Dość często u maluchów pojawiają się zabarwione na żółto zmiany na skórze główki, to zapewne ciemieniucha. Nie są one bolesne, czy swędzące, jednak wyglądają mało estetycznie. Jak zwalczyć ten problem i zapobiec nawrotom? Oto kilka cennych informacji jak leczyć ciemieniuchę i pielęgnować skórę głowy dziecka.
Co to jest ciemieniucha u niemowląt?
Pojawienie się ciemieniuchy związane jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych, pobudzonych przez hormony matki, które krążą w organizmie dziecka jeszcze kilka dni po narodzinach. Intensywnie wydzielany łój łączy się z komórkami naskórka, tworząc żółte łuski i to jest właśnie ciemieniucha u noworodka.
Ciemieniucha u niemowląt – jak rozpoznać?
Ciemieniucha u niemowlaka pojawia się najczęściej miedzy 2. a 10. tygodniem życia i mija zazwyczaj szybko, ale zdarzają się przypadki, że maluch musi borykać się ze zmianami nawet do 1. roku życia. Ważne jest to, że nie powoduje ona dolegliwości bólowych u dziecka, a jedynie szpeci. Zmiany najczęściej pojawiają się w okolicy ciemiączka, zdarza się jednak, np. ciemieniucha na brwiach, czy w okolicy noska. Należy również dodać, że mitem jest stwierdzenie, że pojawienie się zmian tego typu u maluszka związane jest z brakiem higieny. To częsta przypadłość wieku dziecięcego, która odpowiednio pielęgnowana, wcale nie jest groźna.
Ciemieniucha u dzieci – kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?
W przypadku, kiedy zmiany łuskowate utrzymują się dłużej, a kwestia dotyczy dzieci powyżej 3. miesiąca życia, ważne jest by skonsultować się z lekarzem. Mamy bowiem podejrzenie łojotokowego zapalenia skóry. Wtedy zmiany poza skórą głowy mogą rozszerzać się na inne części ciała i tak pojawia się ciemieniucha na czole, następnie ciemieniucha na twarzy, w okolicach szyi, małżowin usznych, a nawet na tułowiu i kończynach. Również należy rozważyć atopowe zapalenie skóry, jednak w przypadku tego schorzenia pojawia się dodatkowo świąd oraz dodatni wywiad rodzinny. Oczywiście warto zawsze w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem, jednak nie jest wykluczona również ciemieniucha u dwulatka. Problem może pojawić się również u starszych dzieci, a do jego zwalczenia wystarczy jedynie odpowiednia pielęgnacja, zapewniająca odpowiednie nawilżenie i oddychanie skórze.
Ciemieniucha – jak leczyć?
Niewątpliwie walka z ciemieniuchą wymaga cierpliwości i systematyczności. Codziennie bowiem należy pielęgnować główkę dziecka, by pozbyć się powstałych łusek i umożliwić skórze na głowie odpowiednią wentylację i nawilżenie.
Nie zapominajmy także o regularnym myciu główki maluszka, wykorzystując do tego celu łagodnych szamponów dla najmłodszych.
Ciemieniucha - jak się pozbyć problemu – oto kilka produktów możliwych do zastosowania w walce ze zmianami i opis zabiegów:
1. Natłuszczenie za pomocą oliwki
Kwadrans przed kąpielą należy natrzeć zmiany na główce dziecka oliwką i je ogrzać, np. przez nałożenie czapki. Następnie wyczesujemy je za pomocą miękkiej szczotki, nie dopuszczając co zdrapywania łusek, a jedynie do ich delikatnego ścierania. Później myjemy główkę dziecka i osuszamy ją ręcznikiem, pilnując by nie podrażnić skóry.
2. Kremy regulujące pracę gruczołów łojowych
Tego typu preparaty sprawdzają się, kiedy zmiany są bardziej zaostrzone lub zajmują większą powierzchnię. Dzięki zawartych w nich składnikach, takich jak mocznik, kwas mlekowy, czy D - pantenol uzyskamy lepszy efekt nawilżający i złuszczający. Przykładem jest OILAN BABY Krem na ciemieniuchę.
Alternatywnie do kremów można stosować produkty w formie płynnej, jak np. Dermicin, zawierający oleje i wyciągi roślinne, które rozmiękczają łuski, regulują pracę gruczołów łojowych i przywracają funkcje ochronne skóry. Tego typu produkty można stosować nawet 2 razy dziennie, ze względu na ich dobre wchłanianie przez skórę, nie ma potrzeby zakładania czapeczki, należy jedynie w międzyczasie wyczesywać łuski miękką szczotką.
3. Zmiękczenie łusek domowymi sposobami
W celu zmiękczenia powstałej skorupy na główce dziecka i efektu łagodzącego można zastosować peeling z płatków owsianych namoczonych w ciepłej wodzie lub sporządzonego z mąki ziemniaczanej krochmalu.
Warto pamiętać, że w celu leczenia ciemieniuchy należy stosować jedynie preparaty do pielęgnacji. Wszelkie maści sterydowe czy szampony o działaniu przeciwłupieżowym, nie powinny być stosowane u dzieci na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem. Dlatego podsumowując jeszcze raz wypunktujemy, kiedy zgłosić się do specjalisty w przypadku ciemieniuchy.
Ciemieniucha leczenie – kiedy do lekarza?
- zmiany utrzymują się powyżej dwóch tygodni i nie obserwujemy poprawy,
- ciemieniucha bardzo często nawraca,
- zmiany występują poza skórą głowy,
- pojawia się świąd,
- pierwsze objawy pojawiają się u dziecka powyżej 3. miesiąca życia,
- w rodzinie występują atopowe zapalenie skóry lub alergia pokarmowa.