Łuszczyca to choroba, która dotyka osoby każdej płci i w każdym wieku. Wbrew potocznej opinii łuszczycą nie można się zarazić – nie jest chorobą zakaźną. Nie wiadomo jednak w stu procentach, jakie są przyczyny pojawiania się tego schorzenia.
Łuszczyca
Łuszczyca to choroba skóry charakteryzująca się powstawaniem łuszczących się się wykwitów, mająca podłoże genetyczne. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm z niewyjaśnionych przyczyn zaczyna atakować własne tkanki. Jak sobie z nią poradzić? Radzi ekspert allecco.pl
- Przebieg łuszczycy
- Leczenie łuszczycy
- Dieta przy łuszczycy
- Łuszczyca a słońce
Przebieg łuszczycy
Fizjologicznie proces dojrzewania i obumierania komórek skóry trawa 26-28 dni, natomiast w przypadku łuszczycy układ immunologiczny przekazuje informację o skróceniu tego czasu do 4 dni. Zmiany najczęściej umiejscowione są na łokciach, kolanach owłosionej skórze głowy. Łuszczyca ujawnia się najczęściej pomiędzy 10 a 40 rokiem życia i zwykle ma to miejsce bezpośrednio po przebytej infekcji, po uszkodzeniu skóry lub zabiegu chirurgicznym oraz w przebiegu chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi czy cukrzycą. Oprócz skóry łuszczyca może atakować także paznokcie, ręce i stopy, a u ok 6% przypadków chorych może atakować także stawy.
Leczenie łuszczycy
Na dzień dzisiejszy łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, można jedynie łagodzić jej objawy oraz minimalizować powstawanie nowych ognisk. Aby zapobiegać zaostrzenia choroby należy unikać sytuacji stresujących i silnych wstrząsów emocjonalnych, kontrolować wagę ciała aby nie doprowadzić do otyłości, unikać picia alkoholu i palenia papierosów. Również zaleca się aby zrezygnować z wybranych produktów w naszej diecie takich jak: wędliny, mięso wieprzowe, kawa, ostre przyprawy, ocet, kakao, warzywa strączkowe.
Koniecznie należy dbać, aby nie rozdrapywać zmian łuszczycowych oraz unikać skaleczeń, podrażnień i otarć skóry. Ponadto istotne jest, aby odpowiednio do temperatury otoczenia się ubierać ponieważ zarówno przegrzewanie jak i wyziębienie ciała niekorzystnie wpływa na zmiany chorobowe.
Dieta przy łuszczycy
Pozytywnie natomiast może wpłynąć wprowadzenie do diety ryb, owoców morza, olejów, cytrusów, czosnku, sałaty, marchwi oraz bardzo ważne jest zadbanie o wysoki poziom witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Można wesprzeć codzienną dietę wprowadzając suplementację w postaci tabletek z witaminą D np.Olimp Gold Vit. D Forte, Vitaminum D 2000 oraz tabletek zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 np. Doppelhertz Aktiv Omega 3, Gold Omega 3.
Łuszczyca a słońce
W okresie wiosny i lata naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne i zaleca się opalanie i wystawianie ognisk łuszczycowych na słońce. Skóra łuszczycowa jest bardzo sucha i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać jej wysuszania i dlatego sugeruje się aby unikać kąpieli w wannie i zamienić je na codzienną kąpiel pod prysznicem, co ograniczy jej wysuszanie.
Po kąpieli zaleca się smarować skórę kosmetykami nawilżającymi zwłaszcza tymi, które w składzie mają mocznik np. Pilarix, Cerkoderm 15% krem z mocznikiem i AHA, Squamax. Doskonałym sposobem nawilżenia skóry jest także wazelina nakładana na jeszcze wilgotną po kąpieli skórę. Czasami łuszczyca, zwłaszcza w okresie nasilenia choroby wymaga potraktowania skóry specjalnymi maściami nakładanymi bezpośrednio na łuski np. Dermovate, Clobedrem, Cutivate zawierające w składzie sterydy. Preparaty sterydowe występują także w postaci płynów przeznaczonych do leczenie owłosionej skóry głowy np. Dermovate roztwór. Wszystkie produkty, które zawierają sterydy dostępne są wyłącznie na receptę.
Łuszczyca jest bardzo uciążliwą i wymagającą chorobą, dlatego nieustannie trwają badania i poszukiwania metody, która dałaby efekty wyleczenia, a nie tylko łagodzenia objawów. Często prowadzi do dyskomfortu osób na nią cierpiących, ponieważ zmiany łuszczycowe z roku na rok zajmują coraz to większą powierzchnię często widoczną dla otoczenia, a zakrywanie jej nie zawsze jest możliwe. Lubianą metodą leczenia łuszczycy są naświetlania z wykorzystaniem sztucznych źródeł światła ultrafioletowego tzw. lampy Psorilux lub światła UVA metodą SUP , światła UVA metodą PUVA, ale ze względu na konieczność dwóch lub trzech zabiegów tygodniowo nie każdy ma możliwości czasowe, aby podjąć taką formę terapii.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni