Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Jak chronić dzieci przed upałem?


Dzieci są szczególnie narażone na przegrzanie i odwodnienie. Jak pomóc maluchom przetrwać lato? Ekspert allecco.pl zebrał dla Was najważniejsze informacje.Skóra dziecka nie jest w stanie pełnić od początku wszystkich funkcji ochronnych, jak w przypadku osoby dorosłej. Ze względu na jej budowę i proces kształtowania się m.in.  tkanki tłuszczowej czy gruczołów potowych, jest ona sucha, cienka, delikatna i szybciej traci wodę. Nie da rady ustrzec malucha przed wysoką temperaturą i silnym nasłonecznieniem. Nie można jednak dopuścić do odwodnienia organizmu, które może nawet zagrażać zdrowiu i życiu dziecka.


Odwodnienie u dziecka


Maluch najczęściej odwadnia się przy biegunce i wymiotach. Niestety ze względu na większe parowanie wody przez skórę i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, do takiej sytuacji może dojść też w upalny dzień.


Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? 

Jest kilka objawów sugerujących, że nasza pociecha jest odwodniona. Nie są one niekiedy łatwe do zaobserwowania, ale im wcześniej zwrócimy uwagę na niecodzienne zachowanie dziecka, tym skuteczniej nie dopuścimy do niebezpieczeństwa. 


Odwodnienie u dziecka – objawy:

  • zmiana zachowania – senność, rozdrażnienie,
  • wysuszone błony śluzowe – język, spierzchnięte wargi,
  • mała ilość oddawanego moczu o ciemniejszym niż zwykle zabarwieniu,
  • płacz „bez łez”,
  • zwiększone pragnienie,
  • spadek napięcia skóry,
  • zapadnięte oczy i ciemiączko,
  • osłabienie.


Odwodnienie u dziecka – kiedy do szpitala?


W zasadzie zawsze, jeśli odwodnienie u dziecka daje niepokojące objawy, konsultacja lekarska jest konieczna, w celu ustalenia stopnia odwodnienia. W przypadku odwodnienia ciężkiego, które związane jest z 10-proc. spadkiem masy ciała, niezbędna jest hospitalizacja i podanie dożylnych płynów nawadniających. 


Lżejsze postaci mogą być leczone w warunkach domowych za pomocą odpowiedniej ilości doustnych środków nawadniających. Co na odwodnienie u dziecka? Popularne elektrolity, np. Orsalit


Czym grozi odwodnienie u dziecka?


Nawet niewielkie odwodnienie wiąże się z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej, co wiąże się z zaburzeniami pracy układów wewnętrznych, np. zaburzenia rytmu serca, drżenia mięśni, czy obrzęki. 


Ciężkie odwodnienie organizmu u malucha wiąże się ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia naszej pociechy, dlatego tak konieczne jest wtedy wezwanie pogotowia.


Jak nie dopuścić do odwodnienia?


Podstawową czynnością zabezpieczającą przed odwodnieniem, jest po prostu odpowiednie nawadnianie dziecka. Ważne, by maluch pił wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną (o możliwości stosowania wody przez dziecko informuje etykieta na butelce). 


Rozcieńczone soki owocowe są też dobrym pomysłem, jednak tutaj uważajmy z ilością, gdyż zawarty w nich cukier może zatrzymywać wodę i utrudniać ochładzanie organizmu dziecka. Alternatywą są także przestudzone herbatki przeznaczone dla niemowląt i starczych smyków. 


Ważna jest też ilość wody. W zależności od wieku i masy dziecka, ale również aktywności ruchowej powinno ono wypić 1 – 2 litrów wody na dobę. 


Jak chronić dziecko przed upałem?


Ochrona przed wysokimi temperaturami latem to nie tylko nawadnianie, ale też szereg innych ważnych czynności.


1. Woda dla ochłody

Picie odpowiedniej ilości wody to jedno, ale schładzanie się wodą to drugie. Wskazane są wszelkie zabawy z mokrymi ręcznikami czy z miską wypełnioną wodą. Przemywanie czoła i skroni maluszka zwilżoną szmatką to także dobry pomysł.


2. Kremy z filtrem

Dzieci znacznie łatwiej niż osoby dorosłe ulegają oparzeniom słonecznym, ze względu na niewykształcone gruczoły potowe, które nie są w stanie odpowiednio ochładzać organizmu oraz cienką i delikatną skórę. Wysoka ochrona jest więc konieczna. Sięgajmy po kremy, czy emulsje z filtrem przynajmniej SPF 50. 


Aplikację preparatu należy powtarzać co kilka godzin, a kiedy przebywamy z dzieckiem na basenie czy na plaży, wtedy naniesienie kosmetyku powinno odbywać się nawet co  dwie godziny. Środki tego typu dla dzieci można znaleźć w zakładce - Kremy i mleczka do opalania z ochroną dla dzieci


3. Nakrycie głowy

Czapka, chustka, czy kapelusz musi być na główce dziecka nawet, gdy przebywa ono w cieniu. Zabezpieczy to malucha przed udarem cieplnym.


4. Pora spaceru

Kiedy nasłonecznienie jest najwyższe, czyli między godziną 11 a 15, najlepiej unikać przebywania na zewnątrz z maluszkiem. Starsze dzieci mogą bawić się wtedy jedynie w cieniu.


5. Lekkie ubranko

Body i odkryte rączki oraz nóżki to dobry strój dla malucha w upalne dni. W czasie wakacji warto zakupić bawełniane lub lniane ubranka, które zapewnią odpowiedni przewiew.


6. Dziecko w samochodzie

Warto zainstalować na szybach osłonki przeciwsłoneczne, które ochronią dziecko przed bezpośrednim grzaniem słońca przez szybę. Nigdy nie można wsiadać z malcem do nagrzanego auta, należy je wcześniej przewietrzyć. 


Unikaj parkowania w słońcu i stania w korkach, bo siedzenie w foteliku w czasie upału to prawdziwa udręka dla twojej pociechy. Należy uważać także na klimatyzację. W samochodzie możemy ustawić temperaturę jedynie nieco niższą niż ta panująca na zewnątrz. Dziecko będzie źle reagowało na skoki temperatury.


7. Odpowiednia higiena

Podczas wyższej temperatury na zewnątrz konieczne będą częstsze kąpiele malucha oraz zmiany pieluszki i nawilżanie skóry. Taki letni klimat sprzyja powstawaniu odparzeń, a także wysypek, czy podrażnień. 


Udar cieplny

To kolejne zagrożenie czyhające na naszą pociechę podczas upałów. Dziecko po powrocie np. z plaży może być niespokojne, wymiotować, gorączkować. Należy natychmiast schłodzić ciało dziecka i podawać mu wodę do picia. Nawet jeśli sytuacja się ustabilizuje, trzeba udać się z maluchem do lekarza, by ocenił jego stan.


Autor: mgr farm. Karina Szmyd, ekspert allecco.pl


Masz pytanie do farmaceuty? Napisz: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Probioset 20 kaps.

Połączenie prebiotyków z probiotykiem.
UltralaC Baby 14 sasz.

Nowoczesny synbiotyk (probiotyk + prebiotyk), wzbogacony w witaminę C.

12,19 zł

?

Opinie o artykule

Artykuły o podobnej tematyce

Odwodnienie podczas infekcji

Odwodnienie podczas infekcji

0
Odwodnienie jest to stan, w którym zawartość wody w organiźmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Stan odwodnienia zagraża życiu pacjenta, jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych.
czytaj więcej

Najnowsze artykuły w czytelni

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

Ekspert allecco.pl radzi: Jaki olej pójdzie na zdrowie?

0
Wybierając w sklepie tłuszcz musimy zastanowić się, do jakiego typu potraw będziemy chcieli go użyć. Należy też pamiętać o tym, że niekoniecznie najważniejsze jest to, co o danym produkcie napisał producent. Również cena nie zawsze świadczy o jakości – podpowiada czytelnikom allecco.pl Wanda Baltaza, dietetyczka.
czytaj więcej
Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
00,00 zł