Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Pięć zasad, by zapobiec wszawicy


Powrót dzieci z obozów i kolonii wiąże się z ryzykiem rozprzestrzeniania się wszawicy. Jak nie dopuścić do zainfekowania skóry głowy? Na co rodzice i opiekunowie muszą zwrócić szczególną uwagę? Ekspert allecco.pl podpowiada, jak zapobiegać wszawicy u dzieci.


Wszawica bardzo szybko się rozprzestrzenia. Nie można jej bagatelizować, ponieważ prowadzi do powiększenia węzłów chłonnych, a nawet do zakażeń bakteryjnych w miejscu ugryzień przez wszy oraz do łysienia plackowatego. Ostatnimi czasy problem stał się bardziej powszechny. Być może ze względu na zlikwidowanie stanowisk dla higienistek w szkołach, które regularnie sprawdzały dzieciom głowy, ale również ze względu na to, że niektórzy rodzice bagatelizują problem. Nie zgłaszają w placówce, że dziecko ma wszy, a to pozwala spokojnie rozprzestrzeniać się tym pasożytom.


Wszy na głowie – objawy

Nie jest łatwo rozpoznać pojedyncze osobniki na głowie dziecka, ponieważ są niewielkie i przybierają taki kolor, jak włosy gospodarza. Dlatego należy zwrócić uwagę, na inne objawy towarzyszące zakażeniu:

  • bardzo intensywny świąd,
  • powiększone węzły chłonne,
  • ślady po ugryzieniach na karku i za uszami,
  • uczucie poruszania się czegoś po skórze głowy.


Wszawica profilaktyka – jak nie dopuścić do zakażenia

W związku z tym, że leczeniem wszawicy należy objąć wszystkich domowników, że trzeba zlikwidować insekty z rzeczy codziennego użytku dziecka za pomocą wysokiej temperatury oraz powtórzyć kurację po kilkunastu dniach, nikt nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać wszawicy niż z ją zwalczać. Oto pięć podstawowych zasad, których należy przestrzegać.


1. Informacja pomiędzy szkołą i przedszkolem a rodzicami

Podstawą zahamowania rozprzestrzeniania się wszawicy jest poinformowanie w szkole lub w przedszkolu, że u dziecka pojawiły się wszy na głowie. Pozwoli to pozostałym rodzicom podjąć odpowiednie działania i zachować większą czujność. W drugą zaś stronę,  rodzice i opiekunowie nie mogą bagatelizować sygnału o wszawicy w szkole. 


2. Nauka dziecka podstawowych zasad przebywania w grupie

Dziecko musi wiedzieć, że nie może korzystać z cudzych spinek, grzebieni, szczotek, czy nawet ręczników. Wszy w postaci uśpionej często przebywają na tego typu przedmiotach, a ich pożyczanie sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów. Podobnie w przypadku korzystania ze wspólnych czapek czy szalików.


3. Regularne sprawdzanie głowy dziecka

Kiedy nasze dziecko jest wieku 3 – 12 lat musimy pamiętać, żeby regularnie sprawdzać mu skórę głowy i obserwować, czy w okolicy nasady włosa nie pojawiły się insekty, bądź ich formy przetrwalnikowe – gnidy, z których dorosły osobnik dopiero się wytworzy.


4. Odpowiednia higiena głowy dziecka

Mycie głowy powinno odbywać się w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu. Codziennie natomiast musimy szczotkować włosy naszej pociechy, a kiedy są długie i splątane, jak bywa często w przypadku dziewczynek, warto sięgnąć po szampony i odżywki ułatwiające rozczesywanie.


5. Preparaty odstraszające wszy

Kiedy wiemy o zagrożeniu, bądź chcemy ustrzec nasze dziecko przed zakażeniem po powrocie do szkoły po wakacjach, warto sięgać po spraye odstraszające wszy, np. Paranit ochronny zapobiega wszawicy, na bazie naturalnych olejków eterycznych lub produkt rekomendowany dla dziewczynek – Cicho wSza gumki na wszy, które są nasączone również olejkami eterycznymi, a jedna gumka chroni nasze dziecko przed wszawi nawet 2 – 3 tygodnie.


Sposoby na wszy, czyli skuteczne środki także na gnidy

Na rynku mamy bardzo wiele preparatów na wszy i gnidy, dostosowane zarówno do wieku pacjentów, jak i do długości włosów. Działają one toksycznie na pasożyty i są bezpieczne dla dzieci. Musimy jednak pamiętać, że jednorazowa kuracja musi zostać powtórzona, w zależności od zaleceń producenta po około siedmiu dniach. Najpopularniejsze z nich to:


Wszystkie najskuteczniejsze środki na wszy i gnidy, a także preparaty odstraszające pasożyty znaleźć można w kategorii Wszawica


Więcej informacji o wszawicy i o skutecznych preparatach na wszy i gnidy znaleźć można w artykule – Wszawica


Autor: Ekspert allecco.pl, mgr farm. Karina Szmyd


Masz pytania?

Napisz do nas:

farmaceuta@allecco.plPolecamy produkty

Pipi Nitolic 100 ml ZESTAW

Zestaw Pipi Nitolic przeznaczony do komleksowego leczenia wszawicy wywołanej przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis)
Pipi Nitolic 6 sasz. po 20 ml

Wyrób przeznaczony do stosowania w leczeniu wszawicy wywołanej przez wesz głowową.

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Wszawica

Wszawica

0
Wszawica – potocznie nazywana chorobą włóczęgów, kojarzy się z biedą i ubóstwem, ale inwazja tym pasożytem może przytrafić się niezależnie od statusu społecznego. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, więc nie wolno zwlekać z interwencją. Poniżej odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące wszawicy.
czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł