Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Preparaty z wapniem na osteoporozę - jak wybrać?W jaki sposób zapobiegać demineralizacji kości i nie dać się osteoporozie? Ekspert allecco.pl podpowiada, jak wybrać najlepszy preparat z wapniem na wzmocnienie kości.


Osteoporoza pierwotna związana ze starzeniem się szkieletu rozpoczyna się u kobiet od 40. r.ż., a u mężczyzn od 45. r.ż. Ze względu na nieodpowiednią dietę ubogą w wapń, małą aktywność fizyczną, sięganie po używki oraz niewystarczającą ekspozycję na światło słoneczne choroba ta występuje coraz częściej. 


Profilaktyka osteoporozy

Na osteoporozę cierpi co trzecia kobieta powyżej 50 r.ż., co ma związek ze zmianami, jakie zachodzą w  gospodarce hormonalnej po menopauzie i znacznie przyspiesza proces demineralizacji kości. Dlatego w przypadku tej choroby tak duże znaczenie ma profilaktyka, ponieważ może spowolnić zmiany w kościach, a nawet całkowicie je zniwelować. Już od 40 r.ż. warto sięgać po preparaty na osteoporozę dostępne bez recepty, które uzupełnią poziom wapnia w organizmie. Oczywiście odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i higieniczny tryb życia mają w tym przypadku także ogromne znaczenie.


Badanie na osteoporozę – ważny element profilaktyki

Osteoporoza nie boli i często nie daje żadnych objawów, dopiero poważne złamania kości, spowodowane nawet niewielkim urazem, prowadzą do poważnych komplikacji i długotrwałej hospitalizacji. 

Warto zatem badać gęstość kości, co szczególnie polecane jest kobietom po menopauzie, ale także osobom cierpiącym na choroby zwiększające ryzyko wtórnej osteoporozy (zespół złego wchłaniania, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, itd.). Badanie jest mało inwazyjne i bezbolesne, a pozwala wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium i monitorować jej postęp.


Demineralizacja kości – jak zapobiegać?

Podjęte odpowiednio wcześnie odpowiednie zachowania, związane ze zdrowym stylem życia mogą ustrzec przed złamaniami kości, bądź opóźnić rozwój osteoporozy. Należą do nich:

  • odpowiednia dieta bogata w wapń – ważne, aby właściwe nawyki dietetyczne wprowadzać już u dzieci: odpowiednia ilość wapnia dzięki spożywaniu przetworów mlecznych oraz mleka, ale także właściwy poziom fosforu i witaminy D3, zawarty w rybach i jajkach pozwolą utrzymać zdrowe i mocne kości przez całe życie,
  • aktywność fizyczna – regularny ruch najlepiej na świeżym powietrzu dostosowany do umiejętności i możliwości pacjenta, sprawia, że kości są bardziej wytrzymałe na obciążenia; przykładem takiej aktywności może być chodzenie, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze,
  • unikanie używek typu alkohol, papierosy, kawa – powodują one zmniejszenie wapnia w organizmie, po przez jego eliminowanie, co uniemożliwia wbudowywanie się tego pierwiastka w kości.


Jak zapobiegać złamaniom – witaminy na wzmocnienie kości

W celu uzupełnienia niedoborów w diecie, szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania, np. u kobiet po menopauzie, bądź po złamaniu, w celu lepszej regeneracji, warto sięgnąć po preparaty z wapniem i innymi cennymi składnikami, które poprawią mineralizację kości.


1. Wapno na osteoporozę

Niedobór wapnia jest główną z przyczyn ubytku masy kostnej. Na runku mamy preparaty z różną zawartością wapnia. W przypadku stwierdzonych ubytków w kościach warto schemat dawkowania ustalić z lekarzem, natomiast w celach profilaktycznych zazwyczaj wystarcza jedna do dwóch, czy trzech kapsułek na dobę. Przykładami takich leków na osteoporozę z wapniem są: Calperos 1000, Vitrum Osteo, w połączeniu z magnezem i witaminą D3, które wpływają na metabolizm wapnia, podobnie jak w produkcie – DoppelHerz Aktiv Mocne kości


2. Witamina D3

Jest to bardzo ważny składnik, który bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo – fosforowej i umożliwia wbudowywanie się tych elementów w kości. Witamina D3 występuje jako pojedynczy składnik preparatów, np. Vitrum D3 forte, ale także witamina D3 łączona jest z wapniem, np. Vitrum Calcium. Jeśli wybieramy produkt zawierający samą witaminę D3, warto zwrócić uwagę, aby jedna dawka zawierała 2000 j.m. tego składnika, taka zawartość jest szczególnie ważna w profilaktyce osteoporozy u osób dorosłych. Kiedy witamina D3 z wapniem połączone są w jednym preparacie, wtedy jej zawartość zazwyczaj będzie niższa, chociaż to także zależy od konkretnego produktu.


3. Witamina K2

To bardzo ważny element zabezpieczający przed nadmiarem wapnia w organizmie i przed jego odkładaniem się w naczyniach krwionośnych, ale także uaktywniający osteokalcynę, wiążącą wapń w kościach. Nie możemy zapominać, że jony wapnia wchodzą w skład blaszki miażdżycowej i aby tego uniknąć należy zatroszczyć się o właściwą gospodarkę wapniem w organizmie. Witamina K2 występuje jako samodzielny składnik preparatów, np. Kinon, lub w produktach łączonych z witaminą D3, np. Molekin D3 + K2, bądź z wapniem, np. D-Vitum forte Osteo. W profilaktyce osteoporozy zwyczajowo stosuje się 75µg tej witaminy na dobę, ważne by była to postać MK-7 otrzymywana w wyniku fermentacji soi, zachodzącej pod wpływem bakterii Bacillus subtilis natto – popularnie zwana natto.


Witaminy dla seniorów na mocne kości – preparaty łączone

W profilaktyce osteoporozy najbardziej popularne są preparaty łączone, które kompleksowo podchodzą do gospodarki wapnia w organizmie i jego wbudowywania się w kości. Dlatego kobiety po menopauzie i mężczyźni w starszym wieku powinni sięgać po produkty zawierające w swoim składzie zarówno wapń, jak i witaminę D3 oraz K2. Przykładem takich preparatów na wzmocnienie kości, do stosowania 2 razy dziennie są:

Tego typu produkty często są rekomendowane jako uzupełnienie terapii i dodawane bywają do leków na osteoporozę, zleconych przez lekarza, dostępnych na receptę. Odgrywają one także ważną rolę w okresie rekonwalescencji, wzmacniając kości po złamaniu, zarówno u młodszych pacjentów jak i starszych osób.


Jak długo stosować tabletki z wapniem na osteoporozę?

Stosowanie preparatów na osteoporozę powinno trwać minimum 3 miesiące, później można zrobić kilkutygodniową przerwę i powrócić do kuracji. Oczywiście, jeśli lekarz zaleci inny schemat dawkowanie, widząc stopień demineralizacji kości, należy dostosować się do zaleceń specjalisty. Sięgajmy po tego typu preparaty jak najwcześniej, nawet od 40 r.ż., ponieważ ich stosowanie u kobiet przed okresem menopauzy pozwoli zatrzymać zmiany w kościach, które niekiedy postępują lawinowo, w momencie gdy produkcja hormonów w organizmie spada.


Ze względu na fakt, że farmakologiczne leczenie osteoporozy bardzo mocno obciąża organizm, a złamania do których może dojść w wyniku demineralizacji kości zazwyczaj uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w przyszłości i niosą za sobą wiele komplikacji, warto wcześniej pomyśleć o wzmocnieniu kości.


Dla wsparcia całego układu ruchu można pomyśleć również o suplementach na stawy, gdyż z wiekiem, te struktury również ulegają niszczeniu, co wiąże się z dużymi dysfunkcjami. O tym jednak można przeczytać więcej w artykule – Jak wybrać skuteczny preparat na stawy dla seniorów? 


Ekspert Allecco.pl, mgr farm. Karina Szmyd


Jeśli masz więcej pytań  

napisz do naszych ekspertów:

farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

ApoD3 1000 j.m 60 kaps.

Preparat ApoD3 1000 polecany dzieciom w wieku >6 lat, młodzieży i dorosłym.
ApoD3 Forte 2000 j.m 60 kaps.

Suplement diety zawierający rekomendowaną, bezpieczną i skuteczną dawkę witaminy D3 w 1 kapsułce.
ApoD3 MAX 4000 j.m 60 kaps.

Suplement diety zawierający rekomendowaną, bezpieczną i skuteczną dawkę witaminy D3 w 1 kapsułce

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

Porada video dla allecco.pl: Jak chudzielec może przytyć?

0
Dieta na przytycie przede wszystkim powinna być racjonalna. Nie powinniśmy sięgać po wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski – na przykład chipsy, ciastka, słodycze i potrawy typu fast food! Są one m.in. źródłem cukrów prostych i tłuszczów trans, które nie dość, że mogą powodować wiele chorób przewlekłych, to jeszcze mają również działanie rakotwórcze – mówi Wanda Baltaza, dietetyczka, ekspert allecco.pl.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł