Zbyt krótkie wędzidełko języka częściej obserwuje się u chłopców niż u dziewczynek. Jakie ma konsekwencje? Czy jest to jedynie problem wieku dziecięcego?
Apteczka przedszkolaka
Rozpoczął się właśnie sezon zachorowań i nasze dzieci są narażone na różnego rodzaju infekcje. Dla bezpieczeństwa malucha i własnego spokoju warto wcześniej wyposażyć apteczkę, by w momencie zachorowania mieć wszystko pod ręką.
- Jak przechowywać leki?
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
- Katar
- Kaszel
- Maść rozgrzewająca
- Zatrucie
- Środki dezynfekujące i opatrunkowe
- Akcesoria
Jak przechowywać leki?
Należy także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu leków:
Miejsce – najlepiej osobna szafka, odsłonięta do działania promieni słonecznych, trudno dostępna dla dziecka
Temperatura – najczęściej pokojowa lub lodówka (np. czopki, probiotyki).
Niektóre syropy czy krople do oczu na opakowaniu mają podany odpowiedni termin ważności od pierwszego otwarcia. Warto więc na opakowaniach pisać datę ich pierwszego użycia, by wiedzieć w którym momencie stracą swoje działanie.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Lekarstwo w formie smacznego syropu przeznaczonego specjalnie do stosowania dla dzieci będzie dobrym wyborem. Najbezpieczniejszym lekiem są preparaty zawierające paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (przykład Paracetamol firmy Galena czy Hasco, Calpol zawiesina, Panadol zawiesina).
Innym lekarstwem, które warto mieć w apteczce to syropy z Ibuprofenem, działającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Można je wykorzystać podczas bóli grypowych, mięśni, ucha, zębów lub podając na zmianę z paracetamolem podczas gdy trudno zbić wysoką gorączkę u dziecka (przykład Nurofen, Bufenik, Ibum, Kidofen, Mig czy Milifen).
Gorączkującemu dziecku można podać również w/w substancje aktywne w postaci czopków, których aplikacja jest wygodna a działanie szybkie (przykład Paracetamol czopki, Efferalgan czopki, Nurofen czopki, Ibum czopki.
Dzieciom poniżej 12 roku życia nie należy podawać aspiryny, ponieważ może ona wywołać zespół Reya (patologiczne zmiany w wielu narządach). Na każdym opakowaniu preparatu podana jest odpowiednia tabela wagowa, dlatego lek dopasowujemy do wagi i/lub wieku dziecka!
Katar
Sól fizjologiczna – obowiązkowa w każdej apteczce, niezależnie od wieku dziecka. Jest idealna do oczyszczania oczu, nosa i drobnych otarć. Najbardziej sprawdza się w postaci małych buteleczek po 5 ml, ponieważ jest tylko dobę ważna po otwarciu (przykład Gilbert Natrium chloratum, Marimer baby ampułki, Physiodose amp).
Woda morska – zamiast roztworu soli fizjologicznej, do oczyszczania nosa można stosować izotoniczny roztwór wody morskiej w sprayu dla dzieci i niemowląt. Wodę morską można stosować kilka razy dziennie, doskonale nawilża śluzówkę oraz oczyszcza nos (przykład Marimer Baby, Disnemar, Vicks AquaBay, Unimer)
Krople do nosa – zawierają substancje zwężające naczynia krwionośne, zmniejszające przekrwienie i obrzmienie błony śluzowej nosa oraz ułatwiające oddychanie. Ich działanie jest szybkie i długotrwałe. Należy dopasować je odpowiednio do wieku dziecka i nie podawać dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem (przykład Nasivin soft 0,01%, 0,025%, Xylometazolin 0,5%, Oxalin 0,025%, Nasic kids, Disnemar Xylo 0,05%).
Maść majerankowa – bardzo dobrze się sprawdza podczas kataru. Aplikuje się ją pod noskiem i wokół otworów nosowych. Ogranicza obrzęk śluzówki nosa, zmniejsza ilość wydzieliny i udrażnia nos. Zapobiega otarciom skóry wokół nosa.
Kaszel
Najpopularniejszym syropem jest syrop prawoślazowy (Althe), łagodzący kaszel oraz osłaniający błonę śluzową jamy ustnej i gardła.
Warto wyposażyć apteczkę również w syrop uniwersalny a takim jest Herbapect junior, przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia na kaszel mokry i suchy.
Maść rozgrzewająca
Zalecana głównie w przeziębieniach i silnym katarze oraz kaszlu. Zawarte w maściach rozgrzewających dla dzieci naturalne olejki eteryczne, poprawiają komfort oddychania w przypadku kaszlu i kataru.
Pumo Vap Baby, Rub Arom maść, Vick maść, Depulol maść
Inną alternatywą są plastry z olejkami eterycznymi Aromactiv do przyklejania na odzież najczęściej podczas snu.
Zatrucie
Najpopularniejszym środkiem jest węgiel leczniczy. Dla młodszych dzieci polecany jest w postaci syropu o smaku coli – Carbosal, dla większych dzieci w postaci tabletek Carboabsorbent, Carbo medicinalis. Węgiel wiąże substancje szkodliwe znajdujące się w przewodzie pokarmowym, oczyszcza organizm z bakterii i toksyn. Dobre rezultaty daje również herbatka z borówki czernicy.
Podczas zatrucia i wymiotów należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu w celu zapobiegania odwodnieniu. Do tego celu służą elektrolity najczęściej w postaci proszków do sporządzenia zawiesiny:
Orsalit, Aquasal baby, Acidolit, Hydronea
Po zatruciu należy odpowiednio wspomóc florę bakteryjną podając probiotyki przez minimum 10 dni w celu jej odbudowania:
Dicoflor, Lakcid, Osłonik Max.
Środki dezynfekujące i opatrunkowe
W każdej apteczce, powinny znaleźć się także środki dezynfekujące i opatrunkowe. Wśród nich niezbędne minimum to:
woda utleniona, octeniosept, asept lub octenilin – przydadzą się przy otarciach, skaleczeniach czy ranach.
Altacet żel lub Altaziaja - do miejscowego stosowania na skórę. Łagodzą ból i zmniejszają obrzęk a także zapobiegają sińcom.
Wyjałowione gaziki – potrzebne do robienia opatrunków lub przemywania ran lub oczu
Plastry z opatrunkiem lub na kółku: Salvequick muminki , Hello Kitty, The Simpsons, Viscoplast Kubuś Puchatek, Matopat Happy, Viscoplast wróżki, Polopor, Polovis.
Akcesoria
Oprócz leków i środków opatrunkowych w apteczce przewidującego rodzica powinny znaleźć się również akcesoria niezbędne do diagnozowania stanu zdrowia naszego dziecka:
Termometr – może być szklany, elektroniczny lub paskowy na czoło. Najczęściej rodzice decydują się na termometry elektroniczne, których zaletą jest wygoda w użytkowaniu i szybki pomiar. Na rynku dostępne są również termometry douszne czy bezdotykowe, które minimalizują nieprzyjemne doznania związane z mierzeniem temperatury ale ich wadą jest dość wysoka cena. Allecco.pl poleca: MesMed MM 322
mgr farm. M. Perzyna
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl