Wartość koszyka: 0 0,00 zł

PMS – jak sobie z nim radzić?


PMS to problem dotyczący wielu kobiet. Jak rozpoznać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i jak sobie z nimi radzić za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty? Radzi ekspert allecco.pl.


PMS (ang. premenestrual syndrome) to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Schorzenie, dotykające około 30 proc. kobiet, to nic innego jak grupa objawów występujących kilka dni przed miesiączką oraz nierzadko jeszcze podczas krwawienia miesięcznego. 


Wielu kobietom nieprzyjemne dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie, jednak nie należy poddawać się temu stanowi, ponieważ jest wiele sposobów, które ułatwią przetrwanie tych szczególnych dni. Warto zatem poznać sposoby radzenia sobie z tym problemem.


PMS – objawy i przyczyny

Główną przyczyną występowania PMS są zaburzenia hormonalne. W drugiej fazie cyklu, po owulacji, dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów i wzrostu poziomu progesteronu. Podnosi się też poziom prolaktyny. Przed końcem drugiej fazy cyklu, czyli przed wystąpieniem miesiączki, gwałtownie spada poziom progesteronu. Uważa się, że to właśnie progesteron oraz jego metabolity, a także prolaktyna są odpowiedzialne za występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oddziałują one głównie na ośrodkowy układ nerwowy kobiety, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Do najczęstszych objawów PMS należą:

 • rozdrażnienie,
 • huśtawka nastrojów,
 • agresja,
 • smutek,
 • depresja,
 • bolesność piersi,
 • ból w podbrzuszu,
 • problemy trawienne,
 • puchnięcie nóg, twarzy,
 • wzrost masy ciała,
 • zmęczenie.


Sposoby na PMS

Istnieją oczywiście sposoby na wyeliminowanie lub przynajmniej złagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W profilaktyce oraz leczeniu PMS bardzo ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Jeśli natomiast dolegliwości PMS są uciążliwe, warto kilka dni przed miesiączką zastosować poniższe wskazówki:

 • pić dużo płynów oraz spożywać owoce i warzywa zawierające dużo wody, które to działają moczopędnie (arbuz, ogórek),
 • unikać nadmiernych ilości soli, która może dodatkowo zatrzymywać wodę w organizmie,
 • zrezygnować z alkoholu,
 • jeść lekkostrawne i niewzdymające posiłki.

W tym czasie aktywność fizyczna jest również istotna. Najlepiej jednak dostosować ją do aktualnej kondycji psychicznej. W przypadku, gdy istnieje potrzeba rozładowania agresji, warto pobiegać lub wybrać się np. na zajęcia fitness. Jeśli natomiast kobietę dręczy rozdrażnienie, zmęczenie lub smutek, lepsza w tym wypadku będzie joga lub  po prostu spacer.


Napięcie przedmiesiączkowe – leki

W radzeniu sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego pomocne są również leki. Preparaty na PMS, które zwykle się stosuje to:

 • zioła na PMS,
 • preparaty uspokajające,
 • leki przeciwbólowe, w tym tabletki na PMS o działaniu rozkurczowym,
 • witaminy i mikroelementy.


Zioła na PMS

Zioła pomocne w łagodzeniu objawów PMS to przede wszystkim preparaty wpływające na gospodarkę hormonalną. Należy do nich głównie niepokalanek mnisi, który reguluje poziom prolaktyny, np. Castagnus lub Cyclodynon. Aby doszło do normalizacji objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, lek należy przyjmować przynajmniej trzy miesiące. W przypadku leków ziołowych wymagany jest dłuższy okres stosowania w celu uzyskania pełnego i długotrwałego efektu terapeutycznego. Zwykle zażywa się jedną tabletkę dziennie. Jeśli po upływie 90 dni objawy nie ustąpią bądź się nasilą, warto zasięgnąć porady lekarza.  


Więcej preparatów łagodzących objawy PMS można znaleźć w kategorii – Napięcie przedmiesiączkowe (PMS)


Inne zioła sprawdzające się w łagodzeniu objawów PMS to:


Tabletki na PMS

Co warto zastosować na ból brzucha wynikający z zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Co natomiast na ból brzucha podczas samego okresu? Można sięgnąć po leki łagodzące ból podczas PMS i w trakcie miesiączki, które można podzielić na leki przeciwbólowe i leki o działaniu rozkurczowym. 


Leki przeciwbólowe to przede wszystkim NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), dostępne w aptece bez recepty. Wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Do najczęściej stosowanych leków z tej grupy należą:

 • ibuprofen (Ibum Forte, Ibupar Forte, Ibuprom Max), 
 • deksketoprofen (Ketesse SL),
 • metamizol (Pyralgina)  – lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, jak inne NLPZ, dodatkowo wykazuje działanie lekko rozkurczowe, co czyni go środkiem dość popularnym w tej dolegliwości.

Na szczególną uwagę zasługuje paracetamol, zawarty w takich produktach jak: Apap, Apap Extra, Panadol Extra. Lek ten działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ze względu na brak efektów ubocznych ze strony przewodu pokarmowego może być on stosowany u osób z problemami żołądkowymi. Jest bezpieczny także dla osób z nadciśnieniem czy astmą.


Leki o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie narządów jamy brzusznej, do których należą:


Warto wspomnieć o preparatach, które łączą w sobie lek przeciwbólowy oraz rozkurczowy. Dedykowane są one dla kobiet w celu łagodzenia objawów podczas PMS oraz w trakcie miesiączki. Działają jednocześnie przeciwbólowo oraz rozkurczowo, np. Panadol Femina, który zawiera połączenie paracetamolu  i hioscyny.


Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy pamiętać o działaniu niepożądanym, pojawiającym się po ich nadużywaniu, jakim jest zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego. Wiele kobiet po okresie skarży się na ból żołądka i nadkwasotę. Należy więc unikać nadmiernego stosowania leków z grupy NLPZ. Jeśli odczuwalne są dokuczliwe dolegliwości żołądkowe, powinno stosować się lek przeciwbólowy zawsze po posiłku, bądź sięgnąć po paracetamol, który nie wykazuje działania drażniącego na przewód pokarmowy.  


Przy objawach utrudniających normalne funkcjonowanie, kiedy nie pomagają domowe sposoby oraz preparaty na PMS dostępne bez recepty, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista dobierze leczenie umożliwiające pozbycie się uciążliwych dolegliwości, najczęściej jest to terapia hormonalna dostosowana indywidualnie do pacjentki. 


Autor: ekspert allecco.pl


Masz pytania? 

Napisz do nas na:

farmaceuta@allecco.pl

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

0
Dieta na przytycie przede wszystkim powinna być racjonalna. Nie powinniśmy sięgać po wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski – na przykład chipsy, ciastka, słodycze i potrawy typu fast food! Są one m.in. źródłem cukrów prostych i tłuszczów trans, które nie dość, że mogą powodować wiele chorób przewlekłych, to jeszcze mają również działanie rakotwórcze – mówi Wanda Baltaza, dietetyczka, ekspert allecco.pl.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł