Wartość koszyka: 0 0,00 zł

Leki homeopatyczne – co musisz o nich wiedzieć


Na czym polega leczenie homeopatyczne, dlaczego wywołuje ono tak skrajne reakcje wśród pacjentów i środowiska medycznego? Czy homeopatię stosować u dzieci, kiedy potrzebna będzie recepta do lekarza? Wątpliwości rozwiewa farmaceuta – Karina Szmyd, ekspert allecco.pl.


Homeopatia to metoda leczenia odbiegająca nieco od stosowania tradycyjnych środków farmakologicznych, które po zażyciu zwalczają męczące nas dolegliwości. Od lat ma ona grono swoich zwolenników, ale też przeciwników, którzy podważają jej skuteczność. 


Homeopatia – kilka zasad i ważnych zagadnień


Ta współczesna metoda leczenia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a opracował ją niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Bazuje ona na kilku zasadach, stanowiących istotę leczenia homeopatycznego:


  • zasada podobieństwa – oznacza, że aby wyleczyć chorobę należy podać środek, który wywoła podobne objawy, na jakie uskarża się w danym momencie pacjent, a dzięki stymulowaniu układu immunologicznego niewielkimi dawkami substancji, organizm nauczy się, jak radzić sobie z konkretnymi symptomami; 
  • zasada dynamizowania – polega na rozcieńczeniu substancji aktywnej w wodzie i wstrząsaniu roztworu – na każdą jedną część substancji przypada 99 części wody, a tak powstałe rozcieńczenie nazywamy potencją lub potęgą homeopatyczną (1C);
  • zasada diadoksji – opiera się na poglądzie, że wraz z postępującym procesem zdrowienia, choroby toczące się wewnątrz organizmu stają się bardziej powierzchowne i nie zagrażają życiu (np. astma przechodzi w wysypkę na skórze), a pierwszymi oznakami lepszego samopoczucia jest powrót energii życiowej. 


Składniki, których używa się do produkcji leków homeopatycznych są pochodzenia naturalnego (roślinne, zwierzęce i mineralne), a ich bardzo małe stężenie sprawia, że tego typu produkty są pozbawione działań niepożądanych i skutków ubocznych. Dlatego można je stosować bez obaw u niemowląt, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Krople homeopatyczne wymagają wykorzystania w produkcji etanolu, jako nośnika substancji czynnych, czy stabilizatora, więc podając tego typu preparat niemowlęciu zaleca się jego rozcieńczenie w wodzie. 


Apteka homeopatyczna – gdzie znaleźć leki homeopatyczne


Leki homeopatyczne można stosować jako element wspomagający proces leczenia farmakologicznego lub jako samodzielne środki terapeutyczne. Na rynku dostępne są preparaty złożone, dostosowane do konkretnych schorzeń lub pojedyncze leki zawierające zazwyczaj granulki homeopatyczne o danej potencji. 


O ile bardziej popularne leki złożone są powszechne na rynku, o tyle z tymi jednoskładnikowymi bywa gorzej. Niekiedy pacjenci muszą szukać specjalnych aptek trudniących się   sprzedaży tego typu środków. Wiele dostępnych na rynku bez recepty leków homeopatycznych można znaleźć na allecco.pl w zakładce Homeopatia


Leki homeopatyczne – kiedy potrzebna jest recepta lekarska


Mimo niewielkich stężeń składników aktywnych w preparatach homeopatycznych, niektóre z nich – według polskiego prawa – mają kategorię dostępności RP, czyli farmaceuta może wydać lek z apteki tylko na podstawie recepty lekarskiej. 


Rozpoczęcie kuracji homeopatycznej na własną rękę nie jest do końca właściwe. Warto udać się do lekarza znającego się na homeopatii, bo dzięki temu specjalista będzie mógł dobrać adekwatne do naszych objawów dawkowanie i rodzaj leku oraz długość terapii, co dla jej powodzenia jest niezwykle istotne. Dobrze jest też komponować taką kurację indywidualnie dla konkretnego pacjenta, dlatego często zdarza się, że dwie osoby z podobnymi dolegliwościami mają dobrane odmienne leczenie.


Każdy świadomy pacjent musi pamiętać jednak, że w momencie kiedy leczenie homeopatyczne nie przynosi widocznej poprawy, a objawy nawet się nasilają, konieczna będzie tradycyjna konsultacja lekarska. Musimy też zdawać sobie sprawę, że o ile taka alternatywna kuracja może przynieść oczekiwane efekty w przypadku leczenia infekcji, alergii, bólu reumatycznego czy migreny, o tyle może okazać się nieskuteczna w momencie, kiedy mamy do czynienia z trwałymi zmianami w organizmie (po zwale serca, złamaniu czy wylewie). 


Lek homeopatyczny – zasady podawania


Przy stosowaniu leków homeopatycznych należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach mających niewątpliwie wpływ na powodzenie terapii:


1. Leki homeopatyczne należy stosować na samym początku rozpoczynającej się choroby, kiedy objawy nie są jeszcze nasilone. Im szybciej zaczniemy stymulować nasz układ odpornościowy, tym proces leczenia będzie trwał krócej i szybciej wrócimy do zdrowia.


2. Leczenie homeopatyczne to nie tylko stosowanie leków, ale także dostosowanie się do pewnych reguł związanych ze stylem życia. W czasie kuracji należy zrezygnować z picia kawy i alkoholu, palenia papierosów, a nawet z używania mocno miętowej pasty do zębów.


3. Tabletki homeopatyczne, czy granulki podajemy bezpośrednio do jamy ustnej, najlepiej pod język. Nie wolno ich rozgryzać, czy połykać, a jedynie ssać do ich całkowitego rozpuszczenia. 


4. Krople homeopatyczne dozuje się bezpośrednio na język lub na plastikową łyżeczkę (metal może osłabiać działanie leku) z przestudzoną przegotowaną wodą.


5. Nie wolno łączyć tego typu preparatów z posiłkiem i innymi lekami. Najlepiej zachować odpowiedni odstęp czasowy, czyli przyjmować leki homeopatyczne pół godziny przed jedzeniem czy zastosowaniem innych środków farmakologicznych lub dwie godziny po. 


6. Należy zadbać o właściwe przechowywanie leków homeopatycznych, chroniąc je przed światłem, a także zbyt niską i wysoką temperaturą.


Leki homeopatyczne dla dzieci


Dzieci to grupa pacjentów, wśród których leczenie homeopatią przynosi najlepsze efekty. Są to leki bezpieczne i można je śmiało stosować u maluchów, na typowe dla ich wieku dolegliwości – kolki, ząbkowanie, a także na infekcje. Rodzice muszą jednak pamiętać, że stosowanie jednoskładnikowych leków homeopatycznych, ale także tych złożonych, musi być poprzedzone konsultacją lekarską, szczególnie w przypadku niemowląt. 


Na rynku mamy jednak wiele preparatów dostępnych bez recepty, które można stosować u najmłodszych pacjentów, na najczęściej dopadające ich dolegliwości:


Leki homeopatyczne na kaszel

Możliwe do zastosowania u dzieci poniżej 1. r.ż. po konsultacji z lekarzem syropy homeopatyczne zawierające kompozycję kilku składników w odpowiednich potencjach to Drosetux – wskazany jako preparat wspomagający przy suchym i drażniącym kaszlu oraz Stodal – na kaszel towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. 


Leki homeopatyczne na ząbkowanie

Alternatywą dla żeli na ząbkowanie, zawierających substancje znieczulające, które nie są obojętne dla organizmu niemowlaka, są niewątpliwie leki homeopatyczne. Jednym z nich jest płyn doustny Camilia w jednodawkowych pojemnikach do stosowania 2 – 3 razy dziennie.


W stanach niepokoju, zatem zarówno w przypadku ząbkowania, jak i kolki można podać maluchowi lek łagodnie wyciszający i uspokajający. Do dyspozycji rodzice mają czopki Viburcol lub Viburcol plus krople doustne, które to można zastosować od 3. m.ż. dziecka. Innym lekiem do stosowania w stanach niepokoju i w trudnościach z zasypianiem jest syrop Sedalia


Leki homeopatyczne na zatoki

Lekiem zmniejszającym objawy nieżytu nosa jest Euphorbium S – aerozol sprawdzający się zarówno w infekcjach jak i alergii. Dla dorosłych i starszych dzieci istnieje na rynku również Euphorbium compositum SN - krople doustne, które upłynniają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej odpływ. 


Leki homeopatyczne na infekcje 

W początkowej fazie przeziębienia warto sięgnąć po granulki Oscillococcinum, znoszące objawy takie jak rozbicie, ból, czy gorączka. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych można wspomagać się także preparatem Engystol


Leki homeopatyczne – opinie 


Niewątpliwie homeopatia budzi wiele kontrowersji. Na zachodzie Europy, w krajach wysoko rozwiniętych jak Francja czy Niemcy, tego typu niekonwencjonalne sposoby leczenia są znacznie bardziej popularne. W Polsce jednak środowisko medyczne w większości nie popiera leczenia homeopatycznego, argumentując swoją opinię tym, że zawartość składników czynnych w tym preparatach jest tak niska, że wręcz niemożliwa do oznaczenia. 


Lekarze czasem porównują leki homeopatyczne do placebo i tłumaczą efekty ich działania jedynie wpływem na podświadomość pacjenta. Niewątpliwym zaprzeczeniem tego typu argumentów jest fakt, że homeopatia najlepiej sprawdza się w terapii dzieci, a jako alternatywna metoda leczenia istnieje już ponad 200 lat i ma na rynku farmaceutyczną silną pozycję, bo zyskała dużą popularność. 


Autor: mgr farm. Karina Szmyd, ekspert allecco.pl


Masz pytanie? Napisz do naszych ekspertów: farmaceuta@allecco.pl


Polecamy produkty

Avenoc czopki 10 szt.

Czopki stosuje się wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.
Avenoc maść 30 g

Preparat łagodzi objawy zaostrzeń dolegliwości w przebiegu żylaków odbytu.
BOIRON  Benzoicum acidum 5CH 4 g

Homeopatyczny produkt leczniczy, który nie posiada wskazań leczniczych. Lek ten można stosować w leczeniu różnych chorób. Ze względu na szerokie zastosowanie do leku nie dodaje się ulotki, ani informacji związanych ze sposobem dawkowania.

Opinie o artykule

Najnowsze artykuły w czytelni

Vitaminum E 100 mg 30 kaps.

Witamina E znana również jako tokoferol, zaliczana jest do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
FluControl Hot 8 sasz.

To wielofunkcyjny lek, który w swoim składzie zawiera dużą dawkę substancji o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W jednej saszetce znajdują się dokładnie odmierzone ilości substancji aktywnych, które działają na uciążliwsze objawy grypy i przeziębienia.
Controloc Control 20mg 7 tabl.

Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
00,00 zł