Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Ekspert allecco.pl wyjaśnia: Dlaczego twoje włosy siwieją?Nagłe siwienie może oznaczać groźne niedobory witamin. Także sytuacje stresowe powodują, że włosy zmieniają kolor. Kiedy jest to niebezpieczne, kiedy nie można lekceważyć siwienia włosów, bo jest objawem choroby? Specjalnie dla allecco.pl radzi lek. med. Dagmara Wajs.


Siwienie włosów dotyczy każdego – jednego wcześniej, drugiego – później, ale ostatecznie jest to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Czy zatem są w ogóle jakieś sytuacje, w których jednak powinniśmy się martwić przedwczesną siwizną?


Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.


O przedwczesnym siwieniu mówimy, kiedy włosy intensywnie siwieją przed 30-tym rokiem życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: jedne są błahe i nie powodują żadnych innych problemów, oprócz pogorszenia wyglądu fryzury. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że siwienie jest oznaką poważnej choroby.


Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo. W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie. Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe. Nie do końca wiadomo, z czego wynika bielactwo. Zauważono jednak, że czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, najczęściej zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale także łuszczycy, nieswoistym zapaleniom jelit i wielu innym chorobom. Dlatego, jeśli u siebie albo u kogoś bliskiego zauważymy wyraźnie odgraniczone, białe plamy na skórze albo pojedynczy kosmyk białych włosów (najczęściej w okolicy czołowej), warto udać się do lekarza POZ i upewnić się, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego.


Nagłe siwienie może jednak oznaczać również groźne niedobory witamin, choćby B12. Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka białych włosów mamy wówczas do czynienia z osłabieniem i zmęczeniem, żółtawym zabarwieniem skóry, zaburzeniami czucia, drętwieniem dłoni i stóp i wieloma innymi objawami. Warto tu zaznaczyć, że siwe włosy w tej sytuacji oznaczają, że niedobór trwa już od dość dawna i jest znaczny. Koniecznie powinniśmy się wtedy udać do lekarza POZ, ponieważ nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym! Bardzo prawdopodobne, że niedobór tej witaminy wynika nie tylko z niewłaściwej diety, ale może być też oznaką niedokrwistości Addisona-Biermera, nazywanej także złośliwą.Rzadsza, choć bardzo dramatyczna sytuacja to gwałtowne osiwienie z powodu stresu – zwane także Syndromem Marii Antoniny. Podobno, kiedy pojmano królową Marię Antoninę w czasie francuskiej rewolucji, jej włosy bardzo szybko zmieniły barwę na całkiem białe.Choć wydaje się to być naprawdę skrajną sytuacją, to musimy przy tej okazji uświadomić sobie, że stres ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na to, co dzieje się w naszym ciele. Wydzielany wówczas hormon – kortyzol – ma za zadanie zmobilizować nas do działania i poradzenia sobie z sytuacją stresową. Kiedy jednak nasze zmartwienia trwają długo, kortyzol pokazuje swoją drugą twarz i może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca. Może również przyczynić się do obniżenia odporności, a także wpłynąć na naszą płodność.


Bądźcie czujni!


Pozdrawiam, Dagmara WajsEkspert allecco.pl o sobie: : 

Nazywam się Dagmara Wajs. Medycyna to moja pasja od wczesnych lat szkoły podstawowej. Ukończyłam studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fascynuje mnie świat kosmetologii oraz zdrowy tryb życia. W wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem figurkowym i wargamingiem (gry wojenne).


Może Ci się przydać - produkty do pielęgnacji włosów na allecco.pl:

 - produkty do wypadających włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,224,wypadanie-wlosow  

 - odżywki do włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,224,wypadanie-wlosow  

 - szampony do włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,225,szampony-do-wlosow

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł