Inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej to nie jedyny sposób wykorzystania ampułki z roztworem chlorku sodu. Do czego jeszcze może służyć sól fizjologiczna? W jakiej formie dostępna jest sól i jak z niej korzystać przy przeziębieniu?
Kategorie
Witaminy i minerały › Na włosy, skórę, paznokcie |
Leki i Schorzenia › Przeziębienie i grypa › zatoki |
Inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej to nie jedyny sposób wykorzystania ampułki z roztworem chlorku sodu. Do czego jeszcze może służyć sól fizjologiczna? W jakiej formie dostępna jest sól i jak z niej korzystać przy przeziębieniu?
Lek Acard, podobnie jak każdy inny, daje skutki uboczne i wchodzi w interakcje z innymi medykamentami. Co warto o nim wiedzieć? Czy wolno przyjmować go w ciąży?
Acard lek został wprowadzony do obrotu przez polską firmę farmaceutyczną Polpharma. Jego substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy. Należy on do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Warto zaznaczyć, że oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje aktywność przeciwbólową i przeciwgorączkową. Ponadto chroni płytki krwi przed sklejaniem (agregacją).
Leki Acard wspierają zdrowie układu krążenia i serca. Stosuje się je w profilaktyce zawału, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Podaje się je również przy podejrzeniu wczesnego zawału oraz po jego przebyciu. Lek Acard zapobiega też zakrzepicy żylnej i zatorowości płuc. Lekarze rekomendują go przy niestabilnej chorobie wieńcowej.
Kwas acetylosalicylowy, zawarty w leku Acard, zmniejsza aktywność cyklooksygenaz. Wspomniane enzymy uczestniczą w procesie wytwarzania prostaglandyn oraz tromboksanu. Pierwsze substancje wywołują stan zapalny. Z kolei tromboksan uruchamia kaskadę reakcji, które prowadzą do agregacji płytek krwi. W rezultacie powstają skrzepy i zatory żylne, które stanowią poważne zagrożenie dla życia.
Acard 75 mg oraz Acard 150 mg to leki, które zawierają stosunkowo niewiele kwasu acetylosalicylowego. Wspomniana dawka hamuje jednak cyklooksygenazę odpowiedzialną za syntezę tromboksanu. Nie dochodzi wówczas do sklejania płytek krwi i skurczu naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko zatorów.
Jeśli u pacjenta ma zostać uzyskany efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy, to Acard 75 mg okaże się niedostateczny. Lekarz musi wdrożyć wyższe dawki kwasu acetylosalicylowego - 2-6 g na dobę.
Lek Acard ma postać tabletek dojelitowych, gdyż posiada specjalną otoczkę, która nie rozpuszcza się w żołądku. W rezultacie kwas acetylosalicylowy nie drażni jego ścian. Zostaje bowiem uwolniony dopiero w jelitach. Specjaliści podkreślają, aby nie przegryzać tabletek i nie doprowadzać do ich rozpuszczenia w jamie ustnej. Wyjątek stanowi wczesne podejrzenie zawału. Tutaj trzeba działać inaczej i rozgryźć tabletkę ze względu na zagrożenie życia.
Lek Acard rekomenduje się w przypadku, gdy pacjent:
Zazwyczaj przyjmuje się lek Acard 75-150 mg na dobę. Przy podejrzeniu wczesnego zawału serca dawkę należy jednorazowo zwiększyć do 300 mg. Tabletki zażywa się po posiłku, popijając wodą.
Acard w ciąży nie powinien być stosowany w III trymestrze. W I i II o jego wdrożeniu może zadecydować lekarz, kierując się ważnymi przesłankami zdrowotnymi.
Lek Acard, jak każdy inny, daje skutki uboczne. Obejmują one m.in.: