Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Czy grillowanie może być zdrowe?


Grillowane potrawy mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Co można zrobić, aby grillowanie było nie tylko przyjemne, ale i zdrowe? Radzi ekspert allecco.pl.


W czasie grillowania mięsa dochodzi do wytwarzania niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, znanych jako PAH i HCA. Związki te są rakotwórcze. W jednym z badań dowiedziono, że regularne spożywanie mocno wysmażonego mięsa, przyrządzonego w bardzo wysokiej temperaturze, zwiększa ryzyko nowotworu trzustki aż o 60 procent. Poza tym substancje te mogą prowadzić do innych nowotworów, m.in. żołądka, wątroby, skóry czy prostaty. Przestrzegając jednak kilku zasad, możemy zmniejszyć ilość wytwarzanych rakotwórczych związków. Co zatem zrobić, aby grillowanie było zdrowe?


1. Marynujmy grillowane potrawy.


Marynowanie nie tylko dodaje smaku grillowanym potrawom, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Okazuje się, że przez marynowanie, na powierzchni mięsa lub ryb, tworzy się ochronna powłoka, dzięki której dochodzi do zmniejszenia wytwarzania szkodliwych związków aż o 92-98%. Używając do marynowania ziół, ograniczymy również ilość dodanej soli. Jest to szczególnie istotne dla osób mających problem z nadciśnieniem, lub tych, które powinny uważać na cholesterol. Spośród ziół można użyć kolendry, kminku, rozmarynu i kurkumy. Dostępne są również gotowe marynaty. W takim przypadku dobrze byłoby jednak zapoznać się z ich składem.


Jeśli mamy taką możliwość, możemy zamarynować potrawy w alkoholu. Głównie zaleca się piwo lub czerwone wino. Marynowanie nawet w samym alkoholu również zmniejsza ilość wytwarzanych kancerogenów. Poza tym, czerwone wino jest bogate w antyoksydanty, które działają dobroczynnie na nasz organizm. Oczywiście, marynując mięso w alkoholu, wystarczy dodać jego niewielką ilość.


Powinniśmy marynować mięso przynajmniej 1-2 godziny przed położeniem ich na ruszcie, natomiast jeśli chcemy zamarynować ryby lub warzywa – wystarczy zrobić to godzinę wcześniej.


2. Wybierajmy chude mięso.


Aby grillowanie było zdrowsze, warto wybierać chudsze mięso wieprzowe lub wołowe. Dobrym pomysłem jest też przyrządzanie na ruszcie kurczaka lub indyka. 


Im chudsze mięso na grillu, tym zdrowszy posiłek. Dotyczy to szczególnie osób dbających o poziom cholesterolu. Jeśli kawałek mięsa który chcemy przyrządzić ma na sobie dużo tłuszczu, warto go chociażby częściowo usunąć przed położeniem na ruszcie.


3. Pieczmy potrawy krótko i nie bezpośrednio nad ogniem.


Grillowanie naraża nasze potrawy na działanie bardzo wysokich temperatur. Aby więc jeść zdrowo, powinniśmy starać się nie trzymać zbyt długo naszych potraw na ruszcie. Nie jest to dobra wiadomość dla fanów porządnie przypieczonego lub wręcz zwęglonego mięsa. W takich kawałkach niestety znajduje się duże stężenie niebezpiecznych dla nas substancji i powinny one lądować w koszu a nie na naszym talerzu. Grillowane potrawy nie powinny również mieć bezpośredniego kontaktu z ogniem – im wyżej nad nim, tym zdrowiej. Można również układać mięso na tackach, a nie na ruszcie.


Niektórzy zalecają także wcześniejsze, wstępne przygotowanie potrawy, np. w mikrofalówce, aby skrócić ich czas pieczenia na grillu. Należy również często przekładać grillowane jedzenie na drugą stronę, aby jedna się za bardzo nie przypiekła, a druga nie była ciągle surowa. Poza tym, im mniejsze kawałki mięsa tym lepiej – nie muszą być tak długo opiekane.


Grille gazowe nie narażają przyrządzanego jedzenia na aż tak wysokie temperatury jak grille na węgiel. Co za tym idzie, dochodzi do mniejszego wytwarzania toksycznych substancji. Jednak wiele osób narzeka, że mięso z grilla gazowego nie ma już tego samego smaku.


4. Grillujmy nie tylko mięso.


Nie tylko mięso świetnie smakuje po grillowaniu. Smaczną alternatywą i do tego zdrowszą są ryby i owoce morza. Przy ich przygotowywaniu powstaje mniej trujących związków, a dodatkowo wymagają krótszego czasu pieczenia na ruszcie. Kolejną możliwością jest grillowanie owoców i warzyw. Papryka, cukinia czy kukurydza mogą być pysznym i do tego zdrowym posiłkiem, lub chociażby mogą stanowić dodatek do dania mięsnego. Co więcej, przy grillowaniu zarówno warzyw jak i owoców, nie powstają rakotwórcze substancje. Owoce, które dobrze smakują po grillowaniu to m.in. gruszka, jabłko, ananas i mango. Dodatkowo, grillowanie nie pozbawia ich większości witamin i minerałów jak inne sposoby przygotowywania potraw.


Ryby najlepiej jest upiec w folii aluminiowej. Dzięki temu nie pozbędziemy się zdrowotnego tłuszczu z ryb, a jednocześnie nie dojdzie do powstawania szkodliwych substancji.


5. Dokładnie czyśćmy grill po każdym użyciu.


Grillowanie na czystym ruszcie jest bardzo ważne. Za każdym razem osadzają się na nim szkodliwe związki, które mogą przejść do naszej potrawy przy kolejnym użyciu grilla. Dlatego zanim położymy jedzenie na ruszt, należy sprawdzić czy jest on dokładnie umyty. 


Grillowanie a miażdżyca – gdy jedzenie z grilla podnosi poziom cholesterolu?


Wiele osób zastanawia się, czy grillowanie podnosi cholesterol. Samo grillowanie – nie. Wręcz zaleca się, aby zastępować smażenie na patelni, szczególnie na głębokim tłuszczu, na rzecz grillowania. Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Choroba to jest bardzo niebezpieczna, ponieważ zwężenie światła tętnic skutkuje zmniejszeniem przepływu krwi, a to z kolej stwarza ryzyko niedotlenienia narządów wewnętrznych i zaburzenia ich pracy. Osoby, które mają zalecone, aby uważać na cholesterol, powinny po pierwsze przestrzegać podstawowych zasad zdrowego grillowania, które zostały omówione powyżej, a po drugie zwracać uwagę na to, co się grilluje i wybierać częściej ryby zamiast mięsa. Rybi tłuszcz obniża poziom „złego cholesterolu” i podnosi jednocześnie poziom „dobrego cholesterolu”. Decydując się na mięso, lepszym wyborem będzie pierś z kurczaka lub chudy kawałek wołowiny niż kiełbasa, czy boczek. 


Grillowanie na odchudzanie?


Grillowanie jest dobrym pomysłem również dla osób, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy. Nie tuczy, o ile będziemy stosować się do tych samych zasad. Warzywa i owoce nie tracą tyle cennych witamin i minerałów, tłuszcz z mięsa w dużej mierze wytapia się w trakcie opiekania, więc posiłki przyrządzane na ruszcie mogą być smaczne i lekkie. Szczególnie, jeśli grillować będziemy głównie np. ryby i warzywa.


Grillowanie może być nie tylko przyjemne, ale i zdrowe - jeśli wprowadzimy w życie powyższe wskazówki. Wykorzystujmy możliwości grillowania nie ograniczając się jedynie do opiekania mięsa. Próbujmy też innych rodzajów żywności – owoców morza, warzyw lub ryb. Używanie świeżych produktów i ich wcześniejsze zamarynowanie może służyć nie tylko jako zdrowy posiłek, ale również miło połechtać nasze podniebienia.

autor: Dominika Pagacz-Tokarek


Masz pytanie? Napisz do naszych ekspertów: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Alkala N proszek 150 g

Polecany dla osób, które chcą zapewnić organizmowi prawidłową równowagę kwasowo-zasadową.
Alkala T 100 tabl.

Preparat zawiera składniki zapobiegające zakwaszeniu organizmu, które może być spowodowane różnymi czynnikami, np. dietą oraz wysiłkiem fizycznym.
Alkala T 20 tabl.

Preparat zawiera składniki zapobiegające zakwaszeniu organizmu, które może być spowodowane różnymi czynnikami, np. dietą oraz wysiłkiem fizycznym.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Najnowsze artykuły w czytelni

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

0
Wybierając w sklepie tłuszcz musimy zastanowić się, do jakiego typu potraw będziemy chcieli go użyć. Należy też pamiętać o tym, że niekoniecznie najważniejsze jest to, co o danym produkcie napisał producent. Również cena nie zawsze świadczy o jakości – podpowiada czytelnikom allecco.pl Wanda Baltaza, dietetyczka.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł