorzystywany jest korzeń rośliny, który to ma szereg drogocennych składników, takich jak: garbniki, olejek eteryczny, kwas krzemowy, fosfor, siarka, witamina C oraz związki poliacetylenowe. Nic więc dziwnego, że łopian ma szerokie zastosowanie w kosmetykach wzmacniających włosy, skoro bardzo dobrze regeneruje ich uszkodzoną strukturę, odżywia cebulki, hamuje wypadanie i stymuluje porost włosów, a także pomaga walczyć z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się.
Dla odbudowania zniszczonych zabiegami kosmetycznymi włosów można sporządzić odżywkę, wykorzystując pół szklanki oliwy oraz garść rozdrobnionego łopianu. Po połączeniu składników, pozostawiamy gotową papkę w ciemne miejsce na trzy tygodnie. Po tym czasie warto nałożyć odżywkę na włosy raz w tygodniu, głowę owinąć ręcznikiem i pozostawić na około pół godziny, a następnie spłukać delikatnym szamponem. Ponadto odwar z łopianu wymieszany z szamponem dla dzieci świetnie nadaje się do codziennego mycia głowy.
4. Tatarak na włosy
Kłącze tataraku hamuje łysienie, ogranicza łupież, a także pobudza porost włosów, poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy. Wszystko za sprawą kwasów organicznych, garbników, soli mineralnych, terpenów oraz olejków eterycznych. Dlatego tatarak znalazł szerokie zastosowanie jako zioło na wypadające włosy.
W warunkach domowych możemy sporządzić wcierkę na wypadające włosy na bazie odwaru z kłącza tataraku. Dwie łyżki kłącza tataraku zalewamy szklanką wody i gotujemy kilkanaście minut. Następnie przestudzony i przecedzony odwar mieszamy pół na pół z wódką. Taki tonik możemy wmasowywać w skórę głowy po każdym umyciu, pozostawiając na 10 minut na owiniętej ręcznikiem głowie.
Dla osób, które cenią sobie gotowe preparaty, na rynku aptecznym można dostać etanolowy ekstrakt z wymienionych wyżej ziół, który dodatkowo zawiera nagietek, szyszki chmielu i witaminę F – Capitavit balsam pielęgnacyjny do włosów.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni