Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Co zrobić żeby odchudzanie okazało sie skuteczne?


Dlaczego zimą tyjemy?

Okres jesienno-zimowy nie sprzyja odchudzaniu. Kiedy dni są krótkie i szybko zapada zmrok, zmniejsza się ochota na aktywność fizyczną. Mniejsza aktywność i posiłki na stałym poziomie stanowią pierwszy krok do przybierania na wadze. Dodatkowo zimą zmianie ulega menu – podczas kiedy wiosną i latem spożywamy więcej węglowodanów (świeżych owoców i warzyw), tak zimą chętniej sięgamy po produkty bogate w tłuszcz. Szybszemu tyciu sprzyja również niedobór witaminy D, która zmniejsza odkładanie się tłuszczu w organizmie. Do jej syntezy niezbędne są promienie słoneczne, a zimą krótko przebywamy na słońcu. W okresie zimowym spada również poziom serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”. Niedobór tej substancji powoduje uczucie zmęczenia, przygnębienia, napięcia i zwiększenie łaknienia. Produkcja serotoniny wzrasta wraz ze spożyciem węglowodanów, dlatego częściej sięgamy po słodycze. Duży wpływ na apetyt wywiera również melatonina – jej wysoki poziom powoduje uczucie głodu. Ponieważ poziom melatoniny zwiększa się po zachodzie słońca i zmniejsza rano, to zimą, kiedy szybko zapada zmrok, częściej odczuwamy głód.Co robić, aby nie przytyć zimą?


Przede wszystkim nie należy ograniczać aktywności ruchowej i trzeba zmodyfikować dietę. Spożywać regularne posiłki, najlepiej bogate w białko, które na długo daje uczucie sytości. Ponieważ dostęp do świeżych owoców i warzyw jest ograniczony i nie smakują one najlepiej, należy zjadać więcej warzyw strączkowych i pieczywa z pełnego ziarna, które są źródłem węglowodanów. Należy również pamiętać o orzechach, które dostarczają magnezu i mogą zastąpić słodycze w kwestii poprawy nastroju.
Dlaczego warto odchudzać się wiosną?

To doskonały czas na modyfikację stylu życia. Jeśli nie udało się zrealizować postanowień noworocznych, to zbliżające się wakacje powinny być odpowiednią motywacją do zgubienia zbędnych kilogramów. Dłuższy dzień i ładna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Promienie słoneczne dodają energii i poprawiają nastrój. Wiosną pojawia się również więcej świeżych warzyw i owoców, dzięki czemu dieta jest bardziej urozmaicona.Czy warto stosować preparaty odchudzające?

Początki diety są trudne, dlatego jeśli już podejmiemy wiosenne wyzwanie, warto skorzystać z odpowiednio dobranych suplementów diety, które pomogą przetrwać ten okres. Preparaty odchudzające, połączone z odpowiednim odżywaniem i aktywnością, są sprzymierzeńcem w osiągnięciu upragnionej sylwetki. Na rynku dostępne są produkty hamujące apetyt, w tym apetyt na słodycze, zmniejszające wchłanianie tłuszczu oraz przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Przykładem takich produktów są Therm Line Fast Therm Line Forte, Apetiblock czy Linea 40+


Jak skutecznie zmniejszyć apetyt?

W walce z nadmiernym apetytem pomóc mogą preparaty na bazie błonnika pokarmowego. Błonnik (zwany również włóknem pokarmowym) jest mieszaniną substancji pochodzących ze ścian komórkowych roślin, które nie ulegają trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Składa się z frakcji rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej w wodzie. Pęcznieje pod wpływem wody i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu. Pobudza jelita do wydalania zbędnych produktów przemiany materii i toksyn z organizmu. Błonnik pokarmowy daje uczucie sytości, reguluje poziom glukozy we krwi, przeciwdziała zaparciom, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Przy stosowaniu preparatów błonnikowych należy pamiętać, że błonnik przyjmowany w nadmiarze może powodować biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha, więc jego ilość w diecie należy zwiększać stopniowo. Konieczne jest również wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, żeby nie doprowadzić do zaparć. Aby nie ograniczyć wchłaniania wapnia, żelaza, cynku i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz stosowanych leków, trzeba zrobić co najmniej dwugodzinną przerwę pomiędzy przyjmowaniem leków i błonnika. Spożywanie zbyt dużych ilości błonnika nie jest wskazane w przypadku niektórych chorób (zapalenie żołądka i choroba wrzodowa żołądka, zapalenie trzustki, dróg żółciowych i jelit).


Czy można zahamować apetyt na słodycze?

Największą skuteczność w walce z apetytem na słodycze wykazuje chrom, który bierze udział w wielu procesach przemiany materii. Pobudza trzustkę do produkcji insuliny, uczestniczy w przemianie węglowodanów i białek oraz wchodzi w skład wielu enzymów trawiennych. Zwiększa spalanie tłuszczów i reguluje stężenie glukozy we krwi, hamując napady głodu i zmniejszając apetyt na słodycze, przyspiesza tempo przemiany materii i utratę tkanki tłuszczowej. Osoby cierpiące na cukrzycę przed zastosowaniem chromu powinny skonsultować się z lekarzem.

Podobne działanie wykazuje morwa biała. Substancje zawarte w liściach morwy obniżają poziom cukru we krwi przez ograniczenie metabolizmu cukrów złożonych. Część węglowodanów przechodzi przez układ pokarmowy w formie niestrawionej i ulega wydaleniu, co prowadzi do ustabilizowania stężenia cukru we krwi i mniejszego przyswajania go po posiłkach. Ograniczone przyswajanie cukru wiąże się z mniejszym przyswajaniem lipidów, dzięki czemu obniża się również poziom trójglicerydów i złego cholesterolu.


Jak ograniczyć wchłanianie tłuszczu?

Na rynku dostępne są produkty hamujące przyswajanie tłuszczu z pożywienia. Głównym składnikiem tych preparatów jest chitosan. To substancja uzyskiwana z pancerzy skorupiaków morskich, która zapobiega rozdrabnianiu cząsteczek tłuszczu, wiążąc się z nimi, przez co są zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte w jelicie cienkim. W wyniku takiego działania tłuszcz przechodzi przez układ pokarmowy i zostaje wydalony. Aby zapobiec wchłonięciu tłuszczu. preparaty zawierające chitosan należy przyjmować tuż przed posiłkiem. Chitosan może hamować wchłanianie substancji leczniczych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego konieczny jest odstęp pomiędzy przyjmowaniem leków i suplementów na bazie tego składnika.Jak przyspieszyć metabolizm?

Wzrost tempa przemiany materii obserwuje się podczas przyjmowania termogeników (tzw. spalaczy tłuszczu). To substancje, które przyspieszają metabolizm i termogenezę. (Termogeneza to zespół procesów metabolicznych i fizjologicznych, prowadzących do wytwarzania ciepła i utrzymywania stałej temperatury ciała.) Zwiększone procesy termogenezy powodują większe wydatkowanie energii przez organizm, dzięki czemu sięga on po rezerwy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej. Termogeniki powodują zwiększenie wydatków energetycznych i przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku i odpoczynku. Pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej. W efekcie prowadzi to do przyspieszenia przemiany materii i wzrostu temperatury ciała, a przemiany metaboliczne są podobne do tych zachodzących pod wpływem ćwiczeń fizycznych. Do spalaczy tłuszczu zaliczamy: kofeinę, guaranę, zieloną herbatę, L-karnitynę, CLA, HCA, ostrą paprykę, pieprz i imbir. Do najczęściej stosowanych substancji termogenicznych należą:

  • HCA (kwas hydroksycytrynowy uzyskiwany z owoców drzewa Garcinia Cambodgia) – wpływa na wzrost termogenezy, spowalnia przemianę węglowodanów i białek w tłuszcze, hamuje lipogenezę (wytwarzanie tłuszczu), zmniejszając aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie tłuszczów w organizmie;

  • L-karnityna – substancja występująca w organizmie, która przyspiesza proces metabolizmu tłuszczów. Przy jej udziale kwasy tłuszczowe transportowane są do mitochondriów, gdzie ulegają utlenieniu, a w wyniku tego procesu powstaje energia niezbędna do funkcji życiowych organizmu. Odchudzanie przy niedoborze L-karnityny nie daje oczekiwanych rezultatów, ponieważ niemożliwe jest utlenianie kwasów tłuszczowych. Osoby uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na L-karnitynę, ponieważ przyspiesza ona regenerację mięśni po wysiłku. L-karnityna posiada również właściwości odtruwające organizm, ze względu na działanie przeciwrodnikowe i zdolność chelatowania, czyli wiązania metali;

  • CLA – sprzężony kwas linolowy, który blokuje działanie enzymu umożliwiającego przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych. Zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych w procesie termogenezy. Pomaga w kontrolowaniu wagi, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, obniża poziom glukozy we krwi. Powoduje zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych, a tym samym redukcję tkanki tłuszczowej. Wzmacnia mięśnie;

  • Zielona herbata – zawiera teinę, która przyspiesza przemianę materii i nasila termogenezę. Działa moczopędnie, dzięki czemu zwiększa wydalanie toksyn z organizmu. Wspomaga trawienie i obniża poziom złego cholesterolu.

Termogeniki są skuteczne w połączeniu z dużą aktywnością fizyczną. Redukują tkankę tłuszczową i stymulują przyrost mięśni. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych ich stosowania. Preparaty termogeniczne wykazują wiele działań niepożądanych: sercowo-naczyniowe (przyspieszona akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego), objawy ze strony układu nerwowego (bezsenność, lęk) oraz ze strony układu pokarmowego.


Co nowego w odchudzaniu?

Ostatnio dużą popularnością wśród preparatów wspomagających odchudzanie cieszą się produkty na bazie zielonej kawy, zielonego jęczmienia i mango afrykańskiego. Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, który zmniejsza wchłanianie cukru w przewodzie pokarmowym, co powoduje wykorzystanie rezerw organizmu. Kwas chlorogenowy występuje w zielonych liściach kawy niepoddanej obróbce termicznej. Ma również właściwości antyoksydacyjne. Zielony jęczmień jest bogaty w błonnik pokarmowy, który przyspiesza metabolizm tłuszczu i obniża stężenie cholesterolu, nadaje uczucie sytości i opóźnia moment opróżniania żołądka. Jest bogaty w aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Duża zawartość chlorofilu pomaga w odkwaszaniu organizmu, zapewniając równowagę kwasowo-zasadową. Afrykańskie mango zawiera spore ilości błonnika, dzięki czemu hamuje apetyt, daje uczucie sytości, wspomaga procesy trawienne i usuwa toksyny z organizmu. Bogatym źródłem błonnika są także jagody acai i opuncja figowa.W ofercie apteki Allecco można kupić wspomniane preparaty: zielona kawa 30 kaps., zielona kawa forte 60 kaps., zielony jęczmień 60 kaps., zielony jęczmień firmy Gorvita,


Wybierając preparat wspomagający odchudzanie należy się zastanowić, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom organizmu. Można sięgnąć po produkt złożony, zawierający w składzie kilka substancji aktywnych. Istnieją także preparaty złożone dwufazowe. W produktach tego typu tabletki na dzień wspomagają procesy trawienne, przemianę węglowodanów i tłuszczów oraz zapobiegają ich wchłanianiu, a tabletki na noc ograniczają apetyt, przyspieszają metabolizm oraz zapobiegają gromadzeniu się tłuszczu. Bardzo ważne jest, aby podczas stosowania suplementów diety wspomagających odchudzanie zmienić nawyki żywieniowe i podejmować aktywność fizyczną. Wstępem do procesu odchudzania może być kuracja oczyszczająca, na temat której informacje można znaleźć w naszej aptece.


mgr Izabela Winiarek

Polecamy produkty

Apetyt stop 30 tabl.

Uzupełnienie codziennej diety o składniki wspomagające odchudzanie.

11,96 zł

?
BIOTTER Morwa biała 180 tabl.

Preparat uzupełnia codzienną dietę w składniki, które korzystnie wpływają na metabolizm węglowodanów.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?

0
Seniorzy, częściej niż osoby młode lub w średnim wieku, są narażeni na brak witamin oraz makro- i mikroelementów. Jest to spowodowane m. in. utratą apetytu, wieloma schorzeniami towarzyszącymi, spadkiem funkcjonalności układu trawiennego czy nieodpowiednim nawodnieniem. Rodzina, chcąc wzmocnić babcię i dziadka, często udaje się do apteki w celu nabycia preparatu zawierającego witaminy dla seniorów. Jak umiejętnie wybrać suplement, który nie zaszkodzi i nie będzie kolidował z danymi schorzeniami czy lekami? Oto kilka wskazówek.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł