Łuszczyca to choroba, która dotyka osoby każdej płci i w każdym wieku. Wbrew potocznej opinii łuszczycą nie można się zarazić – nie jest chorobą zakaźną. Nie wiadomo jednak w stu procentach, jakie są przyczyny pojawiania się tego schorzenia.
Jak żyć z łuszczycą - skuteczne porady dla chorych
Łuszczyca to choroba, która znacznie utrudnia codzienne życie. Oprócz dużej ilości wyrzeczeń chory musi dbać o pielęgnację skóry i unikać czynników zaostrzających objawy choroby. Jak wygląda życie z łuszczycą? Kwestie wyjaśnia ekspert allecco.pl.
- Czym jest łuszczyca i jak przebiega
- Uciążliwe objawy choroby
- Łagodzenie objawów łuszczycy
- Zapobieganie łuszczycy - o co warto zadbać?
Czym jest łuszczyca i jak przebiega
Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Rozwija się na podłożu genetycznym. Nie mniej jednak czynniki środowiskowe (m.in. niektóre leki, zakażenia bakteryjne, używki i stres) mają duży wpływ na występowanie objawów łuszczycy. Dermatoza ta polega na intensywnym namnażaniu się komórek naskórka i jego nadmiernym rozroście. W wyniku choroby na skórze pojawiają się mało estetyczne, zaczerwienione wypukłe plamy pokryte srebrnobiałą łuską. Umiejscawiają się one najczęściej na łokciach, kolanach, skórze głowy i plecach. Mogą obejmować różną powierzchnię. Niekiedy na skórze pojawia się jedynie kilka drobnych zmian, a w innych wypadkach duże obszary skóry są zmienione chorobowo. W zależności od wieku w jakim rozwija się choroba wyróżnia się 2 typu łuszczycy:
- Typ I – objawy pojawiają się przed 40. rokiem życia, a choroba występuje rodzinnie.
- Typ II – łuszczyca skóry uwidacznia się dopiero po 50. roku życia.
Więcej informacji na temat Łuszczycy znajdziesz tutaj >>
Uciążliwe objawy choroby
Brzydko wyglądające zmiany na skórze w przebiegu łuszczycy sprawiają, że osoby borykające się z tą dermatozą są stygmatyzowane i odtrącane. Oprócz zmian wizualnych chorzy na łuszczycę muszą walczyć z dolegliwościami występującymi na powierzchni naskórka:
- świąd,
- ból,
- pękanie naskórka,
- nadmierne wysuszenie,
- nadmierne łuszczenie się.
Wiele osób z łuszczycą ma również zaburzenia natury psychicznej do których należą obniżony nastrój czy depresja. Choroba znacznie pogarsza jakość życia i sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest mocno utrudnione. Każde zadrapanie czy też stan zapalny toczący się w organizmie, np. towarzyszący przeziębieniu, może nasilać objawy łuszczycy. Dlatego zarówno w pracy jak i w domu należy zachowywać szczególną ostrożność. Również treningi na siłowni czy basenie staja się wręcz niemożliwe, szczególnie w okresie zaostrzenia objawów.
Łagodzenie objawów łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Leczenie choroby polega na doprowadzaniu do okresów remisji i maksymalnym ich wydłużaniu. Jak walczyć z łuszczycą, żeby życie z chorobą było jak najmniej uciążliwe?
1. Leczenie w okresie zaostrzenia objawów.
Postępowanie obejmuje złuszczenie łusek i zahamowanie nadmiernego namnażania się komórek naskórka. W tym celu zewnętrznie stosuje się: preparaty z kwasem salicylowym, mocznikiem, dziegciem oraz cygnoliną. Do łagodzenia stanów zapalnych miejscowo wykorzystuje się glikokortykosteroidy. Skuteczny lek na łuszczycę, wykazujący mniej działań niepożądanych niż sterydy, to kalcypotriol bądź takalcytol. Należą one do grupy analogów witaminy D i są coraz częściej rekomendowane przez lekarzy.
Niekiedy konieczne jest również leczenie ogólnoustrojowe. Stosuje się je u pacjentów w przypadku których preparaty miejscowe są nieskuteczne bądź zmiany łuszczycowe pokrywają ponad 25% powierzchni ciała. Mowa tutaj m.in. o metotreksacie, cyklosporynie, retinoidach, nowoczesnych lekach biologicznych oraz fototerapii czy też fotochemioterapii.
2. Pielęgnacja w okresie remisji choroby.
Doprowadzając do okresu wygaszenia objawów choroby należy wytrwać w nim jak najdłużej. Podstawowym zabiegiem w tym czasie jest odpowiednia pielęgnacja naskórka, polegająca na jego nawilżeniu. Warto codziennie sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie emolienty. Pozwalają one nawilżyć skórę oraz zabezpieczają ją przed czynnikami środowiska zewnętrznego oraz nadmierną utratą wody. W łuszczycy można sięgać po produkty zawierające olej konopny, np. Cutis Ł. Popularna wśród chorych jest również linia dermokosmetyków Mediderm.
Zapobieganie łuszczycy - o co warto zadbać?
Łuszczyca jest jak na razie chorobą nieuleczalną. Zastanawiając się nad tym jak leczyć łuszczycę, warto skupić się na profilaktyce choroby. Obejmuje ona następujące działania:
- Codzienna pielęgnacja naskórka i stosowanie preparatów nawilżających oraz natłuszczających.
- Unikanie czynników mogących potęgować objawy choroby, m.in. stres, używki oraz infekcje wirusowe i bakteryjne.
- Odpowiednia lekkostrawna dieta. Opierać się ona powinna na warzywach, owocach oraz produktach bogatych w kwasy omega – 3 (oleje roślinne i ryby). Warto unikać jedzenia mięsa i wysoko przetworzonych produktów, które zwiększają ilość czynników prozapalnych w organizmie. Chorzy mogą zatem rozważyć stosowanie diety wegetariańskiej.
Łuszczyca to bardzo uciążliwa choroba. Nie zawsze można jej uniknąć. Nie mniej jednak odpowiednia pielęgnacja naskórka, unikanie czynników zaostrzających dolegliwości oraz właściwie skomponowana dieta sprawiają, że choroba przez długi czas znajduje się w fazie utajonej. Szczególnie ma to miejsce w przypadku mało rozległych zmian. Wsparcie otoczenia znacznie pomaga w walce z łuszczycą. Leczenie powinno bowiem obejmować również psychoterapię.
Bibliografia:
- Tomasz H.; Jakość życia i stygmatyzacja a nasilenie zmian skórnych i świądu u osób chorych na łuszczycę; Czynniki psychologiczne a choroby skóry; Rozdział VI; s: 42 – 63.
- Neneman A., Adamski Z.; Aspekty kliniczne i epidemiologiczne zaburzeń ogólnoustrojowych u chorych na łuszczycę; Forum Medycyny Rodzinnej 2009;3(6):447-453.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni