Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Wskazania do stosowaniaStany zapalne skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym, łuszczyca, kontaktowe, łojotokowe lub atopowe zapalenia skóry.
Dawkowanie
Cienką warstwę produktu leczniczego Diprogenta nakładać na miejsca chorobowo zmienione i otaczającą skórę dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Uwaga! Nie stosować na dużą powierzchnię skóry, zwłaszcza uszkodzonej; nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii.
Działanie
Właściwości leku Diprogenta w postaci kremu wynikają z działania substancji czynnych: betametazonu dipropionianu i gentamycyny. Betametazonu dipropionian należy do leków z grupy kortykosteroidów o silnym działaniu, stosowany miejscowo wywiera szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym, o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego.
Skład
Każdy gram kremu zawiera 0,64 mg betametazonu dipropionianu (Betamethasoni dipropionas) (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 1 mg gentamycyny (Gentamicinum) w postaci gentamycyny siarczanu.
Działania niepożądane
Niekiedy podrażnienie skóry (świąd, pieczenie), a także wysuszenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, zaburzenia pigmentacji. Przy zastosowaniu opatrunku zamkniętego obserwowano macerację i zanik skóry, potówki, nadkażenia i rozstępy skórne.
Przeciwwskazania
Nie stosować:
- w nadwrażliwości na substancje czynne dipropionian betametazonu lub gentamycynę, lub na inne leki z grupy kortykosteroidów, antybiotyki aminoglikozydowe, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;
- w wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka) i grzybiczych zakażeniach skóry;
- w pierwotnych bakteryjnych zakażeniach skóry;
- na rany, na uszkodzoną skórę;
- w okolicy odbytu i narządów płciowych;
- w zapaleniu skóry wokół ust;
- u dzieci w wieku do 2 lat.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.