Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Jak prawidłowo zrobić inhalację u dziecka?


Inhalacje cieszą się dużym zaufaniem rodziców. Można je bez problemu wykonać w domu, są bezpieczne i dają zadowalające efekty przy wielu dolegliwościach. Jak zatem powinny wyglądać inhalacje dla dzieci, jakie olejki do inhalacji są skuteczne?  Radzi ekspert allecco.pl.


Inhalacje na zatoki, kaszel lub katar mogą być prowadzone sposobem bardzo dobrze znanym jeszcze naszym babciom. Jak zatem zrobić najprostszą inhalację, wykorzystując do tego celu sprzęty dostępne w każdym domu?


Skuteczna „parówka”

Bierzemy w tym celu miskę lub garnek, wrzucamy tam zioła lub olejki i zalewamy wrzątkiem. Następnie pochylamy się nad miską i wdychamy powstałe opary. Aby inhalacje miały większą skuteczność, możemy użyć ręcznika, który narzucamy na głowę, żeby ograniczyć wydostawanie się pary na zewnątrz. Pamiętajmy, aby w tym czasie starać się oddychać tylko nosem. 


Takie inhalacje na katar można przeprowadzić z ziołami – rumiankiem, majerankiem lub tymiankiem. Możemy również wykorzystać gotowy preparat Olbas Oil. Wchodzące w jego skład olejki do inhalacji dobrze sprawdzą się podczas przeziębienia lub zapalenia zatok. 


Takie domowe inhalacje nie powinny być jednak stosowane u maluchów, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia. Można je jednak robić starszym dzieciom, przynajmniej dwa razy dziennie po kilka minut.


Inhalator a nebulizator – co jest lepsze dla dziecka?

Inhalacje dla dzieci są skuteczną metodą nie tylko leczenia, ale również zapobiegania różnym infekcjom. Ostatnio coraz częściej mówi się o nebulizacji. Rodzice mogą mieć więc mętlik w głowie: inhalator a nebulizator – który jest efektywniejszy, który zastosować, czym się różnią? 


Pokrótce można powiedzieć, że nebulizacja jest nowocześniejszą formą inhalacji. Nie wykorzystuje się w niej gorących oparów, tylko delikatną mgiełkę, która zawiera odpowiednio rozdrobnione cząsteczki danej substancji. Umożliwia ona tym samym podanie dziecku mniejszej ilości leku i zapewnia szybsze działanie. Rozbicie leku na małe cząsteczki powoduje bowiem, że docierają one do oczekiwanych miejsc w drogach oddechowych, np. oskrzeli czy płuc. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Inhalacje – co leczą, jak działają? Jak wybrać inhalator?


Inhalacje u dzieci z użyciem prostych inhalatorów

Inhalacje na zatkany nos, kaszel lub inne dolegliwości górnych dróg oddechowych, można przeprowadzić u dzieci powyżej 3-ego roku życia z użyciem prostego inhalatora, np. Bronchiol Forte. Stosowanie inhalatora u takich maluchów wymaga zawsze nadzoru opiekuna. Do takiego sprzętu możemy wlać wodę i dodać kilka kropli olejku do inhalacji – np. olejek sosnowy lub eukaliptusowy


Przy katarze, zatkanym nosie czy kaszlu dobrze sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej. Nawilżą one błonę śluzową dróg oddechowych, oczyszczą ją i przywrócą komfort podczas oddychania. Inhalacje z soli fizjologicznej mogą być stosowane profilaktycznie szczególnie podczas okresu grzewczego, kiedy powietrze w mieszkaniach jest ciepłe i suche, co nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszych dróg oddechowych i niestety sprzyja infekcjom. Regularne inhalacje nawilżą śluzówkę i dzięki temu ochronią nasze pociechy przed wnikaniem do ich organizmu wirusów i bakterii. Przy katarze lepiej sprawdzi się sól hipertoniczna do inhalacji. Ma ona większe stężenie chlorku sodu i dzięki temu lepiej oczyści nos z zalegającej wydzieliny. W aptece dostępna jest zarówno zwykła sól, jak i sól hipertoniczna do inhalacji w postaci jednorazowych ampułek po 5 ml. Taka ampułka powinna być wykorzystana bezpośrednio po otwarciu. Inhalacje z soli fizjologicznej lub wykorzystujące inne krople do inhalacji, można przeprowadzać 2-3 razy dziennie w zależności od potrzeb. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy trwa ona od 4 do 10 minut.


Inhalacja – skuteczna już u niemowlaków

Inhalacja może być stosowana już u najmłodszych. U dzieci do 3-ego roku życia wykorzystuje się maseczkę, którą nasuwa się na usta i nos. U starszych lepiej sprawdzają się ustniki. Oto ogólne zasady wykonywania inhalacji przy pomocy nebulizatora u dzieci:

 1. Przed rozpoczęciem inhalacji należy dokładnie umyć ręce. 
 2. Przygotować nebulizator zgodnie z zaleceniami producenta. Są różne rodzaje inhalatorów, które mogą się między sobą różnić, dlatego zawsze stosujmy się do zaleceń konkretnego wytwórcy.
 3. W pojemniku na lek należy umieścić preparat przepisany przez lekarza. Możliwa jest również nebulizacja solą fizjologiczną.
 4. Po prawidłowym złożeniu inhalatora, podłączyć go do prądu i włączyć. 
 5. Posadzić dziecko w pozycji pionowej (o ile dziecko już samo siada) i nałożyć mu maseczkę lub pomóc umieścić w ustach ustnik. Przy użyciu ustnika, ważne jest, aby dziecko oddychało przez usta, a nie przez nos.
 6. Instruować malucha, aby normalnie, spokojnie oddychał.
 7. Co jakiś czas nakłaniać dziecko, aby wzięło głębszy wdech i na kilka sekund zatrzymało powietrze.
 8. Po zakończeniu inhalacji wyłączyć urządzenie i dokładnie umyć jego części. 


Niektóre urządzenia są wyposażone w selektory cząstek – odpowiedni selektor umożliwia określone rozdrobnienie substancji i dzięki temu dotarcie do wybranej części układu oddechowego. Najmniejsze cząsteczki dostają się do płuc i przez to są wykorzystywane głównie w leczeniu astmy, zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc.


O czym należy pamiętać podczas inhalacji?

Oto kilka zasad, o których powinni wiedzieć rodzice, przeprowadzający inhalacje u dziecka:

 • czas inhalacji u dzieci nie powinien być dłuższy niż 10 minut;
 • nebulizator dla dzieci umożliwia precyzyjne podanie leku do określonego miejsca w drogach oddechowych – można podać mniejszą dawkę lub kilka substancji jednocześnie;
 • do nebulizatora nie wlewamy olejków eterycznych – można w nich umieszczać lek lub np. sól fizjologiczną;
 • należy regularnie i dokładnie czyścić inhalator, aby na jego elementach nie osadzały się cząsteczki używanych preparatów, ponieważ może to prowadzić do rozwoju infekcji u naszego malucha przy kolejnym wykorzystaniu sprzętu;
 • jeśli zależy nam na efekcie w obrębie nosa lub zatok używajmy u dziecka maseczki, a przy innych dolegliwościach i chorobach, np. chorobie płuc lub oskrzeli, możemy wykorzystać ustnik (u dzieci powyżej 3-ego roku życia);
 • ustnik powinien ściśle przylegać do ust, a maseczka do twarzy, aby inhalacja była skuteczna;
 • wdechy powinny być spokojne i głębokie;
 • jeśli temperatura na zewnątrz jest niska, dobrze byłoby gdyby dziecko nie wychodziło z domu przynajmniej 30 minut po inhalacji.


Jak zachęcić dziecko do inhalacji?

Nie każde dziecko chętnie będzie chciało się inhalować. Aby nasz maluch polubił ten zabieg, musimy często wykazać się dużą cierpliwością i spokojem. Dzieci, szczególnie mniejsze, bardzo dobrze odbierają nasze emocje, a złość i zdenerwowanie na pewno nie zachęci ich do korzystania z inhalatora. Poza tym płacz dziecka podczas nebulizacji powoduje, że zabieg jest nieskuteczny, ponieważ lek nie dostaje się do płuc. Starajmy się zainteresować malucha urządzeniem. Wytłumaczmy mu w łatwy sposób jak działa. Młodszym dzieciom możemy dać pobawić się niektórymi częściami urządzenia, aby mogły się z nimi oswoić. Producenci wychodzą naprzeciw tym trudnościom wytwarzając nebulizatory dla dzieci, które mają przyjazny wygląd lub kształt. Przykładem jest Inhalator Baby Sanity w kształcie króliczka, który dodatkowo zawiera smoczek do inhalacji i może być wykorzystywany już powyżej 1-ego miesiąca życia, lub Inhalator Mesmed w kształcie pieska.


Więcej inhalatorów można znaleźć tutaj>>


Aby inhalacje kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym, umilmy mu ten czas, odwracając jego uwagę. Inhalacje na kaszel czy zatkany noc będą przecież dużo przyjemniejsze jeśli jednocześnie zaangażujemy malucha w układanie puzzli, granie w grę planszową czy inną wspólną zabawę.


Kiedy inhalacja nie jest wskazana?

W pewnych sytuacjach, inhalacje nie są dobrym pomysłem. Nie powinny być przeprowadzane u osób cierpiących na ciężką niewydolność serca, niewydolność oddechową, ropne zapalenie migdałków, przewlekłe, poważne schorzenia dróg oddechowych, takie jak gruźlica lub nowotwór płuc. Nie należy jej również wykorzystywać u dzieci, u których pojawia się krwotok z nosa.


Inhalacje u dzieci są skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia wielu dolegliwości ze strony układu oddechowego. Aby jednak były efektywne należy je prawidłowo wykonywać i stosować się do wskazówek producenta. Nebulizacja to prosta i przede wszystkim skuteczna metoda leczenia wielu dolegliwości u dzieci. Zatem pamiętajmy, że stosując powyższe rady, możemy sprawić, że inhalacje będą lubianym przez dzieci sposobem na walkę z infekcjami. 


Autor: mgr farm. Dominika Pagacz-Tokarek, ekspert Allecco.pl, farmaceutka, autorka bloga wiarygodnieozdrowiu.com


Masz pytania?

Napisz do nas na:

farmaceuta@allecco.pl

Polecamy produkty

ACCUMED NF100 Inhalator kompresorowy 1 szt.

Inhalator przeznaczony jest do leczenia astmy, POChP oraz innych schorzeń układu oddechowego, w których podczas terapii niezbędny jest lek w postaci aerozolu.
ALERGIA STOP model AP 2316 Inhalator 1 szt.

Inhalator Alergia STOP Sanity to wyrób medyczny, przeznaczony do terapii inhalacyjnych dla całej rodziny. Szczególnie polecany w leczeniu alergii.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Inhalacje – co leczą, jak działają? Jak wybrać inhalator?

Inhalacje – co leczą, jak działają? Jak wybrać inhalator?

0

Bardzo modna w ostatnim czasie nebulizacja, czyli metoda inhalacji, stosowana w celu nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych, nawet u najmłodszych pacjentów, przysparza niekiedy wiele problemów. Jak zatem wykonać prawidłowo inhalację za pomocą nebulizatora i czym kierować się przy wyborze urządzenia? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat inhalacji.

czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

0
Dieta na przytycie przede wszystkim powinna być racjonalna. Nie powinniśmy sięgać po wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski – na przykład chipsy, ciastka, słodycze i potrawy typu fast food! Są one m.in. źródłem cukrów prostych i tłuszczów trans, które nie dość, że mogą powodować wiele chorób przewlekłych, to jeszcze mają również działanie rakotwórcze – mówi Wanda Baltaza, dietetyczka, ekspert allecco.pl.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł