Ashwagandha – czym jest i jak działa na nasz organizm?
Witania ospała, czyli Ashwagandha uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń. Jak wpływa na organizm korzeń Ashwagandhy? Kiedy może zaszkodzić? Ekspert allecco.pl odpowiada na pytania związane z żeń - szeniem indyjskim.
- Ashwagandha – co to jest?
- Ashwagandha właściwości
- Ashwagandha przeciwwskazania
- Ashwagandha ekstrakt – na co zwrócić uwagę wybierając preparat?
- Tabletki czy proszek?
- Preparaty standaryzowane
- Kiedy brać i jak długo?
- Dawkowanie
- Ashwagandha – dla kogo?
Ashwagandha – co to jest?
Ashwaganda zaliczana jest do roślin adaptogennych. Oznacza to, że zmniejsza zaburzenia organizmu wywołane stresem, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Żeń – szeń indyjski to także popularna roślina zwiększająca libido oraz poprawiająca płodność u mężczyzn. Jakie związki występujące w ekstrakcie z korzenia witani ospałej wpływają na jej szerokie zastosowanie w suplementach diety? Czy jej stosowanie zawsze jest bezpieczne i czy wiąże się z występowaniem skutków ubocznych? Jak właściwie wybrać preparat z Ashwagandą? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w poniższym tekście.
Ashwagandha właściwości
Witania ospała pochodzi głównie z Indii, gdzie jest niemal tak popularna jak żeń – szeń w medycynie chińskiej. Za surowiec uznane są części nadziemne, z których wykorzystuje się głównie owoce oraz korzeń. Ashwagandha zawdzięcza swoje szczególne właściwości dwóm grupom związków:
- witanolidy – występujące w zielu o właściwościach antynowotworowych i przeciwbakteryjnych,
- glikowitanolidy – obecne w korzeniu i odpowiedzialne za działanie adaptogenne.
Nic więc dziwnego, że Ashwaganda uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń. Przede wszystkim znana jest jako adaptogen uspokajający. Dlatego może ona wspomagać terapię stanów lekowych, depresyjnych, zmęczenia oraz bezsenności. Dodatkowo hamuje objawy okołomenopauzalne, poprawia żywotność i ruchliwość plemników, pomaga w zespołach bólowych pleców i szyi, a także w zapaleniu stawów. Sproszkowana roślina stanowi również bogate źródło żelaza i bardzo dobrze stymuluje komórki układu odpornościowego. To także silny antyoksydant.
Ashwagandha coraz częściej znajduje zastosowanie we wspomaganiu farmakoterapii neuropatii związanych z cukrzycą, a nawet choroby Alzheimera.
Ashwagandha przeciwwskazania
Sproszkowana roślina stosowana w odpowiednich ilościach jest bezpieczna, jednak niektóre osoby powinny zachować ostrożność rozpoczynając suplementację Ashwagandhą. Na co należy zwrócić szczególną uwagę
- Związki zawarte w roślinie wpływają na funkcje dokrewne, dlatego osoby leczące się na schorzenia tarczycy powinny skonsultować fitoterapię z lekarzem.
- W przypadku stosowania leków o działaniu ośrodkowym (nasenne, antydepresanty, przeciwpadaczkowe) należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu z żeń – szeniem indyjskim.
- Ze względu na efekt hipotensyjny oraz hipoglikemiczny jaki wykazuje Ashwagandha działanie leków na nadciśnienie i cukrzycę może być nasilone. Dlatego zaleca się częstszą kontrolę ciśnienia i cukru w czasie przyjmowania suplementów.
- Konsultacji lekarskiej przed zastosowaniem wymagają również osoby z wrzodami żołądka, ponieważ witania może drażnić błonę śluzową.
- Niekiedy po zastosowaniu preparatu z Ashwagandhą obserwuje się przebarwienia skóry, swędzenie i pieczenie. Są to w zasadzie jedyne zgłoszone skutki uboczne. Ashwagandha w związku z tym nie powinna być stosowania u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz u dzieci.
Ashwagandha ekstrakt – na co zwrócić uwagę wybierając preparat?
Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów zawierających sproszkowany ekstrakt z witani ospałej. Nie mniej jednak nie wszystkie z nich są dobrej jakości. Jaką postać suplementu najlepiej wybrać i czy wybierając preparat należy sugerować się jedynie ceną?
Tabletki czy proszek?
To jaką postać wybierze pacjent zależy od jego wygody. Tabletki bądź kapsułki zawierają sproszkowany ekstrakt, a ich stosowanie jest na pewno łatwiejsze i wygodniejsze. Natomiast proszek wymaga gotowania, czyli sporządzenia odwaru.
Preparaty standaryzowane
Najważniejszym aspektem przy wyborze preparatu z Ashwagandhą powinna być jego standaryzacja na zawartość witanolidów. Najlepiej jeśli ich zawartość przekracza 2,5%. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji na temat ilości tych związków w preparacie można uznać, że jest on wątpliwej jakości.
Kiedy brać i jak długo?
Każdy preparat z ekstraktem z witani ospałej powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Rozpoczynając kurację należy nastawić się na dłuższą suplementację. Po 8 tygodniach regularnego stosowania zaleca się jednak miesiąc przerwy i ponowny powrót do kuracji. Pierwsze efekty działania Ashwagandhy powinny pojawić się po 2-óch miesiącach zażywania. Ze względu na działanie drażniące na śluzówkę żołądka, jakie może powodować Ashwagandha, ekstrakt powinien być stosowany zawsze po posiłku.
Dawkowanie
Witania ospała powinna być stosowana 2 razy na dobę w następującej ilości:
- 1-2 łyżeczek sproszkowanego korzenia lub liści Ashwagandy w postaci odwaru
- lub 300-500 mg gotowego standaryzowanego ekstraktu z wymienionych surowców roślinnych.
Ashwagandha – dla kogo?
Witania ospała jest bardzo popularna wśród osób ćwiczących na siłowni. Nie tylko dodaje sił i energii do ćwiczeń, ale również pomaga zwiększyć masę i siłę mięśniową. Uznawana jest bowiem za jeden z naturalnych stymulatorów testosteronu. To właśnie dlatego suplementy diety zawierające żeń – szeń indyjski są stosowane głównie przez panów. Podobnie jak preparaty zawierające ekstrakty z korzenia bardziej znanego żeń – szenia – panax ginseng. Nie bez znaczenia jest również wpływ na libido i płodność jaki wywołuje Ashwagandha. Opinie na temat tej roślinny adaptogennej są bardzo pozytywne, dzięki czemu coraz więcej preparatów z tym składnikiem pojawia się na rynku.
Po jakie suplementy diety powinni sięgać mężczyźni? Sprawdź tutaj >>
Suplementy diety zawierające wyciąg z witani ospałej przydatne mogą okazać się również w przypadku osób pracujących umysłowo, m.in. studentów czy pracowników biurowych. Pozytywnie wpływa ona na pracę mózgu i poprawia koncentrację.
Ashwagandha to roślina po którą mogą sięgać prawie wszyscy. Jej szerokie działanie sprawia, że jest ona niemal panaceum na wiele schorzeń i sprawdzi się u osób niemal w każdej grupie wiekowej.
Starożytna medycyna indyjska staje się w Polsce coraz bardziej popularna. W erze poszukiwań alternatyw dla tradycyjnych metod leczenia fitoterapia znana od wieków przeżywa swój renesans. Dlatego coraz powszechniej stosowana staje się Ashwagandha. Opinia lekarzy medycyny ajurwedyskiej na jej temat jest bardzo pozytywna. Uznają ją za stabilizującą nastrój i wykorzystują jej działanie w wielu jednostkach chorobowych, m.in. w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, zapaleniu stawów i ogólnym wycieńczeniu. Żeń – szeń indyjski to skarbnica związków wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego jest idealnym wyborem dla każdego kto chce dbać o zdrowie i dobrą kondycję.
Bibliografia:
1. Dr n.med. Barbara Dąbrowska-Bernstein, Lek. med. Marlena Moskalik, Dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro; Adaptogens correcting body's response to stress and the disruption of homeostasis - helpful in the prevention of lifestyle diseases; [data dostępu: 20.01.2020] dostęp w Internecie: https://www.researchgate.net/
2. Vijay R. Ambiye i in.;Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study; Hindawi; Volume 2013 |Article ID 571420; [data dostępu: 20.01.2020] dostęp w Internecie: https://doi.org/10.1155/2013/571420
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Wróć do czytelni