Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Zamienniki leków - czy to to samo co ich oryginalne odpowiedniki?Podczas wizyt w aptece często proponowane są nam zamienniki leków przepisanych przez lekarza. Czy tańsze odpowiedniki leków mają takie samo działanie, czy są równie bezpieczne? Czym różni się lek oryginalny od generycznego? Wyjaśnia Ekspert allecco.pl.


Lek oryginalny to inaczej lek innowacyjny. Określona substancja czynna po raz pierwszy wprowadzona zostaje na rynek pod określoną nazwą leku. Lek oryginalny chroniony jest patentem przez 20-25 lat, co oznacza, że przez ten czas nie mogą być dostępne tańsze zamienniki z tą samą substancją. 


Oryginalne tabletki są droższe

Przykładem leku oryginalnego jest popularna Viagra. Zanim lek oryginalny pojawi się w sprzedaży, musi przejść wieloletnie badania przedkliniczne i kliniczne, które potwierdzą jego jakość, skuteczność i bezpieczeństwo. Przekłada się to, niestety, na wysoką cenę leków oryginalnych. Jest to nawet zrozumiałe: producent inwestuje nawet kilkaset milionów dolarów, aby wprowadzić nowy preparat na rynek, dlatego jego cena nie może być zbyt niska. Z drugiej strony  przez okres ochrony patentowej ma monopol na daną substancję. Brak konkurencji pozwala mu więc na wyznaczenie wyższej ceny za lek. 


Generyki – tańsze zamienniki leków oryginalnych

Kiedy wygasa ochrona patentowa, firmy farmaceutyczne mogą wprowadzać na rynek preparaty, w których substancja czynna jest taka sama. Są to tak zwane leki generyczne lub leki odtwórcze. Odpowiedniki leków oryginalnych wymagają znacznie mniejszych nakładów finansowych, a ich badania trwają zdecydowanie krócej, co przekłada się na niższą cenę w aptece. Tańsze zamienniki leków muszą pozytywnie przejść badania biorównoważności. Oznacza to, że nie wystarczy tylko ten sam skład leków. Producent musi wykazać, że w produkowanym przez niego zamienniku substancja czynna wchłania się w takim samym czasie i takiej ilości jak z leku oryginalnego. Uzyskane wyniki mogą mieścić się w granicach 80-125 proc., aby można było stwierdzić, że dane leki są biorównoważne. 


Trzeba zaznaczyć, że w lekach odtwórczych, substancja czynna musi być taka sama, ale już substancje pomocnicze będą inne. Substancje pomocnicze to wszystkie te składniki leku, które odpowiadają za jego formę, np. środki wypełniające, powlekające, zwiększające lepkość, konserwanty czy substancje słodzące. Teoretycznie substancje pomocnicze nie powinny wywierać własnego działania na organizm pacjenta i nie powinny powodować działań niepożądanych. W praktyce jest jednak różnie i czasem zdarza się, że tańsze zamienniki leków powodują niepożądane działania właśnie ze względu na użyte, inne niż w leku oryginalnym, substancje pomocnicze. Ten sam skład leków dotyczy więc tylko substancji czynnej. 


Zamienniki nie tylko dla Viagry

Wracając do podanego wyżej przykładu leku oryginalnego – Viagry, obecnie dostępne są jego dobre zamienniki, których cena jest niższa od oryginału nawet o kilkadziesiąt złotych. Są to m.in. Maxigra Go , MaxOn, czy Mensil. Preparaty te dostępne są bez recepty na naszym rynku. 


Tańsze zamienniki leków oryginalnych są często dużo popularniejsze niż ich pierwowzór. Przykładem jest substancja czynna ibuprofen. Po raz pierwszy została ona wprowadzona pod nazwą Motrin. Dziś mało kto taką nazwę kojarzy. Za to jego dobre zamienniki, takie jak Ibuprom, Nurofen, czy Ibum są znane większości z nas. 


Odpowiedniki leków – czy są sobie równe 

Zamienniki powinny działać tak samo jak lek oryginalny. Każdy organizm może jednak inaczej zareagować chociażby na inne substancje pomocnicze znajdujące się w tańszym odpowiedniku. Z tego powodu, niektórzy pacjenci wracają do ponownego przyjmowania leku oryginalnego, zamiast tańszego zamiennika. Jednak w większości przypadków pacjenci dobrze tolerują zamienniki. Dzięki nim, wielu chorych nie musi rezygnować z leczenia ze względów finansowych, szczególnie jeśli cierpią na choroby przewlekle i stale muszą zażywać leki. 


Zamienniki leków mają swoje wady i zalety. Mogą, choć nie muszą, wywoływać działania niepożądane i pacjent może odczuwać różnicę w działaniu w stosunku do wcześniej przyjmowanego leku oryginalnego. Efekt ich działania powinien być praktycznie taki sam i większość chorych nie odczuwa żadnej różnicy przyjmując zamiennik. Główną zaletą tych leków jest jednak ich niższa cena. Do każdego pacjenta należy jednak podejść indywidualnie, proponując zastosowanie zamiennika.


Autor: Ekspert allecco.pl


Masz pytanie?

Napisz do nas na:

farmaceuta@allecco.pl

Polecamy produkty

2 KC 12 tabl.

Preparat wpływa na zwiększenie efektywności i przyspieszenie przemian metabolicznych alkoholu.
2 KC 6 tabl.

W tabletkach 2KC – suplement diety wykorzystano naturalne właściwości naturalnych substancji w celu zapewnienia ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem toksycznych produktów utleniania alkoholu etylowego.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Na allecco.pl kupisz leki tylko ze sprawdzonych źródeł

Na allecco.pl kupisz leki tylko ze sprawdzonych źródeł

0

W Internecie coraz częściej pojawiają się niedozwolone suplementy diety wspomagające odchudzanie czy leki na potencję lub wiele innych produktów, które na przykład zostały wycofane z różnych powodów z rynku. Natomiast w sieci są i kuszą niskimi cenami. Jak kupować bezpiecznie? Gdzie szukać leków ze sprawdzonych źródeł? Dlaczego robiąc zakupy na allecco.pl masz pewność, że produkty mają legalne pochodzenie?

czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł