Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Jak wybrać krople na bolące oczy?


Zmęczone czy piekące oczy dokuczają coraz większej liczbie osób. Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami? Kiedy nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty? Oto garść cennych informacji od eksperta allecco.pl.


Ból oczu to tylko jeden z objawów, jakie możemy odczuwać w obrębie narządu wzroku. Często towarzyszy mu kłucie, pieczenie, swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie czy nawet ropna wydzielina. Każda grupa objawów może sugerować daną dysfunkcję oczu. 


O czym może świadczyć ból oczu?


1. Ciało obce pod powieką


Oczy są bardzo dobrze unerwione, dlatego nawet niewielka drobinka piasku może spowodować duże uczucie dyskomfortu. Kłucie w oku, ból, szczypanie, zaczerwienienie i łzawienie to dolegliwości, które zdecydowanie bardziej nasilają się podczas mrugania. 


W takim wypadku można przepłukać oko za pomocą ampułki soli fizjologicznej lub wyjąć ciało obce czystą chusteczką. Kiedy dojdzie jednak do wbicia się obcego elementu w gałkę oczną konieczna będzie interwencja lekarza.


2. Infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza


Dolegliwości bólowe nie są tak dokuczliwe w tym wypadku jak: pieczenie, łzawienie, nadwrażliwość na światło i zaczerwienienie oraz obrzęk spojówek. Leczenie infekcji powinno być dobrane przez lekarza, w zależności od czynnika wywołującego chorobę. Nie jest dobrym rozwiązaniem w tym wypadku sięgać po krople na czerwone oczy, gdyż oprócz obkurczenia naczyń, czyli zniwelowania zaczerwienienia, nic nie osiągniemy, a nieodpowiednio leczona infekcja może często nawracać. 


Lepiej wybrać krople łagodzące na bazie świetlika lekarskiego, np. Zuma Świetlik Plus i stosować je kilka razy dziennie, a gdy po 3 dniach dolegliwości nie ustąpią, należy udać się koniecznie do okulisty. Podobnie w przypadku częstych nawrotów stanów zapalnych spojówek.


Podczas infekcji należy także zrezygnować z noszenia soczewek oraz zwrócić szczególną uwagę na higienę oczu i powiek, wybierając do codziennej pielęgnacji specjalistyczne produkty, np. Blephaclean chusteczki sterylne do codziennej pielęgnacji powiek


3. Zespół suchego oka


Schorzenie to dopada coraz młodszych pacjentów ze względu na mocne obciążenie wzroku związane z koniecznością patrzenia na ekrany komputera, telefonu czy telewizora. Jego powodem jest niespełnianie swojej roli przez film łzowy, który albo nadmiernie paruje, albo ma nieodpowiedni skład, przez co rogówka i spojówka zaczynają wysychać. Dostarcza to wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które jednego dnia są odczuwalne bardziej, innego mniej:

  • pieczenie,
  • uczucie suchości,
  • zaczerwienienie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami.


Większą predyspozycję do zespołu suchego oka mają kobiety w okresie menopauzy, pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, neurologicznymi i dermatologicznymi, osoby po laserowej korekcji wad wzroku, a także stosujące doustne środki antykoncepcyjne czy niektóre leki przeciwalergiczne, przeciwarytmiczne, przeciwdepresyjne. 


Na dolegliwości związane z nadmiernym wysuszeniem struktur oka mogą skarżyć się także osoby spędzające dużo czasu przed monitorem lub ekranem telewizora, przebywające w klimatyzowanych, nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeniach, a także narażone na wiatr czy intensywne słońce.


Co na tzw. piasek w oczach możemy dostać w aptece? 


Z pomocą przychodzą krople na suche oczy, które mają za zadanie przywrócić równowagę filmu łzowego, nawilżyć struktury oka oraz zapewnić im odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Ich asortyment jest jednak bardzo szeroki. Czym należy się kierować, wybierając krople na piekące oczy?


Krople do oczu bez konserwantów


Dzięki specjalnie zaprojektowanej buteleczce każda kropla aplikowana do oka jest bezpośrednio odkażana i pozbawiana zanieczyszczeń. Plusem tego jest niewątpliwie fakt, że takie krople mogą być otwarte nawet kilka miesięcy od pierwszego użycia oraz to, że nie wprowadzamy do bardzo wrażliwego narządu, jakim jest oko, żadnych środków konserwujących. Jest to szczególnie istotne dla osób które mają wrażliwe oczy oraz noszących szkła kontaktowe, bo dzięki takiemu systemowi nie dochodzi do uszkodzenia soczewki. 


Głównym składnikiem tego typu preparatów jest kwas hialuronowy, bądź jego sól sodowa w odpowiednim stężeniu, będące naturalnym składnikiem filmu łzowego, np. Hyabak, krople zawierające jako jedyne na rynku filtr UV lub Hylo – Comod, które można stosować nawet do pół roku od pierwszego otwarcia. Alternatywną substancją do kwasu hialuronowego jest trehaloza chroniąca komórki przed utratą wody, np. Thealoz lub połączona z hialuronianem sodu w preparacie Thealoz Duo


Krople do oczu z konserwantami


Są niewątpliwie tańsze od tych nie posiadających środków konserwujących, ale czy bardziej ekonomiczne, skoro mogą być stosowane od pierwszego otwarcia zazwyczaj od 4 – 8 tygodni? Dostępne produkty bazują na różnych stężeniach hialuronianu sodu, np. Hialeye 0,2% lub związkach chemicznych wiążących wodę, np. Systane Ultra


Żele do oczu 


Alternatywą dla formy kropli są preparaty żelowe. Utrzymują się one dłużej na powierzchni oka, dzięki temu lepiej nawilżają i regenerują zmęczone oczy. Ich aplikacja sprawdza się jednak lepiej na noc niż w ciągu dnia, ponieważ mogą zaburzać widzenie na kilka minut, aż dojdzie do całkowitego rozprowadzenia żelu po powierzchni gałki ocznej, np. Systane Gel Drops.  


4. Jaskra


Prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Objawia się wysokim ciśnieniem śródgałkowym. Atak jaskry wiąże się właśnie silnym bólem oka, promieniującym do kości twarzy lub tyłu głowy oraz intensywnym zaczerwieniem. Czasem objawom w obrębie oczu towarzyszą również nudności i wymioty, zwolnienie akcji serca i pocenie się. W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa konsultacja okulistyczna.


5. Zapalenie nerwu wzrokowego


Związane jest z bólem głowy wokół oczu, a ból gałki ocznej pojawia się dopiero przy jej poruszaniu. Charakterystyczne dla tego schorzenia są także zaburzenia ostrości widzenia,  osłabienie rozpoznawania kolorów oraz brak wrażliwości na światło. Oczywiście w tym przypadku konieczna jest również wizyta u lekarza okulisty.


6. Alergia


Kontakt z alergenem, do których najczęściej należą pyłki traw i drzew oraz zarodniki grzybów, wywołuje miejscowy odczyn alergiczny w obrębie oczu. Łzawienie, świąd, opuchlizna, pieczenie oczu – przyczyny tych objawów można doszukiwać się w alergii. Ponadto takie przewlekłe podrażnienie spojówek może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.  


Oprócz leczenia ogólnoustrojowego – tabletki na alergię, które pośrednio można zastosować jako tabletki na ból oczu związany z odczynem alergicznym, warto sięgnąć po krople o działaniu przeciwhistaminowym, które złagodzą dokuczliwe objawy bezpośrednio w gałce ocznej. Przykładem mogą być tutaj Allergo - Comod krople zawierające kromoglikan sodu o typowym działaniu przeciwalergicznym lub Ektin o działaniu stabilizującym na błony komórkowe, przeciwzapalnym oraz nawilżającym. 


Ważne, aby sięgać po krople bez konserwantów, ponieważ mogą one stanowić dodatkowe podrażnienie dla wrażliwych oczu. Ponadto po każdym powrocie do domu można przepłukać oczy z alergenów za pomocą wspomnianych wcześniej ampułek z solą fizjologiczną. 


Co na lepsze widzenie?


Skoro wiemy już, co na uczucie piasku w oczach najlepiej zastosować i jakie krople na zmęczone oczy kupić w aptece, zastanówmy się nad tabletkami na poprawę ostrości widzenia. Niewątpliwie skupianie wzroku, aby dostrzec coś w oddali i niewyraźne widzenie może być przyczyną czy to suchego oka, czy postępującej zaćmy, czy nawet rozwoju jaskry. Ale może być też związane z brakiem odżywienia plamki żółtej. 


Do tego celu niezbędna jest luteina i zeaksantyna, barwniki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, które najlepiej, gdy występują w preparacie w stosunku 5:1. Dla odżywienia nerwu wzrokowego konieczne są kwasy omega – 3 oraz szereg witamin i mikroelementów. Dlatego warto sięgnąć po preparat o zbilansowanym składzie, którego regularne stosowanie pomoże nam poprawić ostrość widzenia, szczególnie po zmroku. Przykładem takiego suplementu diety jest Nutrof total


Autor: mgr farm. Karina Szmyd


Masz pytania? Napisz do nas: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Alectoin krople nawilżające 10 ml

Izotoniczny roztwór zawierający ektoinę (Ectoin®), występującą w przyrodzie naturalną cząsteczkę chroniącą komórki przed oddziaływaniem szkodliwych czynników, łagodzącą stany zapalne i stabilizującą błonę śluzową.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł