Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Co na potencję - jak wybrać tabletki na zaburzenia erekcji?


Gdybyśmy chcieli wierzyć statystyce, to zaburzenia erekcji występują raz na pięć zbliżeń seksualnych. Może to oznaczać, że w zasadzie każdy mężczyzna w ciągu życia doświadczył chociaż raz tego frustrującego problemu. Ze względu na to, że jest to dość osobista i wstydliwa sytuacja zamiast iść do lekarza, panowie często udają się do apteki, w celu zakupu tabletki na potencję, która może doraźnie ich wspomóc. Jak wybrać ten właściwy produkt spełniający oczekiwania i nie przegapić momentu w którym należy udać się do specjalisty – kilka cennych rad znajdziecie w tym artykule.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą pojawić się u mężczyzn przed 40. rokiem życia na skutek problemów natury psychicznej lub psychologicznej, natomiast u dojrzalszych panów częściej doszukujemy się jako przyczyn dysfunkcji fizjologicznych.

Psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji:

 • stres,
 • problemy w relacjach między partnerami,
 • niepewność, niepokój,
 • brak zainteresowania partnerką,
 • depresja i inne choroby psychiczne.

Fizjologiczne przyczyny zaburzeń erekcji:

 • uszkodzenie przepływu krwi i impulsów nerwowych do penisa – na skutek operacji prostaty, urazów czy schorzeń uszkadzających nerwy (cukrzyca, stwardnienie rozsiane) lub naczynia krwionośne (nadciśnienie, zmiany miażdżycowe),
 • zaburzenia hormonalne – zbyt mało testosteronu wytwarzanego w jądrach i za dużo prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową,
 • przewlekłe stosowanie leków – środki moczopędne, przeciwdepresyjne, uspokajające, leczące nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca (β - blokery), ale także leki na chorobę wrzodową,
 • niewłaściwa dieta (dużo tłuszczów zwierzęcych, mało warzyw i owoców), stosowanie używek (alkohol, papierosy), ograniczona aktywność fizyczna.

Co brać na zaburzenia erekcji?


Kiedy problem nie występuje na dużą skalę, to na początku możemy sami spróbować się z nim zmierzyć. Obecnie w aptekach bez recepty dostaniemy nie tylko ziołowe preparaty na poprawę potencji, ale także środki farmakologiczne, które jeszcze do niedawna były dostępne jedynie z przepisu lekarza. Jak działają leki na potencję i jakich składników w nich szukać, aby osiągnąć zadowalający efekt, szczególnie jeśli chodzi o produkty pochodzenia roślinnego?

Ziołowe tabletki na potencję zawierają bardzo wiele składników, ale które tak naprawdę są istotne?

 • Dehydroepiandrosteron (DHEA) – jest hormonem sterydowym, który wytwarzany jest w korze nadnerczy, a następnie może zostać przekształcany do testosteronu. Dlatego poprawia funkcje seksualne u osób z niskim poziomem tego męskiego hormonu. Prekursor DHEA pozyskiwany są m. in. z Bruzdyganka ziemnego. Ze względu na brak danych naukowych na temat skuteczności jego działania na rynku nie znajdziemy wiele preparatów zawierających ten składnik, przykładem jest Stymen.
 • Żeń – szeń – poprawiając siły witalne organizmu, wpływa na popęd i poprawę funkcji seksualnych.
 • Johimbina – alkaloid otrzymywany ze sproszkowanej kory Johimby lekarskiej, drzewa występującego w Afryce. Używana jest do leczenia problemów seksualnych o podłożu psychologicznym. W związku z tym, że johimbina, jest stymulatorem podobnym do kofeiny czy efedryny, może powodować podobne działania niepożądane (wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, uderzenia gorąca).
 • Miłorząb japoński (Gingko biloba) – zmniejsza agregację płytek, więc może poprawiać dopływ krwi do prącia. Roślina nie jest jednak polecana dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe.
 • L – arginina – to aminokwas, który nasila działanie tlenku azotu, odpowiedzialnego za rozszerzenie naczyń krwionośnych, w efekcie  poprawia dopływ krwi do członka. Może jednak obniżać ciśnienie, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu.
 • Epimedium – są to byliny z rodziny berberysowatych, do której należy ok. 60 gatunków roślin, występujących w Azji. Głównie Epimedium wielkokwiatowego używa się jako naturalnego afrodyzjaka zwiększającego satysfakcję seksualną. 
 • Kwas foliowy, witamina E, Cynk, Selen – suplementacja niewątpliwie korzystanie wpływa na rozwiązanie problemów z potencją.

Przykładem kompleksowego preparatu do zastosowania około godziny przed stosunkiem, poprawiającym funkcje seksualne jest Clavin na potencję dla mężczyzn, czy Braveran. W celu utrzymania efektu po zakończeniu suplementacji można pokusić się o zażywanie tabletki wspomagającej codziennie, np. Permen King. Na rynku mamy również alternatywę dla pań – Liderin femina, dzięki któremu zwiększają się doznania i pożądanie, a funkcje seksualne mogą zostać zachowane na dłużej.


Od niedawna na polskim rynku pojawiły się również tabletki na potencję bez recepty, których stosowanie jeszcze do niedawna wymagało konsultacji lekarskiej. Leki te zawierają sildenafil, który powoduje rozkurcz mięśni gładkich naczyń, a w efekcie zwiększa dopływ krwi do ciał jamistych prącia. W przypadku tych preparatów do osiągnięcia wzwodu konieczna jest stymulacja seksualna, co jest niewątpliwą zaletą ich stosowania. Przyjmujemy je 30 – 60 minut przed stosunkiem. W aptekach znajdziemy sildenafil pod wieloma nazwami handlowymi, jak np. Maxon Active. Tego typu leki na potencję nie są jednak bezpieczne dla wszystkich. Szczególnie pacjenci kardiologiczni powinni przed zakupem zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, również osoby z niewydolnością nerek, czy wątroby, a także mające problemy z narządem wzroku.


Problemy seksualne, to poważna dysfunkcja obniżająca komfort życia zarówno kobiety jak i mężczyzny. Dlatego jeśli próba samodzielnego radzenia sobie z zaburzeniami nie dała oczekiwanych efektów, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Zawsze trzeba pamiętać, że im szybciej zaczniemy zdawać sobie sprawę z powagi problemu, tym łatwiej będziemy mogli sobie z nim poradzić. Odwlekanie tego i tłumienie zaburzeń preparatami dostępnymi na rynku może doprowadzić do  trwałych dysfunkcji.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

0
Seniorzy, częściej niż osoby młode lub w średnim wieku, są narażeni na brak witamin oraz makro- i mikroelementów. Jest to spowodowane m. in. utratą apetytu, wieloma schorzeniami towarzyszącymi, spadkiem funkcjonalności układu trawiennego czy nieodpowiednim nawodnieniem. Rodzina, chcąc wzmocnić babcię i dziadka, często udaje się do apteki w celu nabycia preparatu zawierającego witaminy dla seniorów. Jak umiejętnie wybrać suplement, który nie zaszkodzi i nie będzie kolidował z danymi schorzeniami czy lekami? Oto kilka wskazówek.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
PLIVAFem F żel do higieny intymnej 100 g

Preparat zawierający substancje o działaniu grzybostatycznym oraz łagodzącym, przeznaczony do higieny i pielęgnacji okolic intymnych kobiet.
00,00 zł